Znamy już wyniki sprawdzianu kompetencji w klasach szóstych – ostatnich klasach szkoły podstawowej, przeprowadzonego
1 kwietnia. Najwyższą średnią w naszym powiecie uzyskała – podobnie jak w roku ubiegłym – Pijarska Szkoła Podstawowa Królowej Pokoju – 33,09. Bardzo dobrze test napisali też uczniowie  Szkoły Podstawowej w Stachlewie – średnia 31,90, tuż za nią jest Szkoła Podstawowa w Dzierzgówku ze średnią 31,00.
Po raz trzeci uczniowie kończący naukę w klasach VI pisali swój sprawdzian. W tym tygodniu wyniki dotarły już do szkół i uczniów. Test, którego tematem przewodnim w tym roku był chleb, nie był łatwy. Wielu uczniom zabrakło czasu, ponieważ wiele poleceń wymagało poświęcenia im dłuższego czasu.
Test jest powszechny i obowiązkowy. Nie można go nie zdać. Jego celem jest sprawdzenie umiejętności ucznia w 5 obszarach – czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji, wykorzystywanie wiedzy w praktyce. Tylko w 2002 roku wynik z testu pojawił się na świadectwie ukończenia szkoły, od ubiegłego roku nie ma go na cenzurce. Testy w kolejnych latach są prawdopodobnie dla 13-latków coraz trudniejsze, o czym może świadczyć malejąca średnia w naszym województwie podawana przez  Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Łodzi. Średnia ta wyniosła w tym roku 25,77, w 2003 – 28,88, a w 2002 roku – 29,60.
Analizując średnie w Łowickiem widać jednak, że pomimo trudnego testu wiele szkół wypadło równie dobrze jak rok temu, a niektóre – znacznie lepiej. W 2003 roku pijarska miała średnią 33,12, a więc w praktyce taką samą jak w tym roku, SP w Dzierzgówku miała 32,81 pkt., SP w Mysłakowie – 31,68. W porównaniu do roku ubiegłego widać dużo lepszą średnią SP w Waliszewie – teraz 28,44, a w 2003 – 23,1, SP w Zielkowicach – obecnie 27,30, a rok temu – 24,33 czy SP w Skaratkach – tegoroczna 27,40, poprzednio – 23,4. A oto wszystkie wyniki i najlepsze wyniki uczniów.

 

Średnia zdobytych punktów przez wszystkich uczniów w danej szkole, 2004 r.

Pijarska Szkoła Podstawowa Królowej Pokoju: średnia 33,09, najlepiej napisali: Norbert Dzik – 40, Ariel Jarosz – 39, Kacper Piorun – 38, Eliza Kędzierska – 37, Grzegorz  Waligórski – 37, Jakub Klimczak – 37, Katarzyna Cichal – 37, egzamin pisało łącznie 21 uczniów. Najsłabszy wynik to 22 punkty. Jak dużo jest szkół, które mają średnią powyżej 30 punktów? – pytał nas podczas zbierania wyników dyrektor Przemysław Jabłoński. Takie szkoły są zaledwie trzy. – Czyli jesteśmy najlepsi. Spośród 21 uczniów, którzy pisali sprawdzian dziesięciu miało średnią powyżej 90%. To bardzo dobry wynik – mówił Jabłoński. I rzeczywiście, tym bardziej, że najsłabszy z 21 uczniów w klasie uzyskał 22 punkty. Klasy się zmieniają, ale od początku istnienia tego sprawdzianu kompetencji pijarska jest w czołówce, a po raz drugi jest najlepsza. Wydaje się to wynikiem nie tyle specjalnego przygotowywania się akurat do testu, co raczej solidnej pracy na lekcjach wszystkich przedmiotów w ciągu roku.

