W każdą niedzielę o godz. 11.15, na antenie Polskiego Radia 24 zagościł nowy cykl publicystyczny pt. „Słowem Niepodległa”.

W intencji jego twórców wpisuje się on w obchody 100-lecia niepodległości Polski, które od początku 2018 roku inspirują wiele premierowych pozycji programowych Polskiego Radia. Ich wspólną misją jest prezentacja, w interesujących i nowoczesnych formach, narodowej historii, osiągnięć polskiej demokracji oraz polskiej racji stanu.

Głównym celem cyklu „Słowem Niepodległa” jest uwrażliwienie słuchaczy na polską historię, pamięć o odzyskaniu Niepodległości, tradycję i kulturę na poziomie lokalnym, określanym często mianem „małej Ojczyzny”. Autorzy cyklu odwiedzili dotychczas z mikrofonem takie miasta jak Kraków, Łódź, Kutno, Zakopane.

Bohaterem najbliższej audycji w dniu 25 marca będzie Łowicz. Gośćmi będą m.in. burmistrz Łowicza Krzysztof Kaliński, Tadeusz Żaczek, prezes Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Zdzisław Kryściak, prezes Koła Przewodników PTTK oddziału w Łowiczu.

W audycjach z cyklu „Słowem Niepodległa” dziennikarze Polskiego Radia 24 zwracają się do historyków – czasem zawodowych, ale najchętniej lokalnych pasjonatów regionu. Autorzy cyklu chcą jak najwięcej korzystać też z pamięci autobiograficznej starszych mieszkańców, którzy pamiętają czasy II wojny światowej i lata bezpośrednio po niej. W audycjach poszukują też świadków wydarzeń historycznych istotnych dla odwiedzanych miejsc, opowiadają o lokalnych tradycjach obrzędowych, przejawach i wytworach sztuki ludowej.

Polskie Radio 24 to jedyna informacyjna antena w strukturach polskiej radiofonii publicznej. Nadaje 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, prezentując najważniejsze informacje z kraju i ze świata, wzbogacone o bieżący komentarz publicystów i ekspertów. Ramówka Polskiego Radia 24 inspirowanajest znanym w krajach europejskich formatem radia informacyjnego bez udziału muzyki, np. France Info, a także BBC 4.

1 komentarz

  1. Przyjeżdża do nas radio,które w Łowiczu nie można odbierać nie licząc internetu.To jest ciekawe.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.