W przyszłym roku dochody gminy Stryków przekroczą 70 mln zł. Niesłabnące zainteresowanie firm terenami inwestycyjnymi u zbiegu autostrad A1 i A2 przynosi wymierne korzyści. Z samego podatku od nieruchomości do kasy gminy wpłynie 30 mln zł.

f1lbudzs1
fot. Lilianna Jóźwiak-Staszewska

Rada Miejska Strykowa na ostatnim w tym roku posiedzeniu, 29 grudnia jednogłośnie przyjęła uchwałę budżetową 2017. Dochody gminy wzrosną w stosunku do zaplanowanych na rok 2106 o 12 mln zł. Z kolei wydatki zwiększą się o ponad 15 mln zł, a to oznacza, że wyniosą blisko 80 mln zł. Deficyt, czyli różnica między wydatkami a dochodami, zostanie sfinansowany w dwóch trzecich z kredytów i pożyczek, a w pozostałej części bieżącą nadwyżką budżetową. Dług publiczny gminy Stryków na koniec 2017 roku wyniesie 23,5 mln zł.

Ponad 18 mln złotych, czyli o jedną trzecią więcej niż w roku 2016, Stryków zamierza wydać na inwestycje. Choć niepewność co do ostatecznych kosztów związanych z wprowadzaniem reformy oświaty spowodowała, że przyszłoroczne plany gminy należą do ostrożnych, to w pierwszą fazę realizacji wejdzie największa od lat inwestycja – budowa nowego centrum kultury, której całkowita wartość szacowana jest na 16 mln zł. Ponadto gmina rozpocznie przygotowania do równie kosztownej budowy nowego obiektu szkolno-sportowego, która  może pochłonąć finalnie nawet 20 mln zł.

– Przedstawiamy kolejny dobry budżet dla naszej gminy, przy czym jest to  budżet ostrożny i wyważony. Staraliśmy się tak go opracować, aby nie doszło do sytuacji, w której niespodziewane wydatki spowodowałyby ograniczenie możliwość wykonania wszystkich zapowiedzianych inwestycji. Korzystniejszym scenariuszem będzie taki, w którym wraz z pojawiającymi się w ciągu roku dodatkowymi dochodami wprowadzać będziemy do budżetu dodatkowe zadania, o których dyskutowaliśmy z radnymi, te na które oczekują sołtysi – powiedział burmistrz Andrzej Jankowski.

O szczegółach budżetu Strykowa na rok 2017 w najbliższym gazetowym wydaniu WG.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.