Po wygranych dwóch kolejkach rundy zasadniczej i czterech kolejkach rundy play-off przyszedł czas na porażkę. W sobotę, 8 kwietnia 2017 roku, Syntex-Księżak Łowicz został pokonany na wyjeździe w 1. meczu ćwierćfinałowym rundy play-off II ligi koszykówki męskiej przez Śląsk Wrocław 89:79.

To pierwsza porażka od 18 lutego 2017 roku, kiedy to podopieczni trenera Roberta Kucharka ulegli KK Warszawa. Od początku spotkania wszystko wskazywało na to, że nie będzie łatwo wygrać, gdyż rywale wysoko ustawili poprzeczkę. Po pierwszej kwarcie przegranej siedmioma punktami, kolejna była już bardziej wyrównana, ale i ona zakończyła się jednym oczkiem na korzyść gospodarzy. Po przerwie wcale nie było łatwiej. Mimo kilku świetnych rzutów za trzy punkty, koszykarze Śląska zdecydowanie prowadzili na parkiecie, skutecznie powiększając swoją przewagę. W ostatniej kwarcie łowiczanie próbowali jeszcze powalczyć i zdołali ją nawet wygrać 24:18, ale świetnie dysponowani gospodarze mieli wszystko pod kontrolą i nie pozwolili wydrzeć sobie zwycięstwa przed własną publicznością. Nie wszystko jednak stracone. Aby przejść dalej trzeba wygrać dwa mecze, tak więc przed Syntex-Księżakiem ważny pojedynek rewanżowy.

Najwięcej punktów wśród łowiczan zdobyli: Maciej Cukierda (18), Hubert Makuch (16) i Bartosz Włuczyński (12).

– Nie ma o czym mówić. W tym spotkaniu byliśmy dużo słabsi i dlatego przegraliśmy. Teraz musimy dobrze przygotować się do meczu, który odbędzie się w sobotę, po świętach, aby nie wypaść z gry – ocenił po meczu trener Kucharek.

1. mecz ćwierćfinałowy play-off II ligi koszykówki męskiej:
WKS Śląsk Wrocław – KS Syntex Księżak Łowicz 89:79 (27:20, 22:21, 22:14, 18:24)
Księżak: Maciej Cukierda 16, Hubert Makuch 16 (2×3), Bartosz Włuczyński 12 (2×3), Mariusz Wójcik 7 (1×3) i  Michał Świderski 2 oraz Szymon Aniszewski 8, Daniel Nieporęcki 7 (1×3), Mariusz Przygucki 7 (1×3), Bartłomiej Bojko 2 i Mateusz Gładki.
Najwięcej dla Śląska: Aleksander Dziewa 24 (1×3) i Dominik Wilczek. Wynik: 1:0.

Decka Pelplin – AZS UMCS LublinKK Polonia Bytom 65:69. Wynik: 0:1.
R8 Basket AZS Politechnika Kraków – Górnik Trans.eu Wałbrzych 73:58. Wynik: 1:0.
KK Warszawa – AZS AWF Mickiewicz Romus Katowice 62:54. Wynik: 1:0.