Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łowiczu wczoraj, 26 czerwca, poinformował, że w części sieci wodociągowej gminy Nieborów stwierdzono przekroczenie przez wodę przyjętego parametru ogólnej liczby mikroorganizmów. Dotyczy to wody w miejscowościach Nieborów, Julianów, Piaski, Sypień i Karolew.

Fot. Sanepid

W tych miejscowościach wodę przeznaczoną do spożycia i przygotowania posiłków należy gotować przez minimum 2 minuty, a następnie bez gwałtownego schładzania pozostawić do ostudzenia. Woda do celów spożywczych oraz higienicznych może być używana wyłącznie po przegotowaniu.

Podobny komunikat dla odbiorców tej części wodociągu był ostatnio wydany 1 kwietnia tego roku i odwołany 16 maja, po zaobserwowanej wtedy poprawie wyników badań. Badania kwartalne wykazują co jakiś czas różne pomiary i duże skoki. Ostatnie badania wykazały wysokie przekroczenie normy o ok. 100 jtk/1ml (powyżej 300 jtk/1ml w punktach czerpania, przy normie wynoszącej 200 jtk/1ml).

Mikroorganizmy te nie stwarzają istotnego zagrożenia zdrowia dla konsumentów, nie są to bakterie z grupy coli – pewna ich ilość jest zawsze w każdej wodzie, tutaj problemem jest ich natężenie. Woda została uznana za “warunkowo zdatną do spożycia”.

Trwają prace mające na celu przywrócenie jakości wody spełniającej wymagania zalecane rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Jeżeli wykonywane dotąd chlorowanie i płukanie wody (przez zewnętrzna firmę) nadal nie przyniosą pożądanych rezultatów, gmina zainwestuje w system sterylizacji wody (przez lampy UV). Takie urządzenie to koszt około 32 tys. zł (+ VAT), dostarczone może być tylko po wcześniejszym zamówieniu (dzisiaj lub jutro) w gminie mają się pojawić w tej sprawie przedstawiciele łódzkiej firmy, która może takie zamówienie zrealizować (ale sama musi zamówić części). Realizacja może potrwać około miesiąca.

Wcześniej, w komunikacie z 11 czerwca, PPIS poinformował o niezdatności do spożycia wody z wodociągu lokalnego w Muzeum w Nieborowie i Arkadii. Tam stwierdzono w wodzie obecność bakterii grupy coli. Za ten wodociąg lokalny nie odpowiadają władze gminy.

16 komentarzy

 1. Bezimienna

  Karygodne…. Oczywiście mieszkańców nikt nie poinformował….. Dorośli maja problemy ze skórą a co dopiero dzieci…. Co oni w tej gminie robią, nawet żadnego pisma nie wyślą…..

 2. Nieborowianin

  Żenujące… żeby jeszcze w tak ważnych kwestiach występowały takie problemy. Zacofana gmina i zacofane podejście władz. Tak samo jak z różnego rodzaju projektami i dotacjami… śmiech.

 3. Niech się zainteresują Panem Ś……. kim ze środkowego nieborowa w okolicach szkoły podstawowej co pompuje szambo do rowu że smród przy Aleji Legionów Polskich że szok… W rowie płynie szambo… A później woda ma być ok,….

 4. Grzegorz z Łowicza

  Taką wodę nawet przegotowaną to bym pieskom nie dał wypić. Robaków dostałby. A ludzie niech piją… Chore

 5. A to Nieborów to miejscowość? Koniec świata.

 6. Ciekaw jestem czy rządzący tą wiejską aglomeracją też piją taką wodę????????????

 7. Mieszkanka gminy Nieborów.

  Najgosze, że mieszkańcy nie mający Internetu nie zostali o tym fakcie poinformowani. Wczoraj np. piłam ja i dzieci wodę z kostkami lodu zrobionymi z wody nieprzegotowanej, bo nie zaglądałam na FB i nic nie wiedziałam.

 8. Najwieksza gmina w powiecie , turyści … Brak wody i brak kanalizacji !!! Tragedia !!! Panie Jarku poprzednik nie zrobił trudno , niech sie pan nawet do PiS-u zapisze ale niech pan dogoni cywilizacje bo wstyd wielki !!!!

 9. Ta woda to się nie nadaje po przegotowaniu nawet do mycia. Dostałem wysypki bo jestem alergikiem, na szczęście nie mieszkam tu na stałe tylko odwiedziłem znajomych. Współczuję szczerze

 10. Ja założyłem filtr na wodę osmoza i mam w nosie. Filtruje elegancko, smar zostaje a ja mam czysciutką wodę. Widzę na słoiku po kiszeniu ogórków. Woda przezroczysta a ten smar niech sobie w warsztacie samochodowym wezmą.

 11. Karol z Karolewa

  Pytanie do pana wójta, magistra Papugi. Czy w związku z tym cena za metr sześcienny owej wody ulegnie zmniejszeniu?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.