Radni Gminy Nieborów na dzisiejszej sesji, 10 lutego, nie przychylili się do wniosku mieszkańców Patok oraz Kompiny, aby w budynku Gimnazjum w Kompinie powołać do życia szkołę podstawową. Dyskusja była spokojna, choć nie brakowało pełnych emocji wypowiedzi.

Gimnazjum w Kompinie. tot tb

Radny Józef Miziołek, sołtys: Marianna Bolimowska z Kompiny i Ewa Szczęsna z Patok, dyrektor Gimnazjum w Kompinie Włodzimierz Gratys oraz mieszkańcy obu miejscowości w piśmie skierowanym do radnych i wójta gminy Nieborów Andrzeja Werle powoływali się na zapisy ustaw, na mocy której wprowadzane są od 1 września tego roku ośmioklasowe szkoły podstawowe a gimnazja wygaszane – i na przyświecające zmianom argumenty. Argumentowali, że leży im na sercu przyszłość samego szkolnego obiektu, który w Kompinie istnieje od okresu międzywojennego, a który za dwa lata zostanie pusty.

Radni gminy jak i wójt Andrzej Werle w bardzo stonowanych wypowiedziach odpowiedzieli mieszkańcom obu miejscowości, mówiąc że na tę chwilę powoływanie szkoły podstawowej w Kompinie jest niemożliwe ze względu na ilość dzieci. Gdyby miała ona ruszyć od 1 września 2017 roku, to mogłoby do niej uczęszczać 27 dzieci – tyle dzieci zamieszkuje obie miejscowości. A w poszczególnych klasach byłoby ich od 1 do 9.

Wójt Werle podkreślił jednak, że dzieci te są „na papierze” bo to rodzic decyduje ostatecznie, gdzie będzie się ono uczyć i wątpliwe jest, aby rodzice zdecydowali się na przeniesienie do Kompiny wszystkich dzieci ze szkół w Bednarach i Nieborowie – gdzie się obecnie uczą.

Wójt powiedział, też, że decyzję o przyszłym zagospodarowaniu budynku szkoły w Kompinie podejmować będzie w przyszłej kadencji nowa Rada i nowy wójt. Dlatego też mieszkańcy nie usłyszeli żadnej deklaracji o możliwym wykorzystaniu szkoły, choć sami rzucili np. pomysł przedszkola.

Obszernie dyskusja – w najbliższy czwartek w Nowym Łowiczaninie

Dyrektor Gimnazjum w Kompinie Włodzimierz Gratys.
Wójt gminy Nieborów Andrzej Werle. fot tb
Radny Gminy Nieborów Krzysztof Osóbka. fot. tb
Budynek Gimnazjum w Kompinie. fot tb
Uczestnicy sesji Rady Gminy Nieborów. fot tb
Budynek Gimnazjum w Kompinie. fot. tb

3 komentarze

  1. 3b pozdrawia, Maks dupa

  2. szczerze to bym odradzała tam szkołe podstawową – mam złe wrażenie po tym jak uczęszczałam tam do gimnazjum – w szczególności zachowanie dzieci/młodzieży w tym wieku oraz umiejętności części kadry nauczycielskiej (jak z matematyki wykwalifikowany to z polskiego do du… i na odwrót) chyba, że ktoś inny by wziął w swoje ręce i troche z tej kadry powymieniał nauczycieli, bo tak to będzie prawdziwa lipa

  3. Ech, szkoda gadać, ale co zrobić.

    Kompina – piękna miejscowość…