Pasjonat historii i filmowiec-hobbysta ze Sportowego Gimnazjum Powiatowego w ZSLG w Głownie Hubert Janicki okazał się najlepszy w województwie łódzkim w konkursie z wiedzy o okresie napoleońskim. Pokonał ponad dwustu konkurentów.

Finał Festiwalu Historycznego w Walewicach. Fot. ZSLG Głowno

W klasyfikacji drużynowej, reprezentanci ZSLG w liczbie siedmiu osób, zdobyli wicemistrzostwo w województwie. Obok Huberta, ucznia klasy IIIb gimnazjum, w grupie tej znaleźli się: Weronika Taflińska z IIIb, Patrycja Kluska z IIIa, Julia Kucińska, Zuzanna Mirowska, Aleksandra Szczypkowska i Maria Siek z IIb. Wszyscy oni wzięli udział w trzeciej edycji ogólnopolskiego Festiwalu Historycznego, zorganizowanego przez Stowarzyszenie “Tradycja i Pamięć” pod hasłem: “Okres napoleoński, a sprawa polska na tle epoki”.

Zadanie uczestników polegało na przygotowaniu prezentacji multimedialnej lub audiowizualnej na temat cesarza Napoleona Bonaparte. Merytorycznie zawodników z ZSLG do udziału w festiwalu przygotowała nauczycielka historii Magdalena Łysio. Hubert Janicki napisał scenariusz i nakręcił około 9-minutowy film. Oryginalną formę pracy docenili jurorzy przyznając mu I miejsce w województwie łódzkim, co automatycznie oznaczało awans do finału.

Finał festiwalu rozegrano w minioną sobotę, 20 maja, w Walewicach. Towarzyszył mu pokaz strojów, umundurowania i broni z epoki napoleońskiej w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej Tomasza Fijałkowskiego Na miejscu obecny był patron honorowy Festiwalu sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i poseł na Sejm RP Grzegorz Schreiber oraz reprezentujący Ambasadę Francji w Polsce pułkownik Roland Delawarde, attaché obrony.

Turniejowe zmagania polegały na udzieleniu odpowiedzi na szereg pytań rundy. Ostatecznie Hubert Janicki zajął miejsce czwarte i wrócił do Głowna z kompletem nagród książkowych, statuetką, dyplomem i gadżetami promocyjnymi.

Jego praca konkursowa, która zapewniła mu tytuł mistrza województwa oraz awans do ogólnopolskiego finału, ma zostać zamieszczona na stronie internetowej ZSLG w Głownie.

Finał Festiwalu Historycznego w Walewicach. Fot. ZSLG Głowno
Finał Festiwalu Historycznego w Walewicach. Pokaz grupy rekonstrukcyjnej. Fot. ewr

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.