W mroźną i śnieżną sobotę, 24 lutego, 170 uczestników wzięło udział w 56. Rajdzie Szlakiem Powstania Styczniowego 1863.

Rajd tradycyjnie zorganizował Łódzki Oddział PTTK im. Jana Czeraszkiewicza we współpracy z Parkiem Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, Łódzkim Klubem Turystów Kolarzy i Ochotniczą Strażą Pożarną w Dobrej, w remizie której zorganizowano finał całego przedsięwzięcia.
Tradycyjnie w rajdzie uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Idziego Radziszewskiego w Bratoszewicach oraz klas gimnazjalnych. Ogółem bratoszewicka grupa rajdowa liczyła 44 uczestników: uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Z grona nauczycielskiego udział szkoły w rajdzie koordynowała Elżbieta Foks.
Mimo mroźnej pogody i padającego śniegu, grupa pokonała pieszo ponad 8-kilometrową trasę, która miała początek w Dobieszkowie na przystanku przy OHP. Stąd uczestnicy wyruszyli o godzinie 10.00, by w południe dotrzeć do Dobrej. Skierowali się lasem do miejscowości Ługi, a następnie szli przez Orzechówek.
Miedzy Ługami, a Sosnowcem Pieńkami zatrzymali się przy mogile Marii Piotrowiczowej, gdzie złożyli kwiaty i wysłuchali opowiadania kierownika rajdu Adama Arndta o jej życiu i działalności powstańczej.
Na mecie rajdu, w sali OSP Dobra, uczniowie z Bratoszewic, obok rówieśników z łódzkich szkół, wzięli udział w konkursie wiedzy na temat Powstania Styczniowego 1863 r., a także na temat walorów przyrodniczych Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Za trafne odpowiedzi na niełatwe pytania nagrodzeni zostali: Ignacy Drzewiecki z klasy II SP, Maria Wróblewska z kl. II SP, Oliwier Śliwkiewicz z kl. III SP i Wiktor Szychowski z kl. III Gimnazjum.

Na cmentarzu w Dobrej. Fot. SP w Bratoszewicach
56. Rajd Szlakiem Powstania Styczniowego 1863r.
56. Rajd Szlakiem Powstania Styczniowego 1863r.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.