Czynna całodobowo apteka “Słoneczko” działająca przy ul. Stanisławskiego (róg Krakowskiej) w Łowiczu jest  zamknięta, ponieważ została objęta kwarantanną. Jak nam powiedział jej właściciel, był to decyzja Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łowiczu.  

Fot. Archiwum NŁ

Jedna pracownica apteki objęta została najpierw kwarantanną, a potem izolacją po tym, jak jej współmałżonek wrócił ze szkolenia, na którym – jak się potem okazało – była osoba zarażona koronawirusem. Wynik badań całej trzyosobowej rodziny wyszedł pozytywny. Jak się dowiedzieliśmy – wszyscy czują się dobrze, nie mają niepokojących objawów.

Ponieważ apteka ta jako jedyna na terenie powiatu łowickiego pełniła dyżury w nocy, niedziele i święta, teraz pełnić je będą inne apteki. 

Do 25 marca będzie to apteka Izmar przy ul. Stanisławskiego 2, po 25 marca – apteka DOZ w Kauflandzie przy ul. Starzyńskiego 10/12.  

Aktualizacja 1

Osoba zarażona wirusem nie wiedziała o tym. Gdy tylko dowiedziała się, że takie prawdopodobieństwo zachodzi, powiadomiła o tym Sanepid.  

Aktualizacja 2

Podane przez nas informacje na temat dyżurującej apteki są nieaktualne. Apteka “Izmar” nie zapewniła nocnego dyżuru. W tej sytuacji władze powiatu ustaliły, że dzisiejszej nocy 21/22 marca od godz. 21 do 8 nocny dyżur pełni apteka “Bonifraterska” przy ul. Bonifraterskiej 2. Gdy zadanie decyzja o tym, która będzie dyżurować kolejnej nocy – poinformujemy.   

Aktualizacja 3

Właściciel apteki poinformował nas, że farmaceutka od momentu, jak jej współmałżonek miał kontakt z osobą zarażoną była w pracy tylko jeden raz – w piątek 13 marca. Od 14 marca wraz z całą rodziną została objęta kwarantanną. Wczoraj – 20 marca rodzina poznała wyniki badań w kierunku koronawirusa. 

Aktualizacja 4

W niedzielę 22 marca dyżury pełnić będą: Apteka “Medest IV” Łowicz ul. 3 Maja 6 w godz. 8.00- 16.00, Apteka “Słoneczna Centrum Farmaceutyczne” Łowicz ul. Zduńska 38 w godz. 9.00- 18.00. 

87 komentarzy

 1. zgubione klucze do odbioru w łowiczu 729 277 200

 2. Ludzie, tylko modlitwa może nas uratować, bądźmy mądrzy, dobrze wybierzmy teraz w maju w wyborach pana Andrzeja dudę a wszystko minie, pan prezes jarosław powiedział że mamy dużo pieniędzy i będzie dobrze, to wina zagranicy i może i tuska bo on się tam pałętał. Wspomagajmy finansowo kosciół bo im teraz bardzo ciężko.

 3. Ja wiedziałem, że tak będzie ale wszyscy się śmiali a teraz ja się śmieje a wszyscy panikują

  Po co ten lament ?? Prawda jest taka, że prawie wszyscy się zarazimy wirusem a jakieś 5-6 % umrze. Zamiast lamentować pora żryć zgromadzony makaron z ryżem i nie szwędać się po aptekach by zrobić kolejny zapas witaminy b, c, d3 czy czegoś innego co na fejsie napisali że zabezpiecza przed wirusem. Teraz nie ma znaczenia kto bo każdy z nas może zarażać. Siedzieć w domu i żryć zapasy bo zaraz będziecie wszystko do śmieci wywalać. A wtedy za śmieci będziemy po100 zł od osoby płacić

 4. Droga redakcjo!!! Uważam, że należy wyłączyć komentarze. Cała sytuacja nie uczy ludzi niczego!!! Brak empatii !!!

 5. Ludzie, włączcie myślenie. To, że rodzina jest zakażona nie jest powiedziane, że źródłem zakażenia był ten mężczyzna. Równie dobrze wirusa mogła przynieść do domu farmaceutka, zarażajac się od któregoś z pacjentów w aptece, których w ostatnim czasie było nie mało. Tak naprawdę, to ktoś z was tu piszących mógł ich zarazić robiąc zakupy w aptece, a nawet o tym nie wie, bo przechodzi to bezobjawowo. Najłatwiej jest kogoś oceniać i szukać winy u innych, nie mając o pojęcia o szczegółach sprawy.

