Umowa na przygotowanie analizy technicznej i koncepcji budowy trzeciego pasa ruchu na autostradzie A2 od węzła Łódź Północ do granicy z woj. mazowieckim została podpisana dzisiaj, 11 marca w łódzkim oddziale GDDKiA.

To początek prac, w efekcie których A2 na odcinku z Łodzi do Warszawy będzie miała większą przepustowość.

mapa: GDDKiA Łódź
Mapa: GDDKiA Łódź

GDDKiA zapowiada ponadto, że lada dzień wskaże najkorzystniejszą ofertę na dalszy ciąg poszerzenia A2 do węzła Konotopa, a od środy rusza likwidacją wysp na nieczynnym punkcie poboru opłat w Pruszkowie. To właśnie w tym miejscu kierowcy najszybciej odczują zmiany. Na PPO Pruszków rozebranych zostanie 7 wysp segregacyjnych i wyremontowana nawierzchnia betonowa. Zakończenie robót przewidziano na 30 czerwca.

Na efekty pracy projektantów, którzy opracują analizę techniczną z elementami koncepcji na budowę trzeciego pasa ruchu i uzyskają decyzję środowiskową, poczekamy 19 miesięcy.

Dotyczy to zarówno odcinka w woj. łódzkim, na który dziś podpisano umowę z wykonawcą (długość 46,2 km, Transprojekt Gdański, wartość blisko 2,5 mln zł) jak i w woj. mazowieckim, na który lada dzień GDDKiA wskaże najkorzystniejszą ofertę (długość 43 km, wpłynęło pięć ofert, o wartości od 3,1 do 4,6 mln zł).

Dalszym etapem będzie ogłoszenie przetargów w trybie projektuj i buduj na realizację inwestycji, czyli poszerzenie blisko 90 km autostrady A2 o dodatkowy pas ruchu. Zakończenie inwestycji planowana jest na połowę 2025 roku.

Należy zaznaczyć, że projekt istniejącej autostrady przewidywał budowę 3 pasa w miejsce obecnego pasa rozdziału, zatem istniejące obiekty inżynierskie i pozostała infrastruktura są przystosowane do wprowadzenia takiego rozwiązania.

Podpisanie umowy na analizę rozbudowy A2, fot. GDDKiA Łódź
Podpisanie umowy na analizę rozbudowy A2, fot. GDDKiA Łódź

9 komentarzy

 1. Wszyscy, którym zależy na dodatkowych zjazdach (Bolimów czy Dmosin) powinni teraz ruszyć do pracy.

 2. “Geniusze” za PO wybudowali dwupasmową autostradę między jednymi z największych miast w Polsce gdzie jeden pas okupują Tiry teraz “Geniusze” za PIS wybudują jeden pas w kierunku Warszawy bo przecież wiafomo że z Warszawy już się nie wraca..

 3. A może samorządowcy wylobbowali by wykonanie zjazdu w Bolimowie ?

  • no. I w Zielkowicach.

  • A jest to w ogóle wykonalne z zachowaniem minimalnych odległości międzywęzłowych?

   • “dopuszcza się wyjątkowo pojedyncze odstępy nie mniejsze niż 5 km” – tak to określa rozporządzenie. (A rozporządzenie można też zmienić) W wypadku Bolimowa i Dmosina nie byłoby to potrzebne (odległości minimalne są odpowiednio, ponad 7 km i 9 km)

 4. Łowiczanin

  Czyli GDDKiA pieniądze ma, a wschodnia obwodnica Łowicza?

 5. “Należy zaznaczyć, że projekt istniejącej autostrady przewidywał budowę 3 pasa w miejsce obecnego pasa rozdziału.” – Czyli mam rozumieć, że to już nie będzie autostrada, tylko trasa szybkiego ruchu? Autostrada musi mieć pas zieleni. Jak się mylę to proszę o wytłumaczenie. 🙂

  • W rozporządzeniu jest napisane że “może” znajdować się pas zieleni. Ale nie musi go być. Robią pasy zieleni żeby dostać dodatkowe pinindzory z UE jako że pas zieleni zmniejsza szkodliwość dla środowiska. Przynajmniej ja to tak interpretuje.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.