Dzisiaj, 15 września, Muzeum w Łowiczu obchodzi uroczystość 110-lecia rozpoczęcia działalności jako palcówka kultury. Została ona połączona z wernisażem wystawy „Koń w malarstwie polskim od początku XIX do początku XX wieku”.


Pierwszym punktem uroczystości były krótkie wykłady prezentujące w telegraficznym skrócie historię i dorobek placówki. Dr Tomasz Romanowicz mówił o dziejach muzeum począwszy od powstania, a ostatnie lata omówiła dyrektor Marzena Kozanecka-Zwierz, przedstawiając też cele, jakie stawia sobie na przyszłość. Z kolei Tamara Richter z Muzeum Narodowego w Warszawie wprowadziła wszystkich do wystawy, której jest kuratorem.

 

Później oficjalne podziękowania i kwiaty otrzymali wieloletni pracownicy łowickiej placówki, był też czas na przemówienia i podziękowania.

 

Potem wszyscy zostali zaproszeni do oglądania wystawy, z dziełami czołowych polskich malarzy XIX wieku. Wystawę tę można będzie oglądać w Łowiczu do 19 listopada.

 

Był też jubileuszowy tort i poczęstunek, a także zwiedzanie mini skansenu po remoncie. Wśród gości jubileuszu pojawili się m.in. Teresa Iwańska (wnuczka Władysława Tarczyńskiego), przedstawiciele innych, młodszych muzeów z województwa łódzkiego, a także byli pracownicy, samorządowcy, przedstawiciele instytucji i organizacji pozarządowych współpracujących z muzeum.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.