Festiwal Grafiki “Grafikalia” na dobre wpisał się w harmonogram jesiennych wydarzeń organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Głownie.

Tradycyjnie już, w przestrzeni dworca PKP, przemianowanego na ten czas na Peron Sztuki, odbywają się warsztaty dla różnych grup wiekowych z technik druku wklęsłego i wypukłego. Dziś, w piątek 20 października, technikę suchorytu poznawała 38-osobowa grupa siódmoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 3. Prowadzący zajęcia plastyk z MOK Szymon Adamczewski wraz z nauczycielką i artystką Agnieszką Myszkowską zaproponowali uczniom stworzenie wspólnej pracy z kilkudziesięciu indywidualnie przygotowywanych elementów. Młodzież ryła specjalnymi igłami w płytkach z pleksi – każda osoba miała do wykonania fragment drzewa, które na koniec zostanie złożone ze wszystkich powstałych na warsztatach wydruków.

Tegoroczny festiwal otworzyła wystawa pt. “3G”, prezentująca grafiki artystyczne pochodzące z trzech ostatnich edycji “Grafikaliów” odbywających się w Głownie od 2014 roku. Współorganizatorem dotychczasowych edycji imprezy był Łódzki Dom Kultury a partnerami Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, Triennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu i Galeria Polskiego Plakatu we Wrocławiu.

Czwartej edycji festiwalu również towarzyszy konkurs na grafikę pod hasłem: “Jesień grafiką opowiedziana” (o wynikach napiszemy w gazetowym wydaniu “Wieści”).

Nowum tegorocznych “Grafikaliów” stanowi działanie pn. „Grafika zaklęta w szkle” realizowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Głownie w ramach współorganizacji projektów kulturalnych związanych z realizacją programu Łódzkiego Domu Kultury pn. Wojewódzki Przegląd Twórczości Dojrzałej „Przystanek 60+”. “Grafika zaklęta w szkle” to przede wszystkim warsztaty twórcze dla 30 seniorów wykorzystujące techniki graficzne i plastyczne w celu stworzenia dekoracyjnego, szklanego przedmiotu użytkowego. Warsztatom, które ruszą w przyszłym tygodniu, będzie towarzyszył konkurs na najlepszą realizację plastyczną. Nabór uczestników jeszcze trwa, zgłoszenia przyjmowane są pod nr tel. 42 719-11-43.

Komentowanie nie jest możliwe.