Wieczorem w piątek 3 listopada, w dniu św. Huberta, w skansenie wsi łowickiej w Maurzycach myśliwi z okręgu skierniewickiego Polskiego Związku Łowieckiego celebrowali swoje święto.

Skansen w Maurzycach. Okręgowe uroczystości Polskiego Związku Łowickiego z okazji święta patrona myśliwych św. Huberta.

Do Maurzyc przyjechało ponad sto osób, około 20 pocztów sztandarowych z kół łowieckich z terenu całego okręgu, który terytorialnie pokrywa się z granicami dawnego województwa skierniewickiego.

W przeniesionym z Wysokienic drewnianym kościele pod wezwaniem św. Marcina miała miejsce msza święta w intencji myśliwych, głównym celebransem był biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Osial.

– Ludzkość zaczęła się wtedy, gdy na polowaniu jeden wziął na ramiona drugiego, rannego, potrzebującego wsparcia i pomocy. Nie uciekał, nie biegł, ale pozostał przy rannym. Prawdziwy myśliwy jest wtedy, kiedy widzi obok brata. Wiemy, że dużo więcej można uczynić razem niż w pojedynkę. Dlatego też o myśliwych mówi się „rodzina”, „brać” – powiedział biskup, dodając, że myśliwi mają tę łaskę, że przez kontakt z przyrodą mogą lepiej widzieć stwórcę.

W czasie mszy świętej wręczono myśliwym odznaczenia – złote, srebrne i brązowe medale zasługi łowickiej.

Po mszy myśliwi spotkali się na poczęstunku, który został przygotowany w zaadaptowanej na cele biesiadne stodole na terenie skansenu.

6 komentarzy

  1. Jeżeli Panowie nie macie pojęcia o “Łowiectwie” to nie zbierajcie głosu lecz najpierw przeczytajcie fachową literaturę łowiecką, która przybliży wam temat łowiectwa.
    Ps.
    Myśliwy najpierw (hoduje) czyli wykonuje pracę społecznie dokarmiając zwierzynę dziko i wykonuje usługi agrotechniczne na rzecz gospodarki łowiecko-hodowlanej a następnie realizuje plan łowiecki czyli (poluje).

  2. W związku z powyższymi tekstami… żal że na was nie zapolowali…

  3. Też na koniec obmyli twarz zabitym zwierzęciem ?

  4. To masz problem ?

  5. Fajnie by było zobaczyć jak na nich polują ! Nie lubie myśliwych i juz !!! Zabijają choć nie sa głodni i żadne gadanie o strzelaniu i do najsłabszych i chorych tego nie zmieni !

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.