O godz. 6. rano, zawodami wędkarskimi zorganizowanymi na zbiorniku w Joachimowie Mogiłach rozpoczną się jutro tegoroczne Dni Bolimowa. Tego samego dnia o godz. 16., na boisku przy szkole podstawowej w Bolimowie odbędą się zawody sportowo-pożarnicze. Na godz. 20. zaplanowano koncert zespołu Dafter z Bolimowa, a po nim dyskotekę, do godz. 2. w nocy.

 

Drugi dzień, 24 lipca, to Międzynarodowy Festiwal Rzemiosła Dawnego, a więc prezentacja warsztatów rzemieślniczych, hafciarzy, rzeźbiarzy i twórców sztuki ludowej. Swój przyjazd zapowiedziało około 30 wystawców z Polski i z zagranicy, którzy przez cały dzień będą pokazywać swoje rzemiosło. – Każdy będzie mógł podejść do stoiska, obejrzeć wyroby, jak również spróbować coś zrobić, np. utoczyć naczynie z gliny – zachęca dyrektor GOK Irena Śmigiera-Milewska.

 

Równocześnie z prezentacją twórców na estradzie, która poprowadzą wspólnie Eligiusz Pietrucha i Irena Śmigiera-Milewska, odbędą się występy zaproszonych gości. Jako pierwszy, od godz. 11.00 zaprezentuje się zespół dziecięcy Krzewina z Bobrownik, godzinę później Amatorski Zespół Regionalny z Lipiec Reymontowskich, o 13.30 Dziecięcy Zespół Ludowy Wianeczek z SP Kęszyce i solistka Julia Tuszyńska też z SP Kęszyce. Na godz. 15.00 zapowiedziany jest koncert bolimowskiej strażackiej orkiestry dętej, po niej zaś wystąpi Zespół Tańca Ludowego Harnam z Łodzi. O 18.30 zaprezentuje się ukraiński zespół folkowo-rockowy Veres Band, po nim natomiast zespół Focus z Białegostoku.

 

Podczas trwania festiwalu odbędą się dwa konkursy dla wystawców: na najlepszego kowala festiwalu i najlepszego garncarza festiwalu. – Uczestnicy pierwszego konkursu będą musieli wykuć przez 5 godzin określoną formę, natomiast w drugim konkursie każdy otrzyma kilogram gliny i będzie musiał uformować jak najwyższy przedmiot – mówi Milewska. Przewidziane zostały również konkursy dla zgromadzonej publiczności.

(am)

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.