W ciągu najbliższych dni stan wody w Bzurze może się podnosić. Stan ostrzegawczy jeszcze nie został osiągnięty, ale służby codziennie dokonują odczytów wodomierzy.

Wodowskaz przy moście nad Bzurą w Łowiczu
Wodowskaz przy moście nad Bzurą w Łowiczu

– We wtorek wodomierz wskazywał 323 cm, dzisiaj przekroczył 330 cm. Spodziewamy się, że w najbliższych dniach wody jeszcze przybędzie – powiedział nam Tomasz Kurczak, kierownik Biura Zarządzania Kryzysowego przy Starostwie Powiatowym w Łowiczu.

Stan ostrzegawczy to co najmniej 350 cm, a stan alarmowy – 400 cm. Najwyższy stan Bzury, jaki odnotowano w ciągu ostatnich kilkunastu lat wynosił 485 cm.

Tymczasem Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego opublikowało 2 listopada ostrzeżenie hydrologiczne na obszarze zlewni górnej Pilicy i Bzury.

Przewidywany przez meteorologów przebieg:
W związku z spływem wód opadowych w zlewniach dopływów górnej Pilicy i Bzury, przewiduje się dalsze wzrosty poziomu wody przy lokalnie przekroczonych stanach ostrzegawczych. W ciągu kolejnych dwóch dni możliwe jest przekroczenie stanów ostrzegawczych na Bzurze w Kwiatkówku i Łowiczu oraz alarmowych na Pilicy w Sulejowie i Mrodze w Bielawach.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 75%.

Nazwa biura prognoz hydrologicznych: BPH IMGW-PIB O/Kraków ZHO Warszawa

Wodowskazy przy moście nad Bzurą w Łowiczu
Wodowskazy przy moście nad Bzurą w Łowiczu

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.