Na dzisiejszej sesji Rady Gminy Dmosin, 28 listopada, uchwalono stawki za odbiór śmieci, które będą obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku. Podwyżka wyniesie ok. 70%.

fot. ljs

Obecnie mieszkańcy gminy Dmosin płacą za odbiór śmieci segregowanych 15,8 zł miesięcznie, natomiast za odbiór śmieci niesegregowanych 36 zł. Od nowego roku stawka za odbiór śmieci segregowanych wyniesie 27 zł miesięcznie, a w przypadku śmieci niesegregowanych – dwukrotność tej kwoty.

fot. ljs

Osoby, które zrezygnują z oddawania bioodpadów i zadeklarują kompostowanie ich w obrębie własnej posesji otrzymają zniżkę w wysokości 2,16 zł miesięcznie na osobę. Oznacza to, że finalnie za odbiór śmieci zapłacą 24,84 zł.

fot. ljs

Jednocześnie zmieni się częstotliwość odbioru śmieci zmieszanych. Od przyszłego roku w okresie od 1 kwietnia do 31 października odbierane one będą 2 razy w miesiącu, a nie tak jak do tej pory tylko raz. Uchwała została podjęta jednogłośnie. Jak poinformowała wójt Danuta Supera, ustalone stawki pozwolą w całości zbilansować system, a to oznacza, że gmina nie będzie do niego dokładać z własnego budżetu.

Szerzej o dyskusji poprzedzającej decyzję dmosińskich radnych oraz nowościach w systemie odbioru śmieci, do jakich mieszkańcy gminy Dmosin będą musieli przyzwyczaić się już niebawem, w najbliższym gazetowym wydaniu WG.

16 komentarzy

 1. Głowinianin

  W Głownie i tak uchwalono najwyższą stawkę w całej okolicy .Przede wszystkim nie powiedziano kto robił te kalkulację i czy prawda jest że w tej stawce zawarte jest 5 zł.od osoby na pensję przedstawiciela miasta w międzygminnym związku Bzura.Może ktoś to wie ? proszę o odpowiedź.

 2. Komentarze atakujące radnych są nie na miejscu.
  Proszę wskazać samorząd, który po anulowaniu przetargu i ogłoszeniu drugiego , trzeciego… dostało niższą stawkę za odbiór…

  Taka sytuacja nie miała miejsca jeżeli chodzi o śmieci – a to nie jest koniec , z roku na rok będzie drożej. Opłata marszałkowska za wjazd śmieci na wysypisko wzrosła z 270 do 350zł za tonę!!! To na samej górze w Naszym Państwie mamy problem – system śmieciowy jest tak zorganizowany że wszystko zsunięte zostało z właśnie na samorządy.
  Rząd umywa ręce a powinien wziąć się w tej kwestii do roboty! Budujmy spalarnie a nie wysypiska – głównym problemem jest brak odbioru surowców z recyklingu przez firmy zajmujace się wtorną obróbką. Takie surowce zawalają miejsce (którego i tak już nie ma na wypypiskach) , a później się dziwić że są pożary – firma posiadająca wysypisko dostaje Max. 50k pln kary , a za dalszą utylizację odpowiada straż :/ , chory temat – który zaczyna się robić bardziej opłacalny dla mafii niż nierząd czy narkotyki :/

  • W Głownie 2 lata temu. Inna kwestia, że teraz przy kolejnym przetargu robi się z tego gigantyczna podwyżka.

  • Sorry, ale piszesz bzdury, że wysokość podwyżki wynika z wyższej ceny opłaty marszałkowskiej. Przeciętny Polak wytwarza trochę ponad 300 kg smieci rocznie, trzech Polaków “produkuje” tonę. Przy podwyżce z 270 do 350 złotych muszą więc łącznie zapłacić 80 złotych więcej. Każdy z nich miesięcznie powinien zapłacić 80/3/12=2 zł 22 gr. Czy tyle wynosi podwyżka w Dmosinie? Wzrost opłaty marszałkowskiej tłumaczy mniej niż 1/4 wielkości podwyżki. A zrzucanie całej odpowiedzialności na obecny rząd pokazuje tylko sympatie polityczne krytykujacego, któremu wygodnie zapomnieć o decyzjach poprzednich rządów, które mocno przyczyniły się do obecnej sytuacji z rynkiem odpadów.

 3. I po co te 4 osoby niby w opozycji

 4. Brawo radni

 5. Rmalgorzata

  Przy tych cenach to myślę że kosze zamiast worków

 6. By mogli pomyśleć o koszach a nie ciągle pakowanie we worki.

 7. Nowa kadencja i cyk 70 % w górę bo się budżet nie spina. Więcej Pani wójt musi umarzać podatku od środków transportowych państwu M. to się będą finanse bilansować…

 8. Głowna nikt nie przebije.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.