 6. Dajcie już spokój. Spójrzcie na siebie! Biegacie po marketach, gdyby sklepy z odzieżą były otwarte to też byście “przy okazji” na chwilę zajrzeli. Ten mężczyzna był w pracy, na szkoleniu, tam się zaraził… Dajcie ludziom spokój. Im też jest niełatwo. Odpuście właścicielom apteki. Sami często swoim nieracjonalnym zachowaniem wprowadzanie zamęt, a w chaosie można też się pogubić. Swoją drogą po co gazeta umieszczactak obszerny artykuł, gdzie są wszystkie szczegóły, wyjaśnienia, zawody małżonków. Przecież wiadomo, że Łowicz to bardzo małe miasto i nietrudno sìę domyślić o kogo chodzi. Można było przecież napisać apteka Słoneczko czasowo zamknięta z powodu kwarantanny. W dniu tym i tym była obecna w placówce osobą narażona. Prosimy osoby, które były u nas w tym czasie o zachowanie kwarantanny i już! Oczywiście, napiszcie że należy wiedzieć kto i gdzie, żeby unikać. Tylko wydaje mi się, że wszyscy macie obowiązek przestrzegać kwarantanny i siedzieć na czterech literach. Niewiedza sprawiłaby, że ludzie pilnowaliby się jeszcze lepiej. Personalia osób zarażonych nie są Wam do niczego potrzebne.

  • Dobrze ze choć Sanepid podjął odważną decyzję o zamknięciu apteki, jak widać inni nie umieli, ale dajmy spokój, najłatwiej tak powiedzieć….

 7. Najłatwiej doszukiwać się winy w aptekarce ( bo się od kogoś zaraziła) , właścicielowi apteki , że całymi dobami zaopatruje nas w leki, znaleźli się higieniści analizujący każde dotknięcie opakowania leków itp a gdzie Wasze poprawne zachowanie w kolejkach, marketach, walicie się jak przysłowiowe b..do wodopoju, kto silniejszy ten pierwszy, zacznijmy od siebie: unikać kontaktów z innymi ludźmi, zachowywać odległości, ograniczać wychodzenie z domu do niezbędnych. Jeśli wszystkie apteki, sklepy pozamykamy to co wtedy będzie? , apeluję o zdrowy rozsądek. Swoją drogą czemu nikt nie zwrócił uwagi na fakt, że tak późno rodzina dowiedziała się o pozytywnym wyniku, trwało to tydzień a w mediach podają , że wyniki badań podawane są w ciągu 8 godzin, tu należy szukać przyczyny ewentualnych kolejnych, niepotrzebnych zakażeń.

  • Dobrze ze choć Sanepid podjął odważną decyzję o zamknięciu apteki, jak widać inni nie umieli, ale dajmy spokój, najłatwiej tak powiedzieć….

 8. Czytelniczka

  Słyszałam że małżonek farmaceutki pracuje w banku, ale może to tylko plotki

 9. Podobno małżonek czy obydwoje byli wcześniej za granicą,skąd wiadomo że nie załapał wtedy koronawirusa tylko na konferencji?Robili wtedy testy czy świadomie narażali innych?

 10. No jak będziemy czekać na wyniki badań na wirusa po 6 dni, to nic dobrego dla społeczeństwa nie będzie…

 11. mgr farm. Piotr Rykowski

  Farmaceutka dotknęła KAŻDEGO wydanego opakowani, KAŻDEGO paragonu, KAŻDEJ klamki.
  Zatem kontakt z pacjentami to jedno a kontakt z hurtownikami jadącymi do innych aptek to drugie i właśnie to może stanowić wrota dla lawinowego i niekontrolowanego zakażenia innych ludzi. Wirus na powierzchni porowatej przetrwa do 48 godzin.

  • Czy to oznacza, że na każde opakowanie, na każdy paragon czy klamkę zostały przeniesione wirusy? A jeśli zostały, to czy oznacza, że miały warunki, aby ekstremalnie długo przetrwać. Na każde z tych pytań brzmi odpowiedź nie. Podobnie jak na pytanie czy powinno się pisać takie bzdetne wpisy. Niezależnie czy się jest farmaceutą czy nie. Jeśli jest, to nawet gorzej.

   • Sprawdziłem, pan Piotr jest farmaceutą, więc dziwi mnie to, co pisze. Czas przeżywania, który podał jest dla laboratoryjnych warunków jałowych. Nijak przekłada się to na przeżywalność wirusa na paragonie. Poza tym ta pani musiałaby kasłać na ręce i ich nie dezynfekować. A jako osoba z wykształceniem medycznym z pewnością tak nie postępowała. Piotrze, nie siejmy paniki i dezinformacji.

