Już za tydzień – 20 czerwca – Boże Ciało. Oprócz okazałej jak co roku części religijnej z procesją ulicami miasta, tak jak w poprzednich latach, na mieszkańców Łowicza i przyjezdnych będzie czekało wiele atrakcji.

Boże Ciało w Łowiczu
Boże Ciało w Łowiczu

Uroczystości kościelne rozpoczną się mszą świętą w bazylice katedralnej o godzinie 10.30. Po błogosławieństwie wyruszy procesja. Trasa procesji będzie wiodła przez ulice 11 Listopada, plac Koński Targ, Tkaczew i 3 Maja.

Po uroczystościach kościelnych około godz. 13.30 ze Starego Rynku na Nowy Rynek wyruszy kolorowy korowód „pasiaków”. Parada przejdzie ulicami; 11 Listopada, Al. Sienkiewicza, Sikorskiego, Kurkową i Stanisławskiego.

Część rozrywkowa, z dużą dawką folkloru i występów zespołów ludowych, rozpocznie się na Nowym Rynku o 14.15. Wokół rynku, swoje stoiska z rękodziełem, rozstawią łowiccy twórcy ludowi. Na zadaszonych stoiskach odbywać się będą bezpłatne warsztaty ludowe z garncarstwa, rzeźbiarstwa, koronkarstwa, wikliniarstwa, plastyki obrzędowej, hafciarstwa, oraz sporządzania tradycyjnych potraw regionalnych.

Stałym punktem Bożego Ciała w Łowiczu jest też wesołe miasteczko na terenie przy ul. Kaliskiej oraz stragany, zwane u nas „bobikami”, wzdłuż ul. Starzyńskiego.

Muzeum w Łowiczu zaprasza w tym czasie na zwiedzanie muzeum (o godz. 10 i 14) oraz skansenu w Maurzycach (godz. 14) z przewodnikiem (obowiązują bilety wstępu, nie płaci się natomiast za usługi przewodnickie).

21 komentarzy

 1. Noe nie zabrał tylko zwierząt !
  Co Ty anonim wypisujesz. A poza tym zauważyłem że jak coś jest nie po twoim chorym umyśle to obrażasz. Może spróbuj trochę kultury, jak dasz radę.

 2. A że względu na miejsce imprez i to. To niech leje deszcz od rana do wieczora bo kto przyjezdnych to im się podoba A nam mieszkającym to nie koniecznie bo więcej bydła i to.

 3. Asad!
  Ja myślę że ten facet musi poluzować gumę w gościach.

 4. Facet z tą monstrancją wygląda jak jakiś bożek babiloński, któremu za chwilę dziewicę w ofierze złożą.

 5. Uwaga!!! Przy ul. Kaliskiej z ul. Starzyńskiego będą karuzele itp. Niestety plac gdzie stanie “Wesołe Miasteczko” jest beznadziejny. Będzie się kurzyło, a jak popada będzie niezłe błoto. Zamiast posiać trawę gdzie jej nie ma Miasto nic nie zrobiło. Współczuję dzieciom i rodzicom którzy tam pójdą. Rok temu było TRAGICZNIE oddychało się niezłym kurzem a nie powietrzem.

 6. jak brzydko

  Jak ładnie, jeżeli już chcesz kogoś przepytywać samemu należało by znać daną sentencję…”Eli, Eli, lema sabachthani” jak już..

 7. Łowiczak

  nie potrzebna jest wiedza teologiczna
  wystarczy zamiast na monstrancję patrzyć na Żywego Chrystusa

 8. Jakieś dziwne podniecenie w naszych głowach.Łowicz jest piękny ,a Łowiczanie to wspaniali z poczuciem humoru ludzie.Nie wiem co to za pomysł z tymi wieżowcami .My piszemy o święcie bożego ciała.Niektórzy bardziej zapobiegliwi chcieli by wyremontować i odnowić cały Łowicz.Toteż dobry sposób, wystarczy zostać prezydentem miasta.

