8 marca 1945 grupa harcerzy łowickich „Szarych Szeregów” przeprowadziła pamiętną akcję odbicia z więzienia UB przy ul. Kurkowej osadzonych tam więźniów, w tym ich kolegi Zbigniewa Fereta pseudonim „Cyfra”.

Dzisiaj, w południe, jak co roku władze i mieszkańcy Łowicza oddali hołd bohaterom tego wydarzenia, łącząc jubileusz także z obchodami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” (1 marca).

Tegoroczne obchody rocznicy na ul. Kurkowej były pierwszymi bez udziału choćby jednego z uczestników akcji sprzed 73 lat – ostatni z nich, ks. prał. Stefan Wysocki ps. „Ignac” zmarł 7 maja ubiegłego roku. Jeszcze rok temu brał udział w uroczystościach i apelował do uczestników, by nie przestawali obchodzić tej rocznicy. Stawili się natomiast bliscy uczestników akcji (bracia i córki z rodzinami).

Złożono kwiaty pod obiema tablicami na ścianie budynku po dawnym więzieniu UB (jedna jest poświęcona uczestnikom tej akcji druga wszystkim Żołnierzom Niezłomnym. Michał Zalewski z Urzędu Miejskiego w Łowiczu odczytał apel poległych. Część artystyczną przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Łowiczu, a oprawę muzyczną całej uroczystości zapewniła Orkiestra Miasta Łowicza.

Na koniec burmistrz Krzysztof Jan Kaliński poprosił o zabranie głosu Kazimierza Szymańskiego, prezesa łowickiego koła Stowarzyszenia Szarych Szeregów i brata Mariana Szymańskiego ps. “Wędzidło”, jednego z uczestników „Odbicia Cyfry” (zmarłego w 2013 roku).

W uroczystości brali udział m.in, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, wielu szkół, Przedszkola nr 4 „Słoneczko”, służb mundurowych, harcerstwa, Kościoła i działających na terenie Łowicza organizacji pozarządowych.

6 komentarzy

  1. Dlaczego pan Starosta i pan Burmistrz nie składają kwiatów pod tablicami upamiętniającymi poległych i zamordowanych w czasie ll wojny światowej mieszkańców Łowicza i pow. łowickiego, a co dziennie wchodząc i wychodząc z pracy przechodzą koło tablic. A tych mieszkańców było ” trochę” więcej niż żołnierzy wyklętych

  2. Red Turtle

    Z epizodu zrobiono lokalne święto… Tak z ciekawości, czy była jakakolwiek uroczystość upamiętniająca zamach na Puchalskiego – jednego z groźniejszych szpicli łowickich, albo czy równie honorowo uczczono strajki organizowane przez socjalistyczną młodzież Łowickiej Szkoły Realnej w 1905 roku?

  3. Jak widać po komentarzach – hejt zawsze smaczny i zdrowy .

  4. Najważniejsze, że burmistrz się polansował, kolejne zdjęcia na face są;)

  5. Mirosław

    Z historii nie powinno robić się nabiału! – zbyt wielu cierpiało.

  6. Bylem w tym czasie w pracy,czy byl apel poleglych w katastrofie smolenskiej?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.