Ostatniej zimy we wszystkich mediach w Polsce poruszano problem smogu – zanieczyszczenia powietrza przejawiającego się w mroźne i bezwietrzne dni.

Jak to jest w Łowiczu oraz gminach wokół miasta – zainteresowało Pawła Piętę, radnego miejskiego, znanego też z działalności Latarnika Polski Cyfrowej. Wpadł na pomysł przeprowadzenia badań z wykorzystaniem pszczół.

Teraz szuka rolników, którzy pomogą mu ten projekt zrealizować.
Projekt nazwał „Ocena stanu środowiska na podstawie zawartości metali ciężkich w pyłkach i pszczołach murarki ogrodowej na terenach powiatu łowickiego”. Zainteresował nim naukowców z Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie (Pracownia Pszczelnictwa), którzy pomogą go zrealizować.

Badania trwać będą co najmniej 1,5 roku. Jeśli uda się pozyskać na nie grant badawczy, to zostaną przedłużone do 2,5 roku. Będą one polegały na pobieraniu próbek z 60 gniazd pszczoły murarki ogrodowej, które zostaną ustawione w Łowiczu i wszystkich gminach powiatu łowickiego. Próbki będą przekazywane do SGGW, która je zamrozi, aby następnie zbadać w nich zawartość metali ciężkich i pestycydów. Wyniki zostaną opracowane i opublikowane.

Pomysłodawcy projektu już teraz szukają rolników, którzy chcieliby wziąć udział w projekcie, ponieważ budki z pszczołami będą rozwożone po terenie już w pierwszy weekend kwietnia. Mają one być ustawione w różnych lokalizacjach: w parkach, przy drogach, ogrodach i różnych plantacjach.

Osoby, które wyrażą zgodę na ich ustawienie i swobodny dostęp badaczy, proszone są o kontakt z Pawłem Piętą pod nr tel. 504-100-740 lub poprzez jego stronę internetową www.pawelpieta.pl, gdzie utworzył zakładkę „Projekt Pszczoła”.

Zachętą dla rolników do udziału w projekcie jest możliwość bezpłatnego sprawdzenia skuteczności tych pszczół (nie posiadających żądeł) na swojej plantacji przy zapylaniu.

Więcej o projekcie i pszczole murarce ogrodowej przeczytasz w najnowszym numerze Nowego Łowiczanina.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.