Po przeszło 64 latach z gmachu dawnego Zespołu Kolegiów Nauczycielskich dzisiaj, 16 marca, zniknęła budząca oburzenie wśród wielu mieszkańców tablica pamiątkowa.

Zdemontowana tablica w mzueum. fot.Tomasz Matusiak
Zdemontowana tablica w mzueum. fot.Tomasz Matusiak

W lutym 1953 roku, a więc w ostatnim miesiącu rządów Stalina, władze komunistyczne powiesiły ją tam dla uczczenia Hanki Sawickiej (właść. Hanny Krystyny Szapiro) – działaczki komunistycznej, pierwszej przewodniczącej Związku Walki Młodych, zwolenniczki i propagatorki stalinizmu, zabitej przez GESTAPO w 1943 roku.

Zgodę na demontaż tablicy wydał Zarząd Nieruchomości Województwa Łódzkiego, podlegający pod Urząd Marszałkowski. Inicjatywę podjęli minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, kierownik jego biura poselskiego w Łowiczu Krzysztof Selenta oraz asystent Andrzej Chruściel. Wcześniej, przez lata, o usunięcie tablicy zabiegały inne osoby i środowiska patriotyczne.

Zdemontowana tablica została w całości przeniesiona do Muzeum w Łowiczu. Cała akcja, tj. demontaż i przewiezienie do muzeum, trwała ok. 2,5 godziny.

4 komentarze

  1. za PO-PSL nie da się

    za PiS
    Damy radę!

  2. Hanka Sawicka i ZWM zgodnie z wytycznymi Międzynarodówki Komunistycznej Afirmowały WŁĄCZENIE do ZSRR polskich ziem wschodnich z Wilnem, Lwowem i Białymstokiem i LIKWIDACJĘ PAŃSTWA POLSKIEGO, uznając to za pierwszy krok na drodze rozszerzenia Związku Sowieckiego na inne kraje liczyli na rozszerzenie państwa Stalina także o resztę ziem polskich i stworzenie POLSKIEJ REPUBLIKI SOWIECKIEJ w ramach poszerzonego ZSRR

  3. Alfred Sz.

    Czemu zdemontowano? Że komunistka? Czy, że Żydówka?

  4. A nie lepiej było przenieść ją na skwer ofiar zamachu…..

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.