Szkoła w Bąkowie Górnym w gminie Zduny nigdy w swojej historii, liczącej ponad 100 lat, nie miała patrona. 21 czerwca 2018 roku to wyjątkowa data, bo właśnie dzisiaj szkole uroczyście nadano patrona, którym został wybitny pedagog Janusz Korczak.

Wyboru patrona szkoły dokonano w demokratycznych wyborach, w których udział wzięli uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły. Wybrano go spośród 8 kandydatów. Decyzja o nadaniu szkole patrona, na wniosek szkoły, zapadła zaledwie przed tygodniem, 14 czerwca, na sesji Rady Gminy.

Podczas dzisiejszej uroczystości przewodniczący Rady Gminy Wiesław Dałek odczytał uchwałę i wręczył jej dyrektor Małgorzacie Znyk-Kaszewskiej, jako akt nadania patrona.

Szkoła jeszcze nie ma sztandaru, więc w oficjalnej części uroczystości udział brał poczet flagowy. Patron pojawił się na poświęconej przez ks. Konrada Zawiślaka i odsłoniętej przez dyrektor i zaproszonych gości pamiątkowej tablicy, która została umieszczona w reprezentacyjnym miejscu – w hallu przy głównym wejściu do placówki. Widnieje na niej portret „Starego Doktora” z trójką dzieci oraz napis: „Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż.”

Znane słowa Janusza Korczaka, fragmenty jego powieści „Król Maciuś Pierwszy” i piosenki o dzieciach były tematem programu artystycznego, który przedstawili uczniowie.

3 komentarze

  1. żyd jest żyd i tyle……

  2. Żeby Żyd był patronem Polskiej szkoły!!???!!
    Wstyd!!!!!!!

    • Wstyd to za takich ludzi jak Ty, którzy wypisują takie komentarze. Tak, to był w połowie Polak, w połowie Żyd, albo jak ktoś woli – zasymilowany Żyd, ale to był przede wszystkim Wielki Obywatel II RP, uznany pedagog i działacz społeczny, który zrobił dla Polski wiele dobrego i przede wszystkim nie był mu obojętny los sierot.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.