Szkoła Podstawowa nr 1. O trzy punkty niższa jest w tym roku średnia uczniów SP 1 i wynosi ona 27,71 pkt,
w tym roku pisało go 91 uczniów w czterech klasach. Dyrektor szkoły Beata Stabryła przyznała w rozmowie z nami, że jest mocno zmartwiona tym wynikiem. Na pewno w najbliższych dniach w szkole odbędzie się spotkanie, na którym wyniki egzaminu zostaną dokładnie przeanalizowane, by wyciągnąć wnioski i podjąć już teraz kroki, by uczniowie zostali lepiej przygotowani do egzaminu w roku przyszłym. Jednak wynik nie jest może aż taki zły, bo 30% uczniów piszących egzamin osiągnęło ponad 30 pkt. Uczniowie, którzy osiągnęli największą ilość punktów to: Magdalena Cywińska z kl. VIc i Błażej Strembski z kl. VId – 39 pkt. O jeden punkt mniej mieli: Melania Młoczkowska z  VIa i Katarzyna Czaja z kl. VIc.

Szkoła Podstawowa nr 2. Test w szkole przy ul. Mickiewicza pisało 78 uczniów trzech klas VI i jak podkreśla dyrektorka Teresa Domińczak, wszyscy uczniowie z tych klas byli obecni 1 kwietnia w szkole i napisali test, a to ważne. Średnia szkoły wynosi 29,28.
Najlepszy wynik osiągnęła Małgorzata Garstka z klasy VIb – 40 pkt., dwie uczennice mają po 39 pkt. – Agnieszka Szmajdzińska z VIb i Joanna Truchel z VIb, pięcioro uczniów zdobyło 38 pkt. – Kacper Wysokiński z VIb, Aleksandra Andrzejczyk z VIb, Piotr Gawryszczak z VIa i Justyna Wąsikowska z VIa.   
– Wyniki wyglądają na dobre, znamy dzieci i wiemy, jakie są ich możliwości. Jest sporo wyników powyżej 35 punktów, a to naprawdę dobry wynik – mówi dyrektorka. W szkole przez nią kierowanej 22 dzieci uzyskało wynik między 35 a 40 pkt.- Bardzo dobrze wypadło czytanie  – 85% maksymalnej liczby punktów, korzystanie z informacji – 80%, pisanie – 78%, nieco słabej, ale na dobrym poziomie – korzystanie z wiedzy i rozumowanie.

Szkoła Podstawowa Nr 3 w Łowiczu: średnia 27,65, w trzech klasach pisało 80 uczniów. Najlepiej napisali: Katarzyna Więcek – 40, pięć osób zdobyło po 39 punktów: Marcin Chondzyński, Łukasz Kapusta, Agnieszka Kołaczek, Aleksandra Słomska, Monika Łukawska. – Dwie osoby zdobyły po 38 punktów i trzy po 37 punktów, 19 uczniów zdobyło co najmniej 35 punktów, natomiast 13 uczniów zdobyło 20 punktów lub mniej – dyrektor Wacław Witwicki jest zadowolony z wyników egzaminu.

Szkoła Podstawowa Nr 4: średnia 24,29, najlepiej sprawdzian napisali: Mateusz Talarowski – 38, Artur Masztanowicz – 38, Łukasz Gruhn – 38, łącznie egzamin pisało 96 uczniów. Dyrektorka szkoły Marzena Kołaczyńska mówi, porównując wynik ten do ubiegłorocznego (wtedy 7 uczniów miało 40 pkt. i była to połowa najlepszych uczniów w Łowiczu), że jest to dowodem na to, że „do tanga trzeba dwojga”. – W szkole się dobrze pracuje, ale potrzeba wysiłku ze strony uczniów i wsparcia rodziców – mówi dyrektorka. Dodaje, że dla niej sukcesem jest sukces wychowawczy – fakt,  że jest dobra frekwencja, a niektórzy uczniowie mają jakiekolwiek punkty, a nie 0 pkt.
 Szkoła Podstawowa nr 7. W „Siódemce” na Bratkowicach 36 dzieci z dwóch klasach szóstych pisało test kompetencyjny. Ogólna średnia szkoły, uwzględniająca wynik dzieci niepełnosprawnych wynosi 27,89.
Dwie uczennice zdobyły maksymalną ilość punktów – Marta Plichta z VIa i Agata Kopalska z VIb – mają po 40 pkt. Dobrym wynikiem testu mogą się też pochwalić: Aleksandra Maciejewska z VIa – 38 pkt, Damian Zabost z VIa i Joanna Kuśmierek z VI b – po 37 pkt.  – Cieszę się z wyników. Mimo, że test był trudny, są dzieci, które otrzymały wynik maksymalny. Wyniki te pokrywają się z ocenami. Są to małe klasy, znamy dobrze dzieci i łatwo jest nam to ocenić – mówiła krótko po otrzymaniu wyników dyrektora Maria Wojtylak. Przyznała, że obawiała się nieco wyników, ponieważ wielu dzieciom zabrakło czasu, ale obawy te okazały się bezpodstawne. – Jestem bardzo zadowolona, bo dzieci niepełnosprawne też sobie dobrze poradziły, więc to dla nas jest radość podwójna.  