    • O ile to on. Też sprawdzałem i odnośników do nazwiska jest sporo. Mógł więc ktokolwiek skorzystać z dostępnych danych. Oryginalny Rykowski jest z Dolnego Śląska, więc po co miałby tu coś wypisywać?

  • Nie mgr farm.

   Mądruś się znalazł, bierz człowieku nocne dyżury na kurkowej a nie mądrzysz się na necie. Wielki mi mgr od siedmiu boleści…

 12. skoro zarażona rodzina miała tak szybko robione testy, mimo braku objawów, to dlaczego inni w kwarantannach domowych takich możliwości nie mają, no i gdzie pracuje małżonek farmaceutki, bo to też chyba ważne

 13. Realnie narażone są osoby mające kontakt z zarażonym powyzej 15 min , ponizej 2 m – cos mi siw wydaje ze przy zachowaniu środków ostrożności o których trąbią wszytskie media – mycie rąk, ew dezynfekcja, nie dotykanie się do twarzy, unikanie bezpośredniego kontaktu – pani farmaceutka musiałaby kichnąć na kogoś, albo obściskiwać klientów
  Ludzie ogarnijcie się!!! To trudny czas ale zachowajcie zdrowy rozsądek!!!

  • Prawda jest taka że powinni już wcześniej zamknąć aptekę- jak farmeceutka trafiła na kwarantannę, w tym przypadku moim zdaniem zawinił właściciel a nie personel…

  • Nasuwa się kilka pytań:
   1. Kiedy pracownik apteki dowiedział się że jej mąż przebywał z osobą zarażoną?
   2. Kiedy pracownik apteki o tym fakcie (nie o objęciu rodziny kwarantanną) poinformował właściciela apteki!
   3. Dlaczego właściciel apteki nie zamknął jej w dniu 14.03.2020? Wynik głupoty czy łowickiej pazerności?

   Co teraz z pracownikami apteki i klientami, ich rodzinami ? Oby tylko źle się to nie skończyło bo inaczej, ktoś pójdzie siedzieć za narażenie na utratę zdrowia lub życia.

  • mgr farm. Piotr Rykowski

   Farmaceutka dotknęła KAŻDEGO wydanego opakowani, KAŻDEGO paragonu, KAŻDEJ klamki.
   Zatem kontakt z pacjentami to jedno a kontakt z hurtownikami jadącymi do innych aptek to drugie i właśnie to może stanowić wrota dla lawinowego i niekontrolowanego zakażenia innych ludzi. Wirus na powierzchni porowatej przetrwa do 48 godzin.

 14. Czy ktoś wie czy właściciel apteki, też jest poddany kwarantannie?????

 15. Trudno już mleko się wylało. ….Nic się już nie zrobi….Ale od tak długiego czasu kiedy ta pani była już od 13marca odizolowana od pracy to jak właściciel apteki mógł być tak nieodpowiedzialny i narażać dalej ludzi.SZOK!!!!

 16. Ludzie opanujcie się ! Przecieź nikt świadomie nie poszedłby do pracy wiedząc że może kogoś narazić.A w momencie kiedy już wiedzieli, że mogą być potencjalnym zagrożeniem poddali się natychmiastowej kwarntannie.#stophejt

  • Nikt jej nie hejtuje, no bo teraz takie modne słowo, chodzi o decyzję związane z apteką a nie z farmaceutką a to różnica… Skoro była w kwarantannie to zarządzający apteka o tym wiedzieli i nie tylko zarządzający apteką…. Ktoś przecież ja na kwarantannę skierował, kogoś poinformowała… I tu chyba służby zawiodły… Takie moje zdanie..

 17. Właściciel powinien zamknąć aptekę już jak dowiedział się,że mąż tej pani może być zarażony,zaś ona chyba nie jest tak ograniczona,aby nie przewidzieć,że może zarażać i nie pojawiać się w aptece.Teraz tyle osób ucierpiało.A co z innymi pracownicami,miały testy czy przez kilka dni mogły zarażać?

  • Czym się przejmujesz? Najwyżej Ty lub ktoś inny zakończy wędrówke na tym łez padole..Ufaj Bogu..nie panikuj..

