W sobotę, 29 lipca, w Świącach pod Łowiczem odbyła się uroczystość poświęcenia repliki przydrożnego krzyża z udziałem bp Wojciecha Osiala.

Historia krzyża usytuowanego na granicy wsi Świące i Maurzyce sięga XIX wieku. Pomiędzy rdzennymi mieszkańcami tych okolic krążyła legenda, że został tu postawiony jako dziękczynienie po zakończeniu zarazy. 

Pamiętający minione stulecie krucyfiks nadgryzł już ząb czas. Dlatego członkowie łowickiego PTTK podjęli się jego ratowania. Poprzedni krzyż trafił do Muzeum Ludowego w Sromowie, gdzie będzie eksponowany. Nowy krucyfiks wyrzeźbił Marian Sianoszek z Wygody, również członek PTTK. Wykorzystał do tego dźwigar rozebranego mostu na rzece Bzurze, stwierdzając, że skoro drewno wytrzymało już tyle czasu, to wytrzyma jeszcze wiele kolejnych lat. 

– My odejdziemy, a krzyż zostanie, jako świadectwo, że byli ludzie, którzy wierzyli w krzyż i walczyli o krzyż – mówił bp Wojciech Osial, który wraz z proboszczem parafii w Zdunach ks. Jarosławem Swędrakiem poświęcił krzyż. 

Więcej o tej inicjatywie w najbliższym numerze Nowego Łowiczanina

13 komentarzy

 1. Daniel Ciesielski

  Gwizdnęli krzyż
  pospiesznie raz dwa
  Gwizdnęli krzyż
  naszych Dziadów Pradziadów Prapradziadów
  łobuzy
  wzięli i gwizdnęli
  Gwizdnęli krzyż
  wśród pola i zbóż
  150 lat stojący
  po cichu
  wzięli i gwizdnęli
  Gwizdnęli krzyż
  przed żniwami tuż
  gwizdnęli krzyż
  i już

  W imieniu Rodziny – Daniel Ciesielski

 2. Daniel Ciesielski

  No właśnie się zastanawiam z czym staną przed Bogiem ludzie kradnący biednym ludziom zabytkowy krzyż? I dają im kopię w zamian. Chrystusa obrabowali z szat, Świące obrabowali z krzyża. Historia lubi się powtarzać. Tylko co dalej? Ks. Pawlukiewicz mówił, że diabeł boi się pytania – “co dalej?” No właśnie zastanawiam się z czym złodzieje przed Bogiem? CD

  • Daniel Ciesielski

   No właśnie się zastanawiam z czym staną przed Bogiem ludzie kradnący biednym ludziom zabytkowy krzyż? I dają im kopię w zamian. Chrystusa obrabowali z szat, a Świące obrabowali z zabytkowego krzyża. Historia lubi się powtarzać. Tylko co dalej? Ks. Pawlukiewicz mówił, że diabeł boi się pytania – “co dalej?” No właśnie zastanawiam się z czym staną złodzieje przed Bogiem? CD

 3. Nie nam oceniać co jest dobrem, a co złem, co jest prawdą, a co kłamstwem. Człowiek tego nie potrafi. Zostawmy to Bogu Wszechmocnemu.

 4. Daniel Ciesielski

  Na Podhalu jakoś potrafią remontować stare chałupy, zamiast stawiać nowoczesne domy. Nie rozumiem dlaczego okrada się Świące? Jak już PTTK tak bardzo ten krzyż przeszkadzał to po sąsiedzku jest skansen w Maurzycach, a tam kościół. Dlaczego ze Swiąc wywozi się zabytkowy krzyż do Sromowa i oddaje w prywatne ręce?? Cokolwiek Państwo nie napiszą ja nie będę zła nazywał dobrem, a kłamstwa prawdą. Krzyż został zabrany ze Świąc i dopóki będę żył, będę o tym pisał i o tym mówił!! Jako Polak, jako nauczyciel, jako humanista, jako Syn tej ziemi!! W imieniu Rodziny – Daniel Ciesielski

 5. Gdybyśmy nie stawiali nowych domów, to nasze wioska byłaby drewniane, a podrutowane chałupy chyliły się ku upadkowi. Jest tak jeszcze w wielu miejscach. Domy nasze remontujemy, stawiamy nowe by służyły potomnym. Natury nie oszukamy. Również ten krzyż był bardzo nadszarpnięty upływem czasu. Dzięki wykonywaniu wiernych replik, może On przetrwać wiele wiele lat i należy mieć nadzieję, że znów za ponad sto, a może więcej lat znajdą się życzliwi ludzie, którzy ocalą od zniszczenia i zapomnienia, wykonają i postawią nowy krzyż, który jest przecież symbolem wiary w Boga i Jego miłości do człowieka.

