Łowicki Ośrodek Kultury i kino Fenix zapraszają na specjalny cykl filmowy, promujący 100-lecie niepodległej Polski. W paśmie pt. „Współczesne kino historyczne” zaprezentowane zostaną najnowsze produkcje polskiej kinematografii: jedną z nich będzie „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego.

– Przygotowane zostały specjalnie wyselekcjonowane tytuły, w większości premierowe. Zaczniemy 8 czerwca pokazem premierowym „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego, który otrzymał nagrodę za reżyserię na ostatnim festiwalu w Cannes – zapowiada Maciej Malangiewicz, dyrektor ŁOK.

Niewiele osób wie jednak, że ta poruszająca historia miłości dwojga ludzi, osadzona w smutnych, politycznych latach 50-tych, ma także łowickie akcenty. – Akcja filmu rozpoczyna się w 1949 r., kiedy w opuszczonym pałacu władze ludowe organizują siedzibę dla zespołu artystycznego Mazurek (pierwowzór Śląska i Mazowsza). Główna bohaterka filmu przechodzi eliminacje, a zespół występuje w strojach łowickich. Potem jest jeszcze dużo scen z koncertów z naszymi tańcami i w naszych strojach – mówi nam Malangiewicz.

W ramach przygotowanego pasma pokazany zostanie premierowo w kinie Fenix film w reż. Ireneusza Skruczaja „Obłoki śmierci. Bolimów 1915”, na planie którego był też Nowy Łowiczanin. Film relacjonuje rozgrywającą się – przed ponad 100 laty – w dolinach rzek Rawki i Bzury, bitwę pozycyjną wojsk rosyjskich i niemieckich, podczas której po raz pierwszy w tej części Europy i na taką skalę zastosowano broń chemiczną.

O szczegółach piszemy w najnowszym numerze Nowego Łowiczanina.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.