20 lat mija od powstania – albo raczej “wskrzeszenia”, bo tego czasownika używano dzisiaj częściej – powiatu łowickiego. Przypomnijmy, że samorządy powiatowe zostały przywrócone w wyniku reformy administracji przeprowadzonej przez rząd Jerzego Buzka w 1999 roku. Uroczystość z tej okazji została przygotowana dzisiaj, 29 listopada, w Muzeum w Łowiczu.

Przedstawiciele powiatu łowickiego, a także trzech jego powiatów partnerskich: kartuskiego, świdnickiego i tatrzańskiego.
Przedstawiciele powiatu łowickiego, a także trzech jego powiatów partnerskich: kartuskiego, świdnickiego i tatrzańskiego. fot. Tomasz Matusiak

W historię Ziemi Łowickiej pod kątem jej organizacji administracyjnej i przynależności wprowadził licznych gości obecny starosta Marcin Kosiorek, który jest czwartym starostą we współczesnej, 20-letniej historii powiatu (przed nim funkcję tę sprawowali Bohdan Cezary Dzierżek, Janusz Michalak i Krzysztof Figat). Z kolei poseł Włodzimierz Tomaszewski, wieloletni samorządowiec związany z Łodzią (m.in., jej wiceprezydent przez 8 lat) opowiedział m.in. o tym jak wyglądały prace nad reformą, która weszła w życie w 1999 roku i towarzyszących jej nastrojach.

Bohdan Cezary Dzierżek, pierwszy starosta łowicki (w latach 1999-2006). fot. Tomasz Matusiak
Bohdan Cezary Dzierżek, pierwszy starosta łowicki (w latach 1999-2006). fot. Tomasz Matusiak

Święto powiatu było połączone z 100-rocznicą powstania służb sanitarnych w Polsce. Podobnie jak samorządowców i pracowników starostwa podziękowanie odbierali byli, jak i obecnie pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (powszechnie nazywanej “Sanepidem”).

Gratulacje i podziękowania odbiera Sławomir Mucha, dyrektor PSSE w Łowiczu. fot. Tomasz Matusiak
Gratulacje i podziękowania odbiera Sławomir Mucha, dyrektor PSSE w Łowiczu. fot. Tomasz Matusiak

Dziękując wszystkim, którzy przez 20 lat współtworzyli powiat łowicki, obecni jego włodarze pamiętali nie tylko o członkach zarządu i radnych, ale też o urzędnikach i innych pracownikach starostwa i jednostek organizacyjnych. Podziękowano szczególnie tym, którzy pracują od samego początku, a są to: Krystyna Nowińska-Świeszkowska, Elżbieta Cholewska, Sławomir Ciesielski, Jolanta Protekta, Halina Bakalarska, Bożena Stawicka, Ilona Fudała, Maria Cisz, Marianna Czekaj, Anna Kasińska, Mirosława Pawlata oraz Wojciech Sobieszek. Szczególne, w pełni zasłużone podziękowania odebrała na koniec uroczystości Joanna Idzikowska, inspektor w Wydziale Kontroli i Zarządzania Jednostkami, która pracowała w starostwie jeszcze za pierwszego starosty i robi to do dzisiaj, jej pomoc okazała się bezcenna przy zorganizowaniu tej uroczystości.

Ostatnim akcentem uroczystości był brawurowy występ muzyczny znakomitej łowickiej skrzypaczki Weroniki Mońki wraz z którą zagrali Michał Chwała (gitara) i Maciej Drapiński (akordeon).

9 komentarzy

 1. Mirosław

  Może i pracuje sanepid skandalicznie Ale przecież pracuje tam córa Michalaka więc nagradzać trzeba

 2. ja widze kasiorka to rzygam – autentycznie

 3. Buzek na wózek i wiooo…od rządów AWS nastąpił koniec reformowania państwa po komunie tylko umacnianie urzedów czyli władzy urzędniczej ! Wstrzymano prywatyzacje i do dzis to trwa , synekura w państwowych spółkach i funduszach czyli okradanie tych ktorzy naprawdę pracują . Jak widzę w TVP te festiwale disco polo za setki milionów to widac ze igrzyska trwają i jest kiełbasa . Straszne tyko ze tych pieniądzy nie wydaje sie na nasze zdrowie !

 4. W 1999 były cztery reformy – dzieło Buzka, wszystkie nieudane i niepotrzebne. Stworzono Kasy Chorych, dzisiejszy NFZ – pożeracz naszych składek, powiaty – przechowalnia urzędasów, o reformie edukacji i emerytalnej już powoli zapominamy. Wniosek nasuwa siè sam – czas na odkrècenie dwóch ostatnich reform. Ludzi można wykorzystać bo wielu jest kompetentnych, ale nie bédzie drogich stanowisk typu starosta, wicestarosta, dyrektor oddziału nfz itd itp.

 5. dno dna

 6. żenada

 7. Sanepid w Łowiczu pracuje skandalicznie ale podziękowania i nagrody się należą, co za kraj, 20 lecie bałaganu. POWIATY TO ZŁO…

  • Chyba jakiś Janusz gastronomii się odezwał, co miesiąc na jednym oleju frytki smaży i kwitek wypisali 😀

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.