Działająca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Łowiczu Grupa Artystyczna „Roma” zaprezentowała dziś nowy, świąteczny program. Nawiązuje on do tradycji Bożego Narodzenia w regionalnej kulturze ludowej, a podstawą scenariusza byli „Chłopi” Władysława Stanisława Reymonta (patrona szkoły).

fot.Tomasz Matusiak
fot.Tomasz Matusiak

Uczniowie czytali i inscenizowali te fragmenty prozatorskiej epopei, które bezpośrednio odnosiły się do dawnych zwyczajów świątecznych. Uważni słuchacze mogli dowiedzieć się na przykład co podawano na wigilijny stół na wsi przeszło 100 lat temu albo jak jest uzasadniano przesąd mówiący o tym, że zwierzęta w tym jednym dniu potrafią przemawiać ludzkim głosem.
Występowała nie tylko młodzież, bo o czytanie poszczególnych fragmentów poproszono również zaproszonych gości, w tym m.in. śpiewaka ludowego Stanisława Madanowskiego, który również zaśpiewał jedną pastorałkę.
W spektaklu znalazło się też wiele świątecznych piosenek śpiewanych i granych przez młodzież, zarówno solo, jak i w chórkach – były to zarówno tradycyjne kolędy i pastorałki, ale też na przykład popularna w ostatnich latach piosenka „Coraz bliżej święta”.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.