Mimo, że od wielu już lat miasto nie organizuje imprezy sylwestrowej na Starym Rynku, mieszkańcy i tak około północy zbierają się w centrum Łowicza, żeby powitać Nowy Rok. W tym roku będzie nieco skromniej niż w latach poprzednich.

Zadowoleni powinni być natomiast miłośnicy zwierząt – nie będzie bowiem finansowanego przez miasto pokazu wybuchowych fajerwerków.

Powitanie Nowego Roku na Starym Rynku będzie podobne do tych z ubiegłego roku i wielu poprzednich lat. Na około pół godziny przed północą z głośników będzie grała muzyka, a około północy burmistrz złoży mieszkańcom życzenia. Muzyka będzie grała do godziny 0.30.

– Zdecydowaliśmy, że fajerwerków nie będzie po rozmowach z przedstawicielami Łowickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt. Ponadto wniosek w tej sprawie złożył, w trosce o zwierzęta, radny Lech Aniszewski – powiedział nam szef Biura ds. Kultury, Sportu, Turystyki i Organizacji Pozarządowych łowickiego ratusza Michał Zalewski.

Fakt, że miasto zrezygnowało ze „strzelania w Sylwestra” nie oznacza, że z fajerwerkami nie przyjdą mieszkańcy.

– Psy i inne zwierzęta wręcz panicznie boją się petard i wybuchów. Nie zapomnę widoku psa, który po wystrzałach pędził na oślep Al. Sienkiewicza i nie zatrzymał się przed samochodem – powiedziała nam Grażyna Wołynik z ŁSZ.

Miłośnicy zwierząt proponują akcję „Zabłyszcz inaczej – zamień fajerwerki na zimne ognie”.

46 komentarzy

 1. gdzie moje petardy

  9 BKO/147-W/2018 KOMETA PKAZY OGNI SZTUCZNYCH LESZEK KSAWERY KULESZA 7 500,00 2018-11-22 WYKONANIE POKAZU OGNI SZTUCZNYCH W ŁOWICZU W NOCY 31 GRUDNIA 2018 R. NA 1 STYCZNIA 2019 ROKU PODCZAS “SYLWESTRA 2018”. ODBYWAJĄCEGO SIĘ NA STARYM RYNKU.

  żródło: http://www.lowicz.eu/bip/2018,3162

  Więc gdzie się podziało 7500 zł z budżetu?

 2. Skromniejsze powitanie Nowego Roku ,jakby do tej pory było wypasione.

 3. Jak taki pies (skur….n) ujada całymi nocami przez 365 dni w roku(spać nie można) to chociaż odwdzięczę im się 31 grudnia …

  3..2..1……….FIRE – SHOW MUST GO ON

 4. Co wiemy na temat petard i rac.
  Odpalanie i huk są częstokroć niebezpieczne (zwłaszcza dla dzieci i zwierząt). Pirotechniczne środki wybuchowe są źródłem skażenia środowiska metalami ciężkimi (stront i bar), odkładającymi się w organizmie człowieka bez możliwości detoksykacji, wywołującymi choroby wątroby, nerek i kości. Ostrzega przed tym raport opracowany przez Laboratorium Przemysłowych Materiałów Wybuchowych Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Postulowano w nim, aby wyeliminować z petard i rac szkodliwy stront i bar na rzecz nietoksycznych wapniowców: berylu, magnezu i wapnia.

 5. W Polsce pokazy sztucznych ogni odbyły się po raz pierwszy w 1918 roku, kilka dni po ogłoszeniu niepodległości. Dzisiaj towarzyszą każdemu plenerowemu Sylwestrowi i nie tylko ; każdej prywatce, skala tych wybuchów jest tak potężna , że wielu odpowiedzialnych właścicieli zwierząt wraca przed północą do domu aby go zabezpieczyć przed tymi nieznośnymi hukami. Czy to tak trudno zrozumieć, w moim przekonaniu fajerwerki mogą być ale bez odgłosów i tylko wystrzeliwane przez służby miejskie a nie każdego mieszkańca.

  • Schowaj się z psem do szafy w bloku kto trzyma psa w blokowisku i to więzi i to jest normalne

 6. śmieszne stwierdzenie: “Nie zapomnę widoku psa, który po wystrzałach pędził na oślep Al. Sienkiewicza i nie zatrzymał się przed samochodem”.
  Od kiedy psy znają przepisy ruchu drogowego? Nie potrzeba huku żeby pies nie zatrzymał się przed jadącym pojazdem.
  Chyba że chodziło o takiego w mundurze, jeśli tak to rozumiem, lepiej nie odpalać fajerwerków bo nie będzie kto miał mandatów wlepiać..

 7. Bardzo dobry pomysł, szkoda że tylko ten zakaz obowiązuje na Starym Rynku a nie na terenie całego miasta. Co może przemawiać za taką kanonadą huków, moim zdaniem zwykle prostactwo tkwi w tych ludziach, którzy ostatnie pieniądze wydają na fajerwerki a nazajutrz idą po zapomogi bo brak środków na jedzenie.Jestem za zniesieniem tego “szaleństwa” sylwestrowego.

  • w takim razie czemu miłośnicy zwierząt nie wydają wszystkich pieniędzy na poprawę ich losu i sami nie idą następnego dnia po zapomogę ?
   nie znam nikogo kto kupi sobie fajerwerków za całą wypłatę a następnego dnia niema za co żyć.
   ja pierd.. jagna twój poziom racjonalnego myślenia wynosi mniej od tej gapy co siedzi na drzewie , cały dzień drze dzioba i paskudzi na ławki.

