W weekend 17-19 listopada w Krakowie zostały rozegrane Mistrzostwa Polski w speedcubingu, czyli w układaniu kostki Rubika. Wśród czołowych zawodników, którzy się tam zaprezentowali, był 15-letni Michał Wojcieszek z Głowna, uczeń III klasy Pijarskiego Gimnazjum w Łowiczu. Zajął 5. miejsce w swojej ulubionej kategorii, czyli 2×2, w której startowało prawie 180 zawodników.

Startował jeszcze w kilku innych kategoriach, za każdym razem plasując się w pierwszej trzydziestce (zadowolony jest z 11. miejsca w pyraminx, 19. w megaminx i 11. w FM).

Michał Wojcieszek z częścią swojej kolekcji kostek i medali z oficjalnych zawodów. Fot. Tomasz Matusiak

Do układania kostek Michał podchodzi jak do sportu – jak każdy inny sport może ono dawać wielką satysfakcję i spełnienie, ale wymaga też wielu godzin treningu. W domu Michał ma przeszło 80 różnych kostek Rubika, nad którymi spędza dziennie po kilka godzin. Liczba tych kostek wciąż rośnie, chociaż od pewnego czasu przestał je kupować – większość to nagrody zdobyte na zawodach w kraju i za granicą.

Był uczestnikiem ostatnich mistrzostw Europy i świata, w kilku konkurencjach pojawia się w czołówce polskich zawodników, a w kwietniu tego roku w kategorii 2×2 wygrał z aktualnym rekordzistą świata.

Więcej o Michale przeczytasz w najnowszym numerze Nowego Łowiczanina oraz Wieści z Głowna.