Mobilna ekspozycja Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” czyli „Muzeum na kółkach” gościć będzie w Nieborowie od 10 do 13 marca. W tym roku wystawa odwiedzi 71 miejscowości. Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach projektu są bezpłatne dla odwiedzających.

W piątek, 10 marca na godz. 18 w pałacu w Nieborowie zaplanowana jest promocja książki Moniki Sznajderman „Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna”. Na spotkaniu będzie sama autorka, która opisała zawiłe losy swojej rodziny.

Zaraz po nim, o godzinie 19, odbędzie się wieczorek, na którym swoje wiersze będzie czytała Anna Piwkowska, która na koncie ma 10 tomików poetyckich, a także publikacje prozatorskie i eseistyczne. Ostatni jej tomik nosi tytuł „Wyspa Nieborów”.

11 marca o godzinie 16 w pałacu dr Jarosław Durka wygłosi prelekcję na temat działalności konspiracyjnej Izabelli, Edmunda i Janusza Radziwiłłów. Po nim, o godzinie 17 zaplanowano drugie spotkanie z Anną Piwkowską i jej poezją.

11-13 marca od godz. 10 do 16 na dziedzińcu przed pałacem otwarty będzie pawilon wystawowy. Zobaczymy w nim m.in. mapę okolicy z miejscami związanymi z historią Żydów, makietę typowego, wielonarodowościowego miasteczka na terenach dzisiejszej wschodniej Polski, a także informacje o przenikających się językach, jakimi posługiwali się Żydzi – hebrajskim, jidysz, polskim i białoruskim. Będzie też można oglądać wystawę na temat Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej.
Tydzień później, od 15 do 17 marca „Muzeum na kółkach” zatrzyma się w Łowiczu.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.