A oto wyniki gmin powiatu łowickiego:

Gmina Bielawy
Spośród szkół podstawowych z gminy Bielawy najlepszy wynik z egzaminu klas VI uzyskali uczniowie niepublicznej, małej szkoły z Waliszewa, bo aż 28,44 pkt. Tak wysoka średnia to sukces 9 tegorocznych szóstoklasistów, z których najlepsze wyniki osiągnęli: Edyta Gawrysiak 36 pkt., Marlena Golan 34 pkt. oraz Marcin Frątczak – 31 pkt. Jest to zdecydowanie wyższa średnia od ubiegłorocznej, bo o około 5 pkt. Dyrektor Iwona Bartosiewicz spodziewała się dość wysokiego wyniku, gdyż uczniowie klasy VI przez cały rok mieli bardzo dobre wyniki w bieżącej nauce. – To po prostu dobra klasa i zdolni uczniowie – powiedziała.
Okrągłą średnią 27 pkt. uzyskała Szkoła Podstawowa w Oszkowicach. W tym roku egzamin na zakończenie szkoły pisało tylko 8 uczniów, z których najlepsze wyniki osiągnęli: Monika Małecka (29 pkt.) oraz Dominik Pietrzak (29 pkt).
– Sądziliśmy, że wynik będzie nieco wyższy, ale średnia nie jest najgorsza. Wszyscy uczniowie mieli bardzo podobne wyniki, oscylujące właśnie wokół 27 pkt. – komentuje dyrektor Elżbieta Czubatka.
25,97 pkt. to średnia Szkoły Podstawowej w Gaju. W tym roku egzamin pisało tu 16 uczniów. Najlepszy wynik osiągnął Rafał Sut zdobywając 37 pkt., tuż za nim była Marlena Wielec z 36 pkt. oraz Michalina Zielińska z 35 pkt. Nauczyciele spodziewali się takiego wyniku, który jest nieznacznie niższy od ubiegłorocznego.
– Było bardzo mało czasu w stosunku do zadań otwartych, na które trzeba było udzielić odpowiedzi –  ocenia dyrektor Małgorzata Żelazkiewicz.
Szkoła Podstawowa w Bielawach uzyskała nieznacznie niższą średnią od średniej okręgu łódzkiego, bo 25,7 pkt. W tym roku egzamin pisało tu 26 uczniów. Najwięcej punktów – 38 zdobyły Katarzyna Lewandowska oraz Anna Zimińska. Joanna Galińska oraz Kamil Milczarek zdobyli po 35 pkt. Był to niższy wynik od ubiegłorocznego, ale można się było takiego spodziewać z uwagi na sporą liczbę słabych uczniów. – Mieliśmy 10 uczniów, którzy uzyskali powyżej 30 pkt, ale prawie tyle samo słabych prac. Wśród tegorocznych szóstoklasistów była grupka zdolnych uczniów oraz słabych, dlatego też wynik został uśredniony. Na egzaminie umiejętności i zdolności uczniów zyskują potwierdzenie – komentuje dyrektor Wiesława Kotecka.
Najniższy wynik w tym roku osiągnęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Sobocie – tylko 23,1 pkt. Grono pedagogiczne jest zdruzgotane tą sytuacją – komentuje dyrektor Barbara Pawlaczyk. Najwyższy wynik uzyskała Olga Wieteska – 36 pkt. Po 31 pkt. otrzymały Ola Sosnowska oraz Małgorzata Jakiel. 30 pkt zdobyła Michalina Wódka. Mimo, że najniższe wyniki nie były drastycznie niskie – 13 i 15 pkt. (najgorsze wyniki w powiecie to nawet 8 pkt. z testu), to średnia szkoły była w tym roku bardzo niska. Nauczyciele spodziewali się dużo lepszej średniej i są rozgoryczeni. – Nie ma odpowiedniej współpracy ze szkołą ze strony niektórych rodziców. Dwoje dzieci powinno mieć orzeczone lekkie upośledzenie umysłowe, ale rodzice nie wyrazili na to zgody. Niektórym uczniom – nie zachęcanym do pracy przez rodziców – po prostu nie zależy na napisaniu dobrze egzaminu i podeszli do niego na zasadzie wyliczanki – losowo wybierając odpowiedzi – mówi dyrektor Pawlaczyk.

