Władze Łowicza, powiatu łowickiego, a także inne działające na naszym terenie instytucje i organizacje pozarządowe, są w trakcie opracowywania planu wydarzeń, związanych z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wczoraj, na spotkaniu w sali radzieckiej ratusza, burmistrz Krzysztof Kaliński spotkał się z dużym gronem osób zaangażowanych w przygotowanie obchodów. Prezentował przygotowane na rocznicę logo (autorstwa Jacka Rutkowskiego) oraz zdjęcie z rozbrajania niemieckich żołnierzy przed Pałacem Namiestnikowskim 11 listopada 1918, na którym najbardziej widoczną postacią jest młody wówczas Stanisław Rotstad (1895 – 1994) – lekarz, humanista i społecznik, przez lata związany z Łowiczem.

Burmistrz udzielił też głosu dr Katarzynie Piotrkiewicz, której praca doktorska, właśnie na temat Stanisława Rotstada, ma zostać w tym roku wydana w formie książki, jako jedno z planowanych, jubileuszowych wydarzeń. Tych wydarzeń ma być 100. Propozycje zgłoszone do tej pory wymienił na spotkaniu Michał Zalewski, kierownik Biura ds. Kultury, Sportu, Turystyki i Organizacji Pozarządowych Urzędu Miejskiego.

Na liście znajdują się zarówno wydarzenia organizowane w naszym mieście cyklicznie (które w tym roku mają otrzymać szczególną, patriotyczną oprawę), jak i zupełnie nowe pomysły, jak na przykład utworzony przez trzymających się za ręce uczniów „żywy łańcuch”, parada latawców czy patriotyczna gra terenowa.

Prezentowana lista ma na razie charakter roboczy, kolejne propozycje mają być zgłaszane do połowy lutego. Pod koniec miesiąca powinien być znany harmonogram obchodów z datami wydarzeń. Zgodnie z propozycją radnej Zofii Wielemborek ma on być wydany w formie folderu/broszury.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.