 18. Bohaterskich anonim-wirusów jak widać nie brakuje. Ja tylko apeluje by dać tej rodzinie spokój bo nikt świadomy do pracy nie poszedł zarażony. I pisanie durackich hejterskich nie pomoże teraz nikomu, no może jedynie tym internetowym skunksikom co swój strach wyładowują smrodliwymi tekstam

  • Oj Danka. A gdzie tu hejt? Ludzie się boją czyjejś glupoty. Zobaczymy w poniedziałek kto zostanie w domku

 19. Łowicz to małe miasteczko… Życze tej pani zrobienia kariery w branży farmaceutycznej. Słyszał ktoś może że jeden z oddziałów banku też jest zamknięty? Czy to tylko ploteczki?

  • Ooo! Potwierdzasz tylko, że de bile są wśród nas. Życzę Ci aby apteki były otwarte. I piekarnie, i sklepy. I dużo zdrowia, głównie psychicznego. Nie martw się, bankomaty na razie czynne.

 20. W których godzinach ta pani była w pracy?

 21. @Hanna czytanie ze zrozumieniem

 22. Co bylo powodem zamkniecia apteki dopiero teraz skoro rodzina jest na kwaranrannie od 13 a jest 21 marzec ?!

 23. Wojciech

  A kiedy współmałżonek miał kontakt z osobą zarażoną ? Bo byłem w aptece ostatni raz 12.03 br I ta informacja jest dla mnie (i pewnie innych też) bardzo istotna

 24. Możemy dopiero mieć epidemię jeżeli nie będzie dokładnych danych

 25. Do kiedy pracownica sprzedawała ludziom leki? To jest bardzo ważne! Taka informacja powinna zostać podana.

 26. Co z ludzmi co robili zakupy w tym tygodniu w aptece.,

 27. Do Redakcji

  Prosimy redakcję aby prozmawiala z właścicielem apteki od kiedy ta miała już izolacje? To bardzo ważne!!!!Prosimy o aktualizację

 28. Zrozpaczona mama

  Rumiem ze wszyscy te 3 osoby mialy robione testy 12 marca a ta pani ile wcześniej jeszcze pracowała w aptece?

 29. Klient spteki

  Prosimy SANEPID o okres kiedy ta osoba pracowała.To bardzo ważne!!!!

 30. Dowiedźcie się od którego dnia klienci są potencjalnie zagrożeni.

 31. Czy jeśli robiłam zakupy w tej aptece 11.03 i 12.03 to czy też mogłam się zarazić koronawirusem? 🙁 Czy to ta osoba zarażona mogła dla mnie robić lek? :'(

 32. A ja kupowałam tam wczoraj leki😕

 33. Sanepid powinien podać okres, w którym ta osoba pracowała, mogła zarażać, oczywiście nieświadoma tego. Reporterzy działajcie, moim zdaniem taka informacja jest bardzo ważna. Zdrowia dla całej rodziny.

 34. Niestety, gdy większość aptek przyjmowała pacjentów w ograniczonej liczbie naraz lub przy okienku, to tutaj bez skrupułów kwitły żniwa. Ludzie stłoczeni jeden przy drugim i jak widać na efekty nie trzeba długo czekać. Skrajna nieodpowiedzialność. Mimo wszystko życzę zdrowia, a dyrekcji zdrowego rozsądku. Pieniądze, to nie wszystko…

 35. Brak odpowiedzialności. Ludzie myślcie bo niedługo nawet leku się nie kupi

 36. Przyklad odpowiedzialnej osoby w odpowiedzialnym zawodzie. Isc swiadomie do pracy wiedzac ze jest sie w grupie ryzyka.

  • te “odpowiedzialny inaczej” anonim – skąd wiesz że szła ze świadomością że jest zarażona ?

  • Przecież mąż był przynajmniej od poniedziałku objęty kwarantanną

   • Jeśli mąż to i cała rodzina

    • Niekoniecznie zobacz jak było z ministrem Wosiem jemu test zrobiono odręki a żonie i dziecku po kilku dniach. To jest to co powiedział łowicki starosta – racjonalne wykorzystanie testów.

    • dla ważnych z pisu testy od ręki a reszta może chorować

    • To ta osoba z apteki powinna siedzieć na d…e w domu na kwarantannie, a nie w aptece pracować… To się w głowie nie mieści…

    • Załóż czapkę.

  • Lowiczak

   Gówno wiesz w dupie byłeś

  • Ogarnij się, my z racji ilości osób z którymi w ciągu mamy kontakt jesteśmy w grupie ryzyka, jak każdy kto obecnie pracuje w sklepach, na stacjach benzynowych, etc.
   Unikajcie kontaktu jak nie musicie- włączają się w to też ludzie, którzy świadczą dla was usługi.
   Jakby każdy z powodu ewentualności zarażenia pracownika chciał z automatu całą placówkę zamykać to niewiele miejsc by jeszcze funkcjonowało.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.