 8. To nawet na jedną pensję drugiego vice nie wystarczy, a skąd wziąść na kolejne 58 miesięcy?

 9. Tak tu się oszczędza a dla trzecie nie burmistrz ma wszystko wy …. bo jak skończ to piękna emerytura oj ktoś cym ..wybrał.

 10. Tak tu się oszczędza a dla trzecie nie burmistrz ma wszystko wy …. bo jak skończ to piękna emerytura oj ktoś cym ..wybrał.

 11. Kaliński ateista za rok choinki nie będzie kazał ubierać. Niczego nie będzie.

  • zamiast choinek i lampek panie burmistrzu środowiska lgbt proszą o tęczę na starym i nowym rynku pokażmy że jesteśmy tolerancyjni i nowocześni.
   święta to przeżytek za to taka tęcza była by świadectwem pana niechęci dla zachowań ksenofobicznych.
   niech łowicz ubogaca się kulturowo.

 12. Doszło do tego że ludzie więcej martwią się o zwierzęta niż o ludzi, zaostrzedzone pieniążki ciekawe jak to się ma do trzeciego burmistrza

 13. Zwierzęta przetrwały wojny.. coraz głupiej na tym świecie.. nie zabijaj karpia krzyczą a sami jadaja mc donalds lub kfc.. lewaczeje Łowicz.. Kaliński sie lewakiem robi iedłygo nie tylko nie bedzie sztucznych ogni ale urządzi zamiast pielgrzymki z relikwiami Świętej Wiktorii zrobi parade równości.. już zwolenika in vitro bierze na zastepce..

 14. Jestem przeciw. Niech sobie w Ratuszu te zimne ognie w zadki wsadzą.

  • a ja jestem ZA! za zaoszczędzone środki można kupić duuuuzo karmy dla podopiecznych schroniska i JESTEM PEWIEN, że to będą lepiej wydane pieniążki

   • Trzeba oszczędzać na trzecia pensje. Pieniądze dla miasta zablokowane.

   • idąc twoim tokiem myślenia to pomyśl ile karmy można kupić za pensję dla drugiego vice ?
    za te zaoszczędzone pieniążki w łowiczu powstało by schronisko dla psów na 1000 zwierzaków.
    JAK NIE WIADOMO O CO CHODZI TO CHODZI O PIENIĄDZE.
    a dorobienie do fajerwerków ideologi bezdomnych zwierząt to trochę słabe.
    ale ciemny lud łyka wszystko.

 15. niech pan radny zajmie się srającymi w parkach i skwerach wronami i kawkami skoro taki ekolog. ale to trudniejsze więc lepiej udawać że coś się robi.

  • Z tym niestety nic się nie zrobi bo ptaki te są pod ochroną inaczej ten problem już dawno byłby załatwiony była już kiedyś o tym mowa.
   Z fajerwerkami nie chodzi pewnie tylko o ekologie, ale bardziej o pożyteczne spożytkowanie tej kasy.

 16. Zamiast fajerwerków darmowy szampan za tą kasę co idzie na parę minut strzałów można pół miasta narąbać 🙂

 17. Brawo!!! Bardzo mądra decyzja.

 18. To może od razu zamknijmy cały ten Łowicz. Szlabany na rogatkach i paszporty. Cały świat się będzie bawić, a u nas DUPA.

  • My nie jesteśmy jak cały świat, we Francji też pewnie będą fajerwerki, ale dzięki wolę spokój w Polsce. W Warszawie nie będzie, potem na WOŚP światełka też nie będzie, ale przecież zakazu nie ma,więc wydaj z 500 zł i sobie puść koło domu, najlepszy widok, po co na rynek chodzić.

   • w warszawie nie będzie bo czaskoski oszczędza żeby różowy tramwaj mógł jeździć , owsiak też zaciska pasa przez brak dotacji od pisiorów. a łowicz bo trzeba zrobić zrzutę na pensję dla pana prawdziwa zmiana. ot i cała filozofia.
    ps. mam psa jak jest sylwester albo nowy rok siedzi w domu i się nie cyka.

  • a jakby cały świat mieszkał w lepiankach z gó.na to znaczy, że my też musielibyśmy ??

   otwórz umysł; zacznij myśleć samodzielnie ?

 19. I bardzo dobrze, tu nie tylko o zwierzęta chodzi, Fajerwerki wyglądają ładnie, ale to tylko chwila, po której zostaje syf. Tak, dokładnie syf. Większość ludzi po sobie nie sprząta, potrafią pod własną bramą zostawić resztki,poza tym to też śmieci wypuszczone w powietrze, no i jak ktoś nie ma szczęścia to i w tym roku urwane palce albo poparzenia. O kosztach nie wspominając.

 20. Co proszę? Śmiechu warte, naprawdę… ?

 21. Koty domowe tak nie reaguja jak psy.właściciele psiaków natomiast wiedza jaka jest reakcja.Proszę pomyśleć o tych ,które domów nie mają ,albo o tych które są na uwięzi.Dodajmy ptaki, one teź panicznie się boją.Jest tyle potrzeb niech pieniądze nie lecą w powietrze .a pomyślność w Nowym Roku nie ma nic do ilości wystrzelonych petard
  Zamień Petardy Na Zimne Ognie

 22. 100 lecie odzyskania niepodleglości i bez pokazu fajerwerek ? skandal
  jakie te współczesne zwierzęta delikatne w wojne żaden burek ani kitku nie narzekali

 23. A maja kocica uwielbia fajerwerki. Co roku jak zaczyna się kanonada to włazi na parapet i obserwuje….

 24. Jestem przeciw jak większość mieszkańców!