Gmina Chąśno
Szkoła Podstawowa w Mastkach. Niezbyt zadowolony z wyniku egzaminu jedynej w szkole klasy szóstej liczącej 19 osób jest Stanisław Bisiorek, dyrektor szkoły w Mastkach. Szkoła uzyskała średnią 25 pkt. Pytania jego zdaniem były dość trudne, a dodatkowo dał o sobie znać w jego szkole stres, przez to egzamin wypadł źle zaniżając wynik. Największą ilość punktów – 38 uzyskał Andrzej Maciejewski, mniej – 36 pkt Magda Banasiak, po 33 pkt uzyskali natomiast Edyta Grzegory, Agata Czarnota oraz Artur Jabłoński. Najmniejsza ilość punktów uzyskanych w egzaminie to 10.
Szkoła Podstawowa w Błędowie. 25,1 pkt. – taką średnią uzyskała z egzaminu 21 osobowa klasa szósta w SP w Błędowie. Zbigniew Mostowski powiedział nam, że uczniowie najmocniej w czasie egzaminu odczuli brak wystarczającej ilości czasu na udzielenie odpowiedzi na pytania egzaminacyjne. Najwięcej punktów – 39, osiągnęła Martyna Pruk, 37 pkt. to wynik Eweliny Brzozowskiej, na 35 pkt. test rozwiązał  Adam Bomrych. Najmniejsza ilość zdobytych punktów to 9.

Gmina Domaniewice
W gminie Domaniewice najlepszy wynik z egzaminu na zakończenie Szkoły Podstawowej uzyskali uczniowie
z Domaniewic
– średnia tej szkoły to 28,96 pkt. O 1,5 pkt. wyprzedzili swoich kolegów ze Skaratek. W Szkole w Domaniewicach egzamin pisało 40 uczniów: 17 w klasie VIa (średnia klasy 32,24 pkt.) oraz 23 – w klasie VIb (średnia klasy 25,35 pkt.).    
Maksymalną liczbę punktów – 40, uzyskała na egzaminie Weronika Stajuda, o 2 pkt. mniej otrzymała Paulina Wiesiołek, a 37 pkt. – to sukces Szymona Czerwca.
W ocenie dyrektor Stanisławy Felczyńskiej średnia szkoły jest niższa od ubiegłorocznej, gdyż był to najtrudniejszy egzamin od początków istnienia tej formy sprawdzania uczniowskiej wiedzy. – Było bardzo mało czasu. Nawet najlepszym uczniom zabrakło około 15 minut na sprawdzenie odpowiedzi, a co dopiero uczniowie słabsi – którzy nie na wszystkie pytania zdążyli udzielić odpowiedzi – mówi dyrektor Felczyńska.
29 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Skaratkach uzyskało w tym roku średnią z egzaminu wynoszącą 27,40 pkt. Najwięcej poprawnych odpowiedzi udzielili: Aleksandra Sałek – 39 pkt., Patryk Gajda – 39 pkt. oraz Kamila Wąsik – 38 pkt. Szkoła ta wypadła zdecydowanie lepiej w porównaniu z rokiem ubiegłym, zyskując średnią o ponad 4 pkt. wyższą, mimo iż tegoroczny sprawdzian był trudniejszy. – Moim zdaniem na lepszy wynik złożyło się wiele czynników. Na pewno tegoroczni szóstoklasiści byli mocniejszą ekipą, ponieważ ani nauczyciele, ani ich wymagania wobec uczniów nie uległy zmianie. Na wyniki mogła mieć również wpływ mobilizacja w domu – przez rodziców – doszukuje się przyczyn sukcesu dyrektor Bogumiła Spychała.

