O tym, że matematyki nie można „zakuwać”, a trzeba ją zrozumieć, jak wiele w jej nauczaniu zależy od nauczyciela oraz jak pomocne na lekcjach mogą być przestrzenne przedstawienia figur geometrycznych mówił dzisiaj, 7 listopada, podczas spotkania z nauczycielami matematyki z łowickich szkół podstawowych dr Bronisław Pabich.

Jest on znanym dydaktykiem i popularyzatorem matematyki oraz długoletnim członkiem Krajowego Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki. Na spotkanie do Łowicza przyjechał na zaproszenie Henryka Zasępy, wieloletniego nauczyciela i dyrektor I LO, obecnie wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Łowiczu.

W spotkaniu wzięło udział 12 nauczycieli, którzy wysłuchali pasjonującego wykładu, o tym jak uczyć matematyki. Odbył się on m.in. z wykorzystaniem oprogramowania GeoGebra do wspomagania nauki matematyki dla uczniów szkół podstawowych. Doktor i pasjonat matematyki opowiadał m.in. skąd się biorą trudności w nauczaniu matematyki oraz jak zachęcić podopiecznych do samodzielnego odkrywania prawidłowości matematycznych.

Podobne spotkanie dla nauczycieli szkół średnich rozpoczęło się dzisiaj w I LO o godz. 14. Relację oraz nieoczekiwany finał tego spotkania będziemy relacjonować w najnowszym numerze NŁ.

1 komentarz

  1. Zdarzają się tacy mądrzy ludzie, a niektórzy nauczyciele matematyki uważają swoich uczniów za tępaków. To kto jest tym tępakiem ten który nie rozumie, czy ten kto nie potrafi nauczyć? Ale w matematyce pewnych prawidłowosci też należy nauczyć się na pamięć tak jak tabliczkę mnożenia, chociaż do 100. Tak samo należy zrozumieć procenty, nie tylko te w butelce lub puszce. I każdy uczeń jest inny, a nie zgraja robotów tylko młodych ludzi.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.