 9. I nie jestem rozkwita lowiczanka !!!!

  O czym Ty człowieku mówisz !!! To jest nasza tradycja nasze życie i nasz spokój tego miasta . Czego byś chciał ?wieżowców metra ….. i wiecznego haosu . Mamy spokój dużo zieleni i wiele innych walorów naszego Łowicza! !!! A jeśli dla Ciebie to miasto jest takie kiepskie nudne i cholera wie co jeszcze Przecież Warszawa czeka otworem! !!! Ogrzewany kotlecie

  • Jak ładnie

   Chaosu a nie haosu. To po pierwsze. Po drugie do Bożego Ciała nie mam nic. Po trzecie nowoczesny Łowicz to nie wieżowce i metro, ale cokolwiek, co posuwa nas do przodu. Po trzecie gdzie masz tę zieleń? Trudno w tym mieście iść na spokojny spacer. Alejki hałas, Starorzecze hałas, Mickiewicza hałas. Wszędzie tam jest też dość mało miejsca na spacery. Reszta Łowicza to beton. Co do przeprowadzki. Znam ten ton od urodzenia. Księżackie zawołania – jak ci się nie podoba to wynocha. Zastosowało się do tego sporo ludzi jak widzę na ulicach.

 10. A cóż to za dobrodziejstwa uczyniono po upadku PRLu do chwili obecnej w Łowiczu.Boże ciało to nie festyn tylko uroczystość katolicka.A taką uroczystość oceni tylko Bóg.

 11. Uwaga przy kamienicy przy ul. Tkaczew przy parkingu obok Mili. Z dużej wysokości odpada tynk ze ścian.

 12. Uczestnikom kultu złotego cielca polecam lekturę Pisma Świętego, szczególnie pajacokonfraterom.

 13. Jak ładnie

  Co się robi jak się ma syf w mieście? To co w tym roku. Procesja omija Zduńską, Parada omija Zduńską. Prawie 19 lat rządów KJK i efekt mamy. Główna ulica miasta padła. Ratusz nie ma na to żadnego pomysłu. Nic. Dobijam 50-tki. Odkąd pamiętam Łowicz na Boże Ciało oferował to samo. Tak jest nadal. Świat poszedł do przodu, a tu ciągle wycinanki i BOBIKI. Nie dziwi więc głos tych, co się z Łowicza wynieśli. Kościołów od metra, władzy pełnej ignorancji na kopy, innowacyjności zero, perspektyw zero. Dlatego ciągłe odgrzewanie tego samego kotleta tutaj nadal działa.

  • To może zamiast procesji Bożego Ciała zróbmy paradę równości z Monstrancją w kształcie wiecie czego. Będzie inaczej i na topie…

   • Jak ładnie

    Jesteś tak głupi z urodzenia czy kupujesz ten walor na targu? Jak rozumiem jeśli jest Ci za gorąco to zamiast trochę się schłodzić zabierasz swój tępy organizm i jedziesz na biegun… Weź się zastanów zanim coś wybełkoczesz. Tak przy okazji – tacy z Was katolicy jak z koziej d..py trąba. Niedawno zapytałem maturzystę co to jest credo, odpowiedział, że nie wie, a jest uczony religii od przedszkola. Zapytałem co to encyklika i ile ich napisał JPII, Brak odpowiedzi. Spytałem o znaczeni słów Eli lama sabachtani. Milczenie.

   • Jak ładnie

    Co do samej monstrancji, to w Hiszpanii widziałem taka z metr osiemdziesiąt wysoką. W całości ze złota Azteków. Obawiam się, że w Twoim małym rozumie nie ma miejsca na historię Ameryki Południowej, która poznawała Chrystusa? Zapyziały i zabobonny katolicyzm tego smutnego miasta przypomina cyrk. Wiedza teologiczna zerowa, ale zapierniczanie w procesjach po mieście zawsze działa. Wy nawet dobrze nie znacie kanonu zachowań podczas mszy, ale bełkotać o żydach i pedałach umiecie na zawołanie.

   • Z reguły jeśli ktoś nie ma argumentów bierze się za obrażanie innych. Czy ja obraziłem ciebie? Chyba nie więc czemu ty obrażasz mnie? Poza tym wiara a wiedza o religii to jest różnica. Ale jak się nie ma co powiedzieć to się mówi cokolwiek.

   • Chyba że uraziłem grupę społeczną do której należysz…👬

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.