Komisja społeczna Rady Miejskiej w Łowiczu obradująca dzisiaj, 14 stycznia w ratuszu, pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zasad i trybu udzielania dotacji celowej dla żłobków niepublicznych w Łowiczu.

W Łowiczu działają dwa żłobki niepubliczne – „Akuku” i „Koliberek”. Obecnie uczęszcza do nich ok. 44 dzieci, z czego 36 dzieci zamieszkuje w Łowiczu – i tylko na nie ratusz miejski może wypłacać dotację.

Zgodnie z projektem dotacja celowa na każde dziecko w żłobku niepublicznym wynosiłaby 300 zł miesięcznie. Zakładając, że byłyby przekazywana na taką właśnie ilość dzieci, wówczas w budżecie miasta należałoby zabezpieczyć środki w wysokości ok. 10.800 zł miesięcznie (ok. 129.600 zł rocznie).

„Stała opłata, którą wnoszą rodzice/opiekunowie prawni wynosi ok. 720 zł (bez wyżywienia). Organy prowadzące te żłobki informowały wielokrotnie, że środki które otrzymują z wpłat rodziców/opiekunów prawnych, nie pokrywają wysokości utrzymania tych placówek. Zwracały się również o wsparcie ze strony samorządu i przyznanie im dotacji celowej (…)” – czytamy w projekcie uchwały.

Radni Jacek Wiśniewski i Leszek Plichta pytali, czy dzięki przekazanej dotacji rodzice będą płacili mniej za pobyt dziecka w żłobku niepublicznym. – Cel tej naszej akcji jest szczytny, ale żeby nie było tak, że dotacja jest, a rodzice płacą tyle samo – mówił radny Plichta.

Joanna Mostowska, dyrektor Zakładu Ekonomiczno-Administracyjnego w Łowiczu mówiła, że dotacja wpłynie na zmniejszenie kosztów stałych w żłobkach niepublicznych, dlatego ma nadzieję, że także opłata za pobyt dziecka ulegnie zmniejszeniu.

Uchwała będzie głosowana na sesji Rady Miejskiej w Łowiczu – 24 stycznia.

7 komentarzy

 1. Jak tak patrzę na radnych z tej komisji to się nie dziwię że mają takie “genialne” pomysły

 2. Pani Joanna ma nadzieję????? Kobieto pomyśl….
  A radni jak zwykle dali się wmanewrować w g….

 3. Zupełnie głupi pomysł !!!! Te pieniądze nie trafią do rodziców. Rodzice nie będą płacić mniej, ta kasa trafi bezpośrednio do właścicieli żłobków!!!! Znowu kolesiom napycha się kasę!!!!!A można było dać rodzicom do ręki bon za 300 zł i to oni by mieli o te 300 zł niższą opłatę!!!! Czy w przedszkolach niepublicznych zmalała opłata????? NIE ZMALAŁA A DOTACJA POWIĘKSZA ZYSK WŁAŚCICIELA!!!!!!!

 4. Pomysł mi się podoba.
  Lepiej tak wydać pieniądze podatników niż na pensje II Vice Burmistrza
  Brawo Panowie

 5. Ciekawe ile z tego będzie oszczędnością dla rodziców, a ile trafi w ręcę prywatnych przedsiębiorców, właścicieli PRYWATNYCH żłobków.

  ps Łowiczak – Nowy Łowiczanin to gazeta lokalna, a nie tabloid, czegoś jeszcze nie wiesz o tej tragedii? Co mieli napisać? …ze łączymy się w bólu, że tłumy łowiczanin żegnały prezydenta Gdańska?

 6. Dziękuję redakcji Nowego Łowiczanina, że zauważyła tragedię jaka dotknęła dzisiaj nasz kraj. Trzymacie swój poziom!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.