Burmistrz Krzysztof Kaliński poinformował dzisiaj, 6 kwietnia, że miasto otrzyma 2.805.534,23 zł dofinansowania ze środków Unii Europejskiej na projekt związany z rozwojem instytucji kultury.

Za przygotowanie wniosku na projekt pn. „Poprawa Stanu Dziedzictwa Kulturowego oraz Rozwój Instytucji Kultury w Łowiczu” odpowiadało miejskie Biuro ds. Kultury, Sportu, Turystyki i Organizacji Pozarządowych.

W ramach projektu wykonane zostaną prace remontowe baszty gen. Klickiego wraz z utworzeniem „Multimedialnego Centrum Historii Baszty”, konserwacja elewacji miejskiego ratusza (położenie tynków, wymiana okien i drzwi itp.), a także przebudowa budynku po Gimnazjum nr 1 w Łowiczu, dokąd z Bratkowic zostanie przeniesiona Miejska Biblioteka im. A. K. Cebrowskiego.

Wartość projektu wynosi 4.297.977,51 zł, na co składa się 2.805.534,23 zł dofinansowania i 1.492 443,28 zł wkładu własnego miasta.

15 komentarzy

 1. łowiczak

  A co z resztą budynku po Gimnazjum nr 1, bo wątpię by biblioteka była w stanie zagospodarować cały ten budynek nawet wraz z swoim stosunkowo dużym działem administracyjnym, i połączeniem razem z filią z ulicy Zduńskiej (księgozbiór trzech placówek nie jest przesadnie duży). A przecież już wielokrotnie pojawiały się plany przeniesienia biblioteki do działającego wówczas gimnazjum. Tylko ciekawe czy dzięki “specjalistom” z UM część tych dotacji nie przepadnie lub nie będzie konieczności ich zwrotu co jest nader częste w grodzie pelikana.

  • Przecież tam prawie w ogóle nie ma administracji w porównaniu z innymi instytucjami. Nie myl biblioteki miejskiej z powiatowa – dwie różne rzeczy. Powiatowa to są powijaki bibliotekarstwa w porównaniu z miejską.

   • Miejska biblioteka także ma bardzo duży dział administracyjny wbrew pozorom, jednak działa bardzo sprawnie (imprezy i spotkania) i co cieszy często i licząc się z opinią czytelników dokonuje zakupów uzupełniając księgozbiór choć że względów lokalowych także bardzo dużo starszych książek zostaje niestety wycofanych z zasobów. Ale mimo wszystko budynek szkoły jest bardzo duży jak na potrzeby tylko jednej instytucji. Co do biblioteki powiatowej to raz miałem z nią nieprzyjemność i powiedziałem sobie nigdy więcej.

 2. MAŁGOSIA

  Brawo Łowicz!!!!! Biblioteka to nie tylko książki to przyszłość młodych obywateli Łowicza!!!! Biblioteka to miejsce spotkań!! To kultura, to dziedzictwo narodowe! Trzymam kciuki! !

 3. Pozdrowienia od wszystkich ubogich kulturowo dla wszystkich ubogich intelektualnie ;). Bo czytać też trzeba umieć!

 4. W komentarzach widać jak na dłoni łowicki ciemnogród jeśli ludzie uważają , że biblioteka jest niepotrzebna. Biblioteka to nie tylko książki, ale miejsce wszelkiego intelektualnego działania. I najwyższy czas by mieściła się w mieście, a nie na peryferyjnych Bratkowicach. Tylko co tu gadać do ubogich kulturowo.

  • Aga, ludziom jest potrzebna najpierw praca za godziwe pieniądze, a nie za 2,5 tysia. Wtedy będą i czytać i bawić się i czuć się bezpiecznie.

 5. Gratulacje Zalewski i Cybulska

 6. Brawa dla Biura ds kultury,sportu,turystyki i organizacji pozarządowych

 7. to po co przenieśli bibliotekę na Zduńską z Podrzecznej? teraz będą dwie placówki tak blisko siebie, to chyba bez sensu? i jeszcze miejsc parkingowych też chyba tam nie ma za dużo

 8. Szkoda tego miejsca na bibliotekę. Nadaje się na wiele innych ciekawych rzeczy. Można tam zrobić np dyskotekę albo jakiś klub. Tego brakuje w Łowiczu.

 9. Zgadzam się z X. Jedynka też jest w opłakanym stanie, dzieci ledwo się mieszczą. Nie rozumiem czemu nie można przenieść jedynki do gimnazjum nr 1, a nie robić tam bibliotekę. Dzieci by się pomieściły, nikt nie musiałby ganiać między szkołami. Szkoła jest nowa, w porównaniu z jedynką, ma ładną salę. A w jedynce niech sobie będzie biblioteka!

 10. Super wiadomość. Biblioteka Miejska to był PRL jako budynek.

 11. To jest porazka?! Nie kompromituj sie! To jest ogromny sukces miasta. Kolejne srodki unijne. Biblioteka w tej chwili miesci sie w postprlowskim budynku ŁSM. To krok w przyszlosc. Plus remonty baszty i ratusza. Wielki sukces!

 12. Serio? W mieście gdzie jest jeden żłobek miejski, a przedszkola mieszczą się w starych zagrzybiałych barakach, taki budynek przeznacza się na bibliotekę?? Porażka.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.