Jubileusz 75-lecia swojego istnienia świętował w niedzielę, 22 maja, łyszkowicki Oddział Banku Spółdzielczego w Skierniewicach.

 

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą o godz. 15.00, po której złożono kwiaty pod tablicą upamiętniająca ks. Wacława Krzywkowskiego – przedwojennego inicjatora lokalnej bankowości spółdzielczej. Z kościoła udziałowcy i goście jubileuszu w asyście strażackiej orkiestry dętej przemaszerowali do Gminnego Ośrodka Kultury. Każdy wchodzący na salę otrzymywał od gospodarzy zestaw pamiątek – kubek, czapeczkę i długopis z bankowym logo.

 

Zaczęło się od Kasy Stefczyka

O wieloletniej historii łyszkowickiej bankowości mówił prezes Rady Nadzorczej banku Jan Siejka. Dzieje miejscowego Oddziału Banku Spółdzielczego sięgają roku 1936, kiedy to z inicjatywy proboszcza parafii pw. św. Kazimierza ks. Wacława Krzywkowskiego oraz działaczy ludowych Józefa Słomianego, Piotra Parysa, Ludwika Szkupa i Antoniego Anyczko została powołana spółdzielnia oszczędnościowo-pożyczkowa zwana Kasą Stefczyka w Łyszkowicach.

 

Początek działalności Kasy Stefczyka to dynamiczny wzrost liczby jej członków, których w 1938 r. było 37, w 1939 r. – 140, a w 1975 r. – 195. Kasa działała nieprzerwanie przez okres II wojny światowej. Lata powojenne to częste zmiany nazwy placówki i ograniczanie jej działalności. Uwarunkowania polityczne spowodowały zmniejszenie liczby członków, których w 1950 r. było zaledwie 69.

 

Po 1975 r. dokonano zmiany nazwy Kasy na Bank Spółdzielczy w Łyszkowicach. W 1999 r., mając na względzie możliwość jak najlepszego zaspokajania potrzeb klientów, działacze samorządów ówczesnego Banku Spółdzielczego w Łyszkowicach podjęli decyzję o połączeniu z Bankiem Spółdzielczym w Skierniewicach.Opowiadając historię Oddziału Banku Spółdzielczego w Łyszkowicach, Jan Siejka wspomniał postać wieloletniego dyrektora Jana Markusa, który przepracował w banku 23 lata. Pamięć o nieżyjącym już dyrektorze uczczono minutą ciszy.

 

Prezes BS w Skierniewicach Władysław Klażyński w swoim przemówieniu nawiązał z kolei do sytuacji teraźniejszej i przyszłości spółdzielczej bankowości. Poinformował zebranych, że łyszkowickiemu oddziałowi podlegają Punkty Obsługi Klienta w Brzezinach i Bełchowie. Oddział BS w Łyszkowicach zatrudnia 11 pracowników, a cały Bank Spółdzielczy w Skierniewicach – 200. Bank rozwija się i dobrze sobie radzi w warunkach silnej konkurencji.

 

Dyrektor oddziału w Łyszkowicach Radosław Michalak zaprosił gości do obejrzenia występu dziecięcego zespołu pieśni i tańca Księżacy. Za świetny występ mali artyści zostali nagrodzeni przez publiczność brawami, a przez organizatorów – zestawami do badmintona. Po części artystycznej odbyło się zebranie grupy członkowskiej banku, a po nim udziałowcom i klientom banku wręczono odznaczenia, wyróżnienia i dyplomy.

 

Odznaką Zasłużonego Działacza Ruchu Spółdzielczego uhonorowano Stanisława Pawełkowicza, wieloletniego członka Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Skierniewicach. Z kolei Mirosławowi Pietraszewskiemu, Piotrowi Klimkiewiczowi i Waldemarowi Krajewskiemu przyznano odznaczenia za zasługi dla polskiej spółdzielczości bankowej. Ponadto pamiątkowymi dyplomami wyróżniono jeszcze 37 osób spośród wieloletnich udziałowców i klientów banku.

 

Podczas wieczornej części uroczystości Amatorski Zespół Regionalny im. Wł. St. Reymonta z Lipiec Reymontowskich wystawił przedstawienie „Wesele Boryny”.Krótki film z jubileuszu można znaleźć na portalu www.lowiczanin.info przy tekście w zakładce Gospodarka.

(ewr)

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.