Nie jesteś zwolennikiem wakacji all-inclusive i wylegiwania się w słońcu przez cały dzień? Jeżeli nie potrafisz usiedzieć w miejscu podczas urlopu, wybierz się na aktywny weekend w Krakowie. Miasto oferuje wiele atrakcji, które z pewnością nie pozwolą Ci się nudzić i będą sprawdzianem dobrej formy!

Wycieczki rowerowe – Bulwary Wiślane

Nie ma nic przyjemniejszego niż rowerowa wycieczka brzegiem Wisły, gdy pogoda sprzyja a widoki na krakowskie zabytki zapierają dech w piersiach. Kraków jest pełen rowerzystów o każdej porze roku. Liczne ścieżki rowerowe oraz punkty z rowerami miejskimi pozwalają na sprawne przemieszczanie się tym środkiem transportu po całym mieście. Aby wypożyczyć miejski rower, wystarczy wykupić minimalny abonament i doładowywać go w razie potrzeby. Dobrym pomysłem na rowerową wycieczkę są Bulwary Wiślane, które ciągną się przez całe miasto. Pełna trasa wynosi 17 km i biegnie spod historycznego Opactwa benedyktynów w Tyńcu aż do Niepołomic. Po drodze mija się przepiękne widoki na krakowskie zabytki i miejskie krajobrazy, m. in. Zamek Wawelski, Muzeum Manggha czy Fort Bodzów. Inne miejsca w Krakowie, do których również warto wybrać się na rowerową wycieczkę, to Lasek Wolski (trasa dla rowerów górskich), Zalew Nowohucki oraz Zakrzówek. Bardziej zaawansowani rowerzyści mogą rozważyć trasę z Krakowa do Ojcowa, Kalwarii, Pieskowej Skały lub podążyć słynnym Szlakiem Orlich Gniazd.

Krakowskie Kopce

Słynne krakowskie Kopce to prawdziwa chluba miasta i idealne miejsca na piesze wędrówki. Znajdziesz ich tutaj aż pięć, a każdy oferuje inne atrakcje i widoki na Kraków. Wystarczy włożyć wygodne buty, wziąć ze sobą aparat i wyruszyć w wyjątkowo malowniczą podróż. Kopiec Kościuszki znajduje się najbliżej centrum, tuż przy krakowskich błoniach. Zapewnia przepiękną panoramę miasta, a przy dobrej widoczności można z niego dostrzec tatrzańskie szczyty. Kopiec Krakusa jest przez wielu uważany ze ten najciekawszy. Zarówno dzięki przepięknemu otoczeniu, w jakim się znajduje (dzielnica Podgórze), ale również poprzez swoją tradycję i tajemniczość (nie wiadomo kiedy został usypany). Co roku odbywa się tam słynne święto Rękawki, podczas którego tysiące ludzi gromadzi się by obejrzeć rekonstrukcje bitew z zamierzchłych czasów. Kopiec Piłsudskiego znajduje się w malowniczym otoczeniu Lasku wolskiego i krakowskiego ZOO. To najwyższy kopiec w Krakowie, liczący aż 35 metrów. Kopiec Wandy znajduje się na Nowej Hucie i według legendy jest grobowcem księżniczki Wandy, która “nie chciała Niemca” i utopiła się w Wiśle. W końcu, kopiec Jana Pawła II – najmniejszy i najmłodszy, usypany na pamiątkę VII pielgrzymki papieża Polaka do ojczyzny. Pokonanie pięciu kopców w jeden dzień to nie lada wyzwanie, ale również ogromna satysfakcja!

Park Wodny w Krakowie

Park Wodny w Krakowie to idealna propozycja dla miłośników sportów wodnych, którzy nie chcą wyjść z formy nawet podczas urlopu. To także świetne miejsce na spędzenie przyjemnego popołudnia z całą rodziną. Park Wodny oferuje mnóstwo atrakcji dla gości w każdym wieku. Posiada 47 zjeżdżalni, wodne ścianki wspinaczkowe, profesjonalne tory do pływania, wodną siłownię i przestrzeń przeznaczoną do gry w koszykówkę, siatkówkę lub piłkę wodną. Dzieci mogą bezpiecznie bawić się w Brodziku, a dorośli mają możliwość relaksu w jacuzzi, przy hydromasażach czy w Wodnym Barku. Można także wykupić lekcje pływania u profesjonalnych instruktorów. Na terenie Parku znajdziesz również restaurację, centrum zabaw dziecięcych oraz sklep sportowy. Obiekt znajduje się w północnej części Krakowa, przy ulicy Dobrego Pasterza 126.

Kajaki – Opactwo w Tyńcu i Nowa Huta

Kolejną wodną atrakcją Krakowa, tym razem na świeżym powietrzu, są kajaki. Miasto być może niewielu osobom kojarzy się z kajakami, a jednak stanowią one coraz bardziej popularną atrakcję w mieście. Mamy do wyboru dwie trasy: spływ Wisłą z Tyńca do Krakowa oraz spływ Dłubnią po Nowej Hucie. Pierwsza z nich rozpoczyna się u stóp monumentalnego Opactwa Benedyktynów w Tyńcu, skąd wyrusza się w malowniczą podróż mijając po drodze krakowskie zabytki, w tym Wawel i kościół na Skałce. Spływ kończy się w dzielnicy Dąbie. Druga trasa to rzeczna wycieczka po najpiękniejszej części Nowej Huty, która rozpoczyna się nad Zalewem Nowohuckim. Każdy ze spływów to niezapomniane przeżycie, które obfituje w przepiękne krajobrazy i świetną zabawę. Podczas wycieczki otrzymasz wstępne szkolenie i opiekę instruktora oraz krakowskiego przewodnika. Możesz również wypożyczyć kajak dla całej rodziny ze specjalnym miejscem dla najmłodszych. Dodatkowo, z Krakowa są organizowane wycieczki na spływy Dunajcem, które zabiorą Cię na wyjątkową podróż wśród pienińskich krajobrazów.

Transport po Krakowie – jak najszybciej poruszać się po mieście

Wybierając się na aktywny wypoczynek w Krakowie, warto zapoznać się z możliwościami transportu po mieście. Nie chcąc tracić czasu, najlepiej wcześniej zdecydować się na odpowiedni dla siebie środek transportu. Można oczywiście poruszać się po mieście rowerem. Jednak pogoda i okoliczności nie zawsze sprzyjają i warto mieć przygotowany plan awaryjny. W Krakowie funkcjonują liczne linie tramwajowe i autobusowe, które umożliwią Ci bezproblemowe poruszanie się zarówno w obrębie centrum, jak i na obrzeżach miasta. Więcej o rozkładach jazdy i cenach biletów przeczytasz na stronie: http://www.mpk.krakow.pl/. Dobrym rozwiązaniem jest również prywatny transport, dzięki któremu szybko i wygodnie dostaniesz się do dowolnego miejsca w mieście. W cenie zawarty jest osobisty odbiór z hotelu oraz indywidualne podejście do klienta, dzięki któremu możesz podróżować o wiele swobodniej i dostosować transport do swoich potrzeb. Więcej o prywatnych transferach przeczytasz tutaj: https://pl.krakowdirect.com/.

Jeżeli zdecydowałeś już jak aktywnie wykorzystać swój pobyt w Krakowie, to nie pozostaje nic więcej niż wyruszenie na niezapomnianą podróż do miasta królów. Pamiętaj żeby zabrać ze sobą wygodne buty, dobre towarzystwo i dużo energii, a każda wyprawa zakończy się sukcesem!

 

Komentowanie nie jest możliwe.