Wojewoda łódzki Zbigniew Rau na podstawie zarządzenia zmienił nazwę – położonej na osiedlu Górki w Łowiczu – ulicy 17 Stycznia na Żołnierzy Niezłomnych. Oznacza to zmianę adresów dla mieszkańców blisko 100 posesji.

Pod koniec października do łowickiego ratusza dotarło pismo wojewody łódzkiego Zbigniewa Rau, który poinformował o możliwości niezgodność nazw dwóch ulic z tzw. ustawą dekomunizacyjną. Chodziło o ulice 17 Stycznia i Wyzwolnia. Pierwsza znajduje się na osiedlu Górki, pomiędzy ulicami Środkową a Piątkowską, a druga na Zatorzu, odchodzi od ulicy Iłowskiej i jest położona równolegle do ul. Warszawskiej. Wojewoda w swoim piśmie zwrócił się do ratusza o przesłanie uchwał podjętych przy nadawaniu nazw ulic wraz z ich uzasadnieniami, co też ratusz uczynił.

Kilka dni temu do ratusza dotarło zarządzenie wojewody łódzkiego o zmianie nazwy ulicy z 17 stycznia na Żołnierzy Niezłomnych. Dotyczy ona około 100 adresów mieszkalnych, mieszczących się po obu stronach ulicy. Burmistrz Krzysztof Kaliński powiedział nam, że jest w trakcie analizowania tej decyzji z prawnikami miejskimi, a także zamierza przedstawić ją Radzie Miejskiej. Przyznał, że już teraz do ratusza wpłynęła wiadomość od mieszkanki, która nie chce zmiany nazwy ulicy.

Burmistrz przyznaje, że nie ulega wątpliwości, że intencją nadania ulicy nazwy 17 Stycznia było upamiętnienie wyzwolenia Łowicza spod okupacji niemieckiej w 1945 roku przez żołnierzy radzieckich, z którą rozpoczęła się w mieście okupacja sowiecka, ale jest to też data koronacji Jana Kazimierza i początku ofensywy pod Monte Cassino.

Czy uważasz, że nazwa ulicy 17 Stycznia powinna być zmieniona?

Loading ... Loading ...

Decyzji w sprawie ulicy Wyzwolenia ratusz jeszcze nie otrzymał. O tym, czym kierował się wojewoda zmieniając nazwę ulicy 17 Stycznia i czy jej mieszkańcom podoba się ta zmiana – przeczytasz w papierowym wydaniu NŁ, za tydzień, 15 lutego.

11 komentarzy

 1. Data przejścia z okupacji Niemieckiej na Rosyjską. Zostawiając taką nazwę to jak by zostawić nazwę 17 Września 1939r. Jeśli komuś nie przeszkadzała taka nazwa, to albo komunista albo ignorant.

 2. Głupota ludzka obecnej władzy nie zna granic. 17 stycznia data wyzwolenia spod okupacji niemieckiej i czego tu się doszukiwać i dorabiać ideologię.

 3. Mnie też razi nie polskie nazwisko pana wojewody. Proszę, żeby zmienił.

 4. Obywatel gorszego sortu

  A nie Lecha i Marii Kaczyńskich czy samego śp. prezydenta, który “poległ” pod Smoleńskiem? Większość nadawanych nazw jest właśnie taka. Zresztą Łowicz to miasto wyborców PiS, więc chyba większość będzie się cieszyć ze zmian… Macie to, czego chcieliście.

 5. A pytał wojewoda czy społeczeństwo chce zmiany .A kto poniesie koszta tej operacji.kto załatwi zmiany adresowe w dokumentach.

 6. Łowiczak

  Niech wojewoda zmieni nazwisko bo kojarzy mi się z niemieckim

 7. Ja bym zaproponowal ul.im.Pana Gedka iPana Dyla czolowych dzialaczy klubu G.P.

 8. Jeżeli tak dalej będzie to i Stary Rynek zmieni nazwę!!! Chociaż pamięta czasy babiaża pałętającego się po Łowiczu, który napisał nam Art. 32 i 42 obecnej konstytucji. Nawet tablicę pamiątkową na ratuszu powiesili. Nowa zmiana tak czyni. Kasa z biednych obywateli.

 9. Górkowy

  Komuszek Mietek działa. Co Mieciu, zmniejszyli znacząco emeryturkę? Może powinna być jednak nazwa ul. Kościoła co powstać nie może …

 10. Konieczne badania psychiatryczne wojewódzkich urzędników i obciążenie ich pensji kosztami takiej operacji.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.