Wójt gminy Głowno Marek Jóźwiak ma majowej sesji, w kontekście informacji o zrealizownych bieżących naprawach dróg i potrzebach inwestycyjnych, powiedział radnym o zamiarze pilotażowego wykonania drogi… gumowej.

Mięsośnia. Droga gruntowa po naprawie nawierzchni. Fot. Urząd Gminy Głowno

Wzorowałby się na rozwiązaniu zastosowanym już w gminie Kisielice w pow. iławskim w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie ułożono drogę z mat gumowych – takich, jakie używane są w kopalniach do transportu węgla. Gumowa droga z kauczuku o grubości 3,2 cm, zbrojonego linką stalową, powstała tam wiosną tego roku, nie wiadomo jeszcze jak zachowa się w warunkach zimowych, ale tamtejszy burmistrz Rafał Ryszczuk – pionier wykorzystania taśm kopalnianych dla poprawy infrastruktury drogowej – jest entuzjastą tej metody, która okazuje się znacznie tańsza niż budowa drogi asfaltowej. Za metr taśmy z transportem zapłacił 15 zł, a materiał na kilometrowy odcinek kosztował go 45 tys. zł. 

Zainspirowany informacjami na ten temat z internetu i prasy fachowej wójt gm. Głowno chciałby wybrać się na miejsce i zobaczyć, jak taka droga sprawdza się w praktyce. Na swoim terenie wstępnie rozważałby przetestowanie tej metody na osiedlu w Ziewanicach.

Więcej o drogach w gminie Głowno przeczytasz w najnowszym numerze Wieści z Głowna i Strykowa.

3 komentarze

  1. Jeżeli ten eksperyment za pieniędze Pana wójta, to jak najbardziej.

  2. taa droga z du*y a nie z gumy

  3. o tak wójt na swoich ulubionych wsiach eksperymentów nie robi tylko kładzie normalna nawierzchnie. moze niech eksperymentuje pod wlasnnym gospodarstwem…