Gmina Kiernozia
W jedynej na terenie tej gminy Szkole Podstawowej w Kiernozi test pisało 51 uczniów dwóch klas szóstych. Średnia szkoły wyniosła 25,25 pkt. Dyrektor Jerzy Krystecki nie komentuje średniej szkoły, mówiąc, że rozwój każdego ucznia jest oceniany indywidualnie. W tym celu korzystając z narzędzi zewnętrznych, począwszy od klasy III, kilka razy robione są sprawdziany, które oceniają przyrost wiedzy ucznia. Natomiast wynik końcowy, jaki osiągnęli uczniowie klas VI jest przedmiotem obszernego raportu, który będzie opracowywany.
Najlepszy wynik z testu ma Bartłomiej Sierota – 39 pkt., natomiast po 37 pkt. uzyskali Konrad Buła, Patrycja Ciechomska i Żaneta Stańczak.

Gmina Kocierzew
W SP w Kocierzewie tegoroczny test pisało 60 uczniów w 3 klasach VI. Najlepszy wynik uzyskała Marlena Leduchowska z VIa – 40 pkt. Po 38 pkt uzyskały: Żaneta Bryła z VIb, Magdalena Jabłońska z VIc, Jolanta Kołodziejczyk z VIc. Troje kolejnych uczniów ma po 37 pkt., a są to: Marzena Kupiec z VIa, Łukasz Majcher z VIa i Justyna Gurdała z VIb. Średnie poszczególnych klas przedstawiają się następująco – klasa VIa – 25,72, VIb – 26,76, VIc – 26,10 pkt. Średnia szkoły to 26,22 pkt.
– Sprawdzian był trudny i wielu uczniów skarżyło się, że zabrakło im czasu. Wyniki odzwierciedlają jednak to, co uczniowie potrafią – mówi Krystyna Pastwa, dyrektorka Zespołu Szkół w Kocierzewie.  
W SP w Gągolinie sprawdzian pisało 12 uczniów, średni wynik to 29,28 pkt.
– Oczywiście jestem zadowolona. Napisali test dobrze, to wyrównana klasa – mówi dyrektorka szkoły Mirosława Haczykowska. Gdy kontaktowaliśmy się ze szkołą, dyrektorka nie znała jeszcze odczuć dzieci, planowała właśnie z nimi rozmawiać.
Najlepszy wynik w Gągolinie miała Klaudia Krupińska – 38 pkt., Michał Stańczyk uzyskał 34 pkt., Elwira Wójcicka – 33 pkt.  
W SP w Łaguszewie naukę kończy w tym roku 10 dzieci, którzy na teście uzyskali średnią 29,00. – Jesteśmy bardzo zadowoleni – mówi o odczuciach swoich i innych nauczycieli dyrektor Adam Kucharski – wydawało się, że klasa jest przeciętna, a średnia wyszła równe 29 pkt.
Na dobrą średnią wpłynęły wyrównane wyniki, ponieważ najmniejsza ilość wyniosła 21 pkt. Dyrektor przyznaje, że martwił się, jak sobie poradzi uczeń z dysleksją, który miał odrębną komisję, ale jego dobry wynik upewnił nauczycieli, że w dalszej edukacji poradzi sobie. Najlepiej test napisał Mateusz Krawczyk, który uzyskał 37 pkt., Benjamin Siejka zdobył 36 pkt., Klaudia Markiewicz – 35 pkt.