 6. Daniel Ciesielski

  No właśnie 3/4 mojej Najbliższej Rodziny tam była i są przeciwni. Pozostali krewni podobnie. Co mieli zrobić?? Pobić ich?? Wyjść z szablami?? Ojciec mówił o tym, że krzyż stał 150 lat, które drewno to wytrzyma?? Tak się zastanawiam, a mówi się, że diabeł działa w ukryciu, to nieprawda!!! Właśnie to działanie jest tego przykładem. Nazywajmy rzeczy po imieniu, a zmienią się w oka mgnieniu”. Kradzież jest kradzieżą, zło jest złem. Ale tak jak już pisałem stary krzyż kiedyś wróci do Świąc. “Zło jest wszeteczne, lecz nie jest wieczne”. W imieniu Rodziny – Daniel Ciesielski

 7. Gromadząc się tak licznie pod Krzyżem, mieszkańcy niewielkiej wioski wraz z innymi, pokazali swą dużą wiarę w Boga i ludzi dobrej woli.

 8. Daniel Ciesielski

  Okoliczne wioski znają historię krzyża. Można było go wzmocnić, naprawić, a nie zabierać i wstawiać replikę zamiast oryginału! To zbrodnia! Dlaczego mamy wciąż oryginalną Kaplicę na Jaszczurówce, oryginalny Obraz Wita Stwosza, oryginalny Dąb Bartek ciągle w tych samych miejscach??? Bo nie trafiły na złodziei. Nazywajmy rzeczy po imieniu, kradzież jest kradzieżą. Ś. P. Babcia ze Świąc mawiała, “starych drzew się nie przesadza”. Pozostaje jedynie modlitwa, aby krzyż wrócił do Świąc, może już tego nie doczekamy, ale dum spiramus speremus!!! W imieniu Rodziny – Daniel Ciesielski

 9. Jestem pełen podziwu dla wszystkich, którzy zaangażowali się w ratowanie krzyża. Widziałem Go i był to okropny widok – niszczejący, zapomniany, upadający krzyż. Dzięki grupce ludzi stoi nowy, a poprzedni znalazł dom u Państwa Brzozowskich. Został ocalony. Miłym widokiem są zdjęcia z uroczystości poświęcenia i duża liczba mieszkańców okolicznych miejscowości.

 10. Daniel Ciesielski

  P. S. Wcześniej zabytkowy krzyż można było zobaczyć za darmo, a teraz żeby zobaczyć krzyż trzeba będzie Brzozowskim płacić bilety, pod warunkiem, że będą mieli cały autokar osób, bo w przeciwnym razie nie wpuszczą bo im się nie opłaca, 2 lata temu w ten sposób odesłali mnie z kwitkiem.

  Przez półtora wieku krzyż był uratowany przed zniszczeniem nadpaleniem, przewróceniem oraz prawie przełamaniem. Przed PTTK i Brzozowskim nie udało się krzyża uratować…

  Daniel Ciesielski

 11. Daniel Ciesielski

  Rozmawiałem na ten temat z ks. Tymoteuszem. Przykro na sercu, że zabrali ten krzyż. Kiedy podobno chcieli zabrać zabytkowy kościół w Boczkach to mieszkańcy się nie zgodzili. Tutaj natomiast nie miał kto bronić krzyża, w Świącach jest tylko parę domków. Dlaczego Ci co mają układy roszczą sobie prawo do wyzuwania nas z zabytków regionu. Tak więc zostali Księżacy z repliką.

  W imieniu rodziny Ciesielskich – Daniel Ciesielski