Karol Fabian był Polakiem niemieckiego pochodzenia, który dla Żychlina zrobił wiele dobrego. Jest dowodem na to, że nie ma złych narodów, są dobrzy i źli ludzie – podkreślili uczestnicy uroczystości z okazji 150. jego urodzin, która 2 marca została z dużym rozmachem zorganizowana w Żychlinie.

Urodzinowy tort krojony przez wnuczkę Fabiana. fot. Adam Staszewski

Pamięć zasłużonego przemysłowca i działacza społecznego została przywrócona przy udziale Urzędu Gminy w Żychlinie, pod patronatem burmistrza. Głównym organizatorem było żychlińskie Stowarzyszanie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Blisko Dziecka, a partnerami Żychliński Dom Kultury oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Żychlinie. W uroczystości wzięło udział ponad 120 osób.

Mimo że żadna z instytucji wyżej wymienionych nie zajmuje się głównie historią, to dawno w Żychlinie nie było imprezy historycznej na tak wysokim poziomie. Imprezy, która nie tylko odgrywała wydarzenia powszechnie znane, ale takiej która odkryła przed zebranymi jak i przyszłymi pokoleniami nowe fakty.

Obszerną relację z tego wydarzenia znajdziesz w najnowszym numerze Nowego Łowiczanina dla Żychlina, Bedlna, Oporowa i Pacyny.

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 w Żychlinie, którą opiekował się Fabian wręcza laurkę wykonaną przez uczennice na ręce wnuczki Fabiana s. Ewy Teresy Godlewskiej. fot. Adam Staszewski
Pan Ludwik Zalewski w rozmowie z najstarszą wnuczką Karola Fabiana Julittą Fabian-Chmielewską. fot. Aleksandra Głuszcz

2 komentarze

  1. A gdzie sie gmina podpięła??? była zaproszona tak jak staroborstwo, które imprezę olało. Pieniądze były z gminy, a oragnizowało impreze wiele osób instytucji . Szkoda tylko ze tablicy z siostrą nie odsłonił jakiś strażak np Pan Zalewski, który zna ją tyle lat i osobiście pamiętał Fabiana. I super ze na impreze przyszedł i burmistrz i tylu radnych a do wyborów przecież daleko. A w cale nie musieli

  2. A komu się kłaniać za to przedsięwzięcie. Gmina raczej tego nie zorganizowała, tylko podpięła się pod organizatora. Szkoda że nie ma podziękowania dla inicjatora i organizatora.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.