Gmina Łowicz
SP Bocheń: średnia 29,83, w klasie
12 uczniów, Marta Wojda – 39, Milena Stępniak – 39, Marta Ciesielska – 38. Jesteśmy zadowoleni z tego wyniku. Klasa nie jest duża, ale bardzo zróżnicowana i trzeba było z dziećmi intensywnie pracować. Na tle innych szkół z gminy Łowicz i w ogóle szkół wiejskich, pewnie wypadliśmy całkiem nieźle. To zasługa przede wszystkim naszych dzieci, ale również i nauczycieli, którzy z nimi pracowali – powiedziała nam dyrektorka SP Bocheń Małgorzata Grażka.
SP Niedźwiada: średnia 29,56, w klasie 16 uczniów, maksymalną ilość punktów zdobyła Natalia Kosiorek – 40, Katarzyna Łysio – 37, Sylwia Gałązka – 36. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wyniku, tym bardziej, że to była średnia klasa. Cieszymy się też z tego, że nasza uczennica jako jedyna w gminie Łowicz zdobyła komplet 40 punktów na sprawdzianie. To bardzo zdolna i inteligentna dziewczynka, jesteśmy z niej i z osób, które zdobyły dużą ilość punktów bardzo dumni – powiedziała nam dyrektor Alicja Kocbuch.
SP Wygoda: średnia 28,44, w klasie 17 uczniów, Sylwester Dobrzycki – 37, Krystian Małecki – 37, Justyna Górczyńska – 36, Kinga Olaczek – 36 pkt. Jesteśmy znacznie powyżej średniej z okręgu łódzkiego i to powinno cieszyć. Dobrą klasę mieliśmy
w tym roku, ale i trzeba było z nimi sporo pracować. Pisali kilka razy sprawdziany próbne, bywało to różnie, ale widać, że potrafili się zmobilizować – powiedziała dyrektorka Małgorzata Jarecka.
SP Dąbkowice: średnia 27,06, w klasie 18 uczniów, Ewelina Płacheta – 38, Paweł Kubiak – 36, Kamil Ciesielski – 36. Prawdę mówiąc obawialiśmy się tego sprawdzianu z tego względu, że w tym roku była to wcale nie najlepsza klasa, a w niej byli też uczniowie bardzo słabi. Wynik powyżej 27 punktów miło nas zaskoczył. To znaczy, że dzieci potrafiły zmobilizować się we właściwym momencie. To też przecież jest pozytywna cecha i umiejętność zdobyta w szkole. Najsłabszy uczeń zdobył zaledwie 14 punktów, co zaniża statystykę. Mimo wszystko jesteśmy zadowoleni – powiedział nam dyrektor Jacek Stelmaszewski.
SP Zielkowice: średnia 27,30, w klasie 20 uczniów, Mateusz Matyjasik – 39, Monika Strugińska – 37, Katarzyna Zarzycka – 36. Nasi uczniowie pracowali na ten wynik przez cały rok i wielu z nich napisało bardzo dobrze. Po wynikach ubiegłorocznych wprowadziliśmy program naprawczy. Co najmniej raz w miesiącu pisaliśmy egzaminy próbne i widać tego efekt. Mamy jednak też uczniów słabych. Najgorszy wynik to 9 punktów, uczeń ten przyszedł do nas w ubiegłym roku z innej szkoły w gminie – powiedziała nam dyrektorka szkoły w Zielkowicach Bożena Słomska. W porównaniu z ubiegłym rokiem podstawówka w Zielkowicach wypadła znacznie lepiej.
SP Jamno: średnia 25,27, sprawdzian pisało 15 uczniów. Pomimo tego, że średnia może nie jest najlepsza, to i tak jesteśmy bardzo zadowoleni z takiego wyniku przy takiej klasie jak tegoroczni szóstoklasiści. W tej klasie aż siedem osób jest z opiniami. Wynik możemy więc uznać za dobry. Najsłabszy uczeń zdobył tylko osiem punktów, co niewątpliwie też wpłynęło na wysokość średniej dla całej klasy – powiedziała nam dyrektorka Janina Markowska. Uczniowie, którzy najlepiej napisali sprawdzian to: Renata Serocka – 35, Bożena Charążka – 34, Krzysztof Grabowicz – 33.
SP Popów: średnia 28,00, sprawdzian napisało 22 uczniów. To średnia klasa i nie ma w niej zbyt wielu orłów, którzy podciągnęliby średnią dla całej klasy, są natomiast też uczniowie słabi. Spodziewaliśmy się takiego wyniku – powiedziała nam dyrektorka Mirosława Kasprzyk. Najlepiej sprawdzian napisali: Piotr Bojski – 39, Arkadiusz Kapusta – 37, Aleksandra Haczykowska – 36.

