Wyrok 2 lat więzienia w zawieszeniu na 5 lat próby usłyszał dzisiaj, 28 lutego przed Sądem Rejonowym w Łowiczu, prezes powiatowych struktur związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Łowiczu Stanisław B. Wyrok jest nieprawomocny, a oskarżony zamierza wnieść apelację.

Sąd uznał, że Stanisław B. jest winny popełnienia 5 przestępstw pośrednictwa w załatwianiu dotacji dla jednostek straży w Bełchowie, Bobrownikach w gminie Nieborów oraz Jeziorku w gminie Kocierzew Południowy. Prezes B. miał czerpać z tego korzyści osobiste – a nie materialne.

– Stanisław B. pełniąc funkcję prezesa zarządu powiatowego OSP wywoływał w podległych jednostkach OSP przekonanie o posiadaniu wpływów w strukturach straży przyznających dotacje  oraz podjął się pośrednictwa w pozyskaniu dotacji w zamian za przekazanie jej połowy dla zarządu powiatowego straży, którego był prezesem – uzasadniał sąd.

 

Według sądu prezes nie brał żadnych pieniędzy dla siebie. Działania czynił po to, aby wzmocnić swoją osobistą, i tak silną, pozycję w strukturach OSP. – Sprawiało to wrażenie, że bez niego nic nie da się zrobić – argumentował sąd. Ponadto sąd zauważył akceptację takiej sytuacji w jednostkach straży oraz dostrzegł, że większość świadków nie potwierdziła zeznań złożonych w postępowaniu przygotowawczym.

Ponadto prezes B. musi zapłacić 1 tys. zł grzywny za pomoc w przekazaniu gratyfikacji pieniężnej inspektorowi weterynaryjnemu, który prowadził kontrolę fermy gęsi należącą do syna oskarżonego. Taką samą grzywnę ma zapłacić Wiesław B., który próbował przekazać 100 zł wspomnianemu inspektorowi, jednak nie została ona przyjęta.

Sąd uniewinnił natomiast Kazimierza Ł., który według prokuratury miał złożyć B. „obietnicę ugoszczenia” w zamian za pomoc w pozyskaniu dotacji dla jednej z jednostek OSP.

((mak) | reporter@lowiczanin.info)

Komentowanie nie jest możliwe.