W sali barokowej muzeum w Łowiczu trwa dzisiaj, w sobotę 27 października II Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej im. Mikołaja Zieleńskiego. Bierze w nim udział 13 zespołów, w których występuje łącznie około 200 śpiewaków.

Przesłuchania zaplanowano do godz. 14.40, ale można się spodziewać, że skończą się nieco wcześniej, ponieważ jeden chór nie przyjechał z powodu choroby dyrygenta.

Osoby, które lubią muzykę chóralną, ale nie zdążą na przesłuchania, będą mogły usłyszeć wszystkich uczestników festiwalu jeszcze dzisiaj w łowickiej katedrze. Chóry wystąpią po zakończeniu wieczornej mszy św. (która rozpoczyna się o godz. 18). Każdy z nich wykona jeden utwór. Wtedy też zostanie ogłoszony werdykt jury.

Również w niedzielę, 28 października chóry zaśpiewają w łowickich kościołach podczas mszy św. W kościele Świętego Ducha o godz. 10., w katedrze o godz. 12, w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 12, w kościele pijarskim o 12.30.

Aktualizacja

Grand Prix festiwali otrzymał Chór Mieszany Risonanza Continua z Zabrza pod dyrygenturą Adama Kujawy.

W kategorii zespołów wokalnych Złote Dyplomy (równorzędne I miejsca) otrzymał Kwartet Wokalny Beryllium z Krakowa z dyr. Klaudią Rabiegą oraz Chór Młodzieżowy Gregorianum z Warszawy dyr. Berenika Jozajtis.

W kategorii chóry jednorodne Srebrne Dyplomy (równorzędne II miejsca) otrzymał żeńskie chóry: Alecantare z Zamościa dyr. Barbara Rabiega oraz Con Cuore z Łódzi  dyr. Aleksandra Ryłko-Sutowicz. 

W kategorii chóry mieszane Brązowe Dyplomy (równorzędne miejsca III): Jędrzejowski Chór Miejski z Jędrzejowa dyr. Małgorzata Banasińska-Barszcz oraz Stowarzyszenie Chór Parati  Semper ze Świecia dyr. Katarzyna Przybylska. Srebrne Dyplomy: Chór Kameralny Con Brio z Obornik dyr. Urszula Grzęda i Kameralny Chór Misericordia z Wrocławia dyr. Aleksander Piechaczek. Złote Dyplomy: Chór Młodzieżowy Canto Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku dyr. Marian Szczepański, Chór Kameralny Koe z Sokołowa Podlaskiego dyr. Aneta Mroczek i Chór Pro Vocalis z Poznania dyr. Joanna Piech Sławecka.

Przyznano też nagrody specjalne: dla najlepszego dyrygenta – a nim okazała się Aneta Mroczek i za najlepsze wykonanie utworu Mikołaja Zieleńskiego – odebrał  Kwartet Wokalny Beryllium z Krakowa.

 

 

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.