Gmina Łyszkowice
SP Łyszkowice: średnia 26,50, najlepsi uczniowie: Aleksandra Kocemba – 38, Edyta Kucińska – 38, Krzysztof Kapusta – 37, Maria Strugińska – 36.
SP Stachlew: średnia 31,90, w klasie 10 uczniów, Karolina Krokocka – 39, Agata Kowalczyk – 38, Małgorzata Redek – 37. Osoba, która napisała najsłabiej ten egzamin miała 22 punkty. Dyrekcja jest bardzo zadowolona z wyniku egzaminu. Do takiej garstki uczniów pewnie też jest łatwiej trafić, ale dzieci w tym roku ładnie pracowały – powiedziała nam dyrektorka Irena Pająk.
SP Kalenice: średnia 25,12, w klasie 8 uczniów, Damian Lelewski – 33, Tomasz Strugiński – 33, Krystian Komorowski – 27.
SP Seligów: średnia 25,76, w klasie 13 uczniów, Katarzyna Zielińska – 39, Katarzyna Krupińska – 38, Ewelina Stokowska
– 35. Nie jest to może wynik zadowalający, ale mieliśmy w tej klasie również słabych uczniów – usłyszeliśmy w szkole.

Gmina Nieborów
SP Nieborów: średnia 27,64, w klasie jest tylko 14 uczniów, sprawdzian najlepiej napisał Marcin Bury uzyskując 39 punktów. Biorąc pod uwagę trzy ostatnie lata, to w tym roku sprawdzian wypadł najsłabiej. No ale cóż – takie dzieci są w tej klasie. Dla nich są to i tak dobre wyniki – dowiedzieliśmy się w szkole.
SP Dzierzgówek: średnia 31,00, sprawdzian napisało 28 uczniów. Maksymalną liczbę punktów zdobyła Monika Redek (40), Joanna Paradowska – 39, Paulina Kędziora – 38, Sylwia Warda – 38. Nas w tym roku może to nie dotyczy, ale
w niektórych przypadkach wyliczanie średniej dla szkoły albo klasy może być krzywdzące. W wielu klasach są przecież dzieci z orzeczeniami – mówił dyrektor Bolesław Kowalski.
SP Bełchów: średnia 25,25, sprawdzian napisało 16 uczniów. W tym roku szkołę kończyła klasa średnia, a nawet można stwierdzić, że poniżej średniej. Nie jesteśmy zaskoczeni wynikiem – usłyszeliśmy w szkole. Najwięcej punktów na sprawdzianie zdobyli: Daniel Paradowski – 37, Krzysztof Aniszewski – 34.
SP Mysłaków: średnia 28,68, w klasie 16 uczniów, Anna Lepieszka – 39, Ewa Bolimowska – 38, oprócz tego dziewięcioro innych uczniów zdobyło co najmniej 30 punktów. Najsłabsza praca to tylko 12 punktów. Dyrekcja jest zadowolona z wyników – spodziewaliśmy się, że mogą być nieco słabsze.
SP Bobrowniki: średnia 25,81, sprawdzian pisało 26 uczniów. Dobrze, że nie jesteśmy poniżej średniej okręgowej. Uważam, że sprawdzian był trudny, a nasi uczniowie, podobnie zresztą jak i z innych szkół, narzekali na brak czasu na rozwiązanie wszystkich zadań. Uważam, że nawet osoba dorosła mogłaby mieć problem z rozwiązaniem wszystkich zadań w ciągu 60 minut – dowiedzieliśmy się w szkole. Najlepiej sprawdzian napisali: Jarosław Jagura – 39, Natalia Król – 34 i po 33 punkty zdobyli: Paulina Filutkowska, Marta Michalska
i Arkadiusz Strzelczyk.
SP Bednary: średnia 25,00, sprawdzian pisało 24 uczniów, najlepiej napisali go: Paweł Piórkowski – 37, Mateusz Majorek – 36, Magda Figat – 35. Najgorszy wynik to zaledwie 10 punktów, siedem osób zdobyło powyżej 30 punktów, natomiast sześć osób miało poniżej 20 punktów, dlatego ogólna średnia wyszła nie najlepiej – powiedziała nam dyrektor Teresa Multan.

Gmina Zduny
Szkoła Podstawowa w Zdunach. W SP Zduny egzamin pisało 57 uczniów z trzech oddziałów, a średnia szkoły to
28 pkt. Największa liczba zdobytych punktów to 38 pkt. Uzyskało je aż pięciu uczniów: Katarzyna Lebioda, Hubert Milczarek, Aneta Znyk, Dominika Sierszak oraz Piotr Rejnis. 37 pkt. uzyskały dwie osoby, 36 pkt. pięć osób. Najniższa ilość punktów, jaką uzyskał uczeń to 8.  Dyrektorka szkoły Małgorzata Kubiak komentując wynik egzaminu powiedziała, że uczniowie szkoły nie mieli problemu z czytaniem i pisaniem, problemem było jednak rozumienie pytań. Niemniej wynik uzyskany w tym roku nie odbiega specjalnie od tego, jaki szkoła osiągnęła w roku minionym.
Szkoła Podstawowa w Bąkowie. Na dość dobrym poziomie ocenił wynik egzaminu w swojej szkole Jan Znyk dyrektor SP w Bąkowie. 28 uczniów z jednego oddziału piszących sprawdzian uzyskało średni wynik 29,5 pkt. Najlepszymi, z najwyższą ilością punktów – 37 okazali się być uczniowie: Tomasz Janus, Justyna Kostecka, Paulina Kuźnicka, Ewelina Ledzion, Rafał Pszczółkowski. Najniższa ilość punktów – 12.

Gmina Bolimów
Tradycyjnie dla porównania podajemy też wyniki w sąsiadującej z powiatem gminie Bolimów.

W SP w Bolimowie wyniki sprawdzianu mają być ogłoszone dopiero dzisiaj, tzn. w czwartek 13 maja, z uwagi na wyjazd dyrektorki na wycieczkę szkolną.
SP Humin: średnia 25,20, sprawdzian pisało 9 uczniów.
SP Kęszyce: średnia 26,30, sprawdzian pisało 10 uczniów, najwięcej punktów zdobyła Magdalena Kurczak – 34, Dawid Zakrzewski – 33, Agata Chojecka – 31. Klasa była uznawana raczej za słabą i jestem zadowolona z wyniku, jaki osiągnęli – powiedziała nam dyrektorka Jolanta Malejka.
Dane o wynikach zbierali
Eliza Błaszczyk,
Mirosława Wolska-Kobierecka,
Tomasz Bartos i Marcin Kucharski. Opracowanie:
Mirosława Wolska-Kobierecka

((eb), (mak), (mwk), (tb))

Komentowanie nie jest możliwe.