Burmistrz Głowna Grzegorz Janeczek spotka się z mieszkańcami, by wytłumaczyć im horrendalne podwyżki opłat za śmieci.

Burmistrz Głowna Grzegorz Janeczek oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Głownie Grzegorz Szkup. fot. ljs

Na sesji 30 października Rada Miejska w Głownie uchwaliła zaproponowane przez burmistrza Grzegorza Janeczka, a wynikające z poprzetargowych kalkulacji, nowe stawki opłat za śmieci, które mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku i w wymiarze miesięcznym wynosić: 33,50 zł od osoby za śmieci segregowane i 67 zł osoby za śmieci niesegregowane. Obecnie jest to odpowiednio: 12,90 zł oraz 17,90 zł.

Wszyscy, którzy chcieliby osobiście zadać pytania w tej sprawie albo po prostu dowiedzieć się z pierwszej ręki o przyczynach leżących u podstaw podjętej decyzji, mogą przyjść na organizowane przez Urząd Miejski spotkanie otwarte. Odbędzie się ono jutro, czyli we wtorek, 5 listopada, o godz. 17.30, w budynku byłego Gimnazjum Miejskiego przy ul. Kościuszki 11/13.

52 komentarze

 1. To ja mam za darmo pomysł dla Burmistrza. Niech przestanie dopłacać do związku gmin Bzura. Jak nie było wysypiska na piaskach tak nie ma. Albo niech związek dopłaca. Tylko nie wiem czy radny Milczarek się na to zgodzi. Ciekawe co on by powiedział na taki argument. Przestańmy utrzymywać klike.

 2. Dlaczego tylko rodziny wielodzietne? A te z mniejszą ilością dzieci, czy jednym to mają kokosy?

 3. OD LAT W GLOWNIE RZADZA SCIERWA.ZNISZCZONE MIASTO.LUDZIE PALA SMIECIAMI I W KAZDEJ RODZINIE KTOS CHORY NA RAKA.GONIC TO BYDLO.NIE PO TO PLACIMY PODATKI ZEBY PLACIC ZA TO CO NAM POWINNO PEZYSLUGIWAC ZA DARMO W RAMACH TEGO.KARMIMY TA BANDE NIEUDACZNIKOW I PASOZYTOW.

 4. Oj ta rada bezwolna,bez głowy,bez zastanowienia akceptuje to co jej burmistrz przedstawia i to nie tylko w tym wypadku. To jakieś pacynki ,marionetki nawet nie wiem jak ich nazwać. opluć na ulicy to mało ,po takiej decyzji gdyby mieli troszkę honoru ? co ja piszę jakiego honoru oni nawet myślenia samodzielnego nie mają powinni zrezygnować z tych funkcji radnych.

  • Szczekajcie sobie dalej biedaki,a my i tak mamy Was w dupie,diete odbieramy i z takich ujadaczy co przyjdą,po skaczą trochę i podkulą ogon mamy ubaw. Trzeba bylo startowac w wyborach a teraz to możecie nam tyłki podcierać. Ha ha ha. Szkoda tylko ze bedę musiał oglądać te wasze biedne twarze dzisiaj

 5. Z przykrością stwierdzam ,że nic nie zrobimy 🙁

 6. Czy Ukraińcy płacą za śmieci,nie. A podobno płaci się od mieszkańca domu. To ja się pytam ile oni tego produkują i kto to odbiera po nich?! I teraz pytanie skąd ta podwyżka i skąd tyle tych śmieci?! Dla kumatych

  • Całe kupy śmieci produkują, a dlatego, że robią na siebie i nygusów. To “logika” niejakiego Aleksego z wpisu poniżej.

 7. nie jestem żadnym strategiem, ani wielkim ekonomistom, ale cóż takiego sie stało, że stawka wzrosła o 374% (z 17,90 na 67) ?
  pochamujmy na chwilę emocje, aby wyeliminować argumenty, że ktoś kiedyś płacił i teraz nie płaci (windykacja!), albo, że inni palą śmieciami w piecach, albo wywożą śmieci do lasu czy też topią je w jeziorach…albo, że potrzebne na 500+ itd, itp, zostawmy to…

  co takiego się stało, że stawka skoczyła w górę prawie 4 krotnie?

 8. Ściągalność!!! Ja się pytam ilu mieszkańców rzeczywiście wnosi do miasta tę obowiązkową opłatę?! Bo jeśli na Zabrzezni dusimy się smrodem z pieców kopciuchów, a potem widzę jak skromne woreczki ze śmieciami wystawiają mieszkańcy gdy jest ich odbiór to się zastanawiam czy nikt prócz mnie tego nie widzi i gdzie są władze, które powinny o to zadbać. O nasze portfele, o nasz komfort życia i o nasze zdrowie!

 9. Najgorsza rada jaką widziałem. 95% z obozu burmistrza . Co powie to głosują . Nic się nie liczy tylko dieta. Nie dałbym grosza diety , zapewne wszyscy by zrezygnowali. właśnie m.in. dlatego nie ma sprzeciwu ze strony rady,

 10. Mogę podpisać listę za referendum za odwołaniem burmistrza, który nie na za grosz inicjatywy

 11. ..wyrazy uznania dla wyborców Burmistrza oraz jego klanu,ciekawe ilu z tych którzy oddali swój głos na to zgromadzenie dzisiaj z podniesioną głową powie …tak,to moi przedstawiciele….a najważniejsze pytanie brzmi bardzo prozaicznie…dlaczego wszędzie obok nas jest i było taniej?

 12. Może warto sie zastanowic czy nasze miasto stać na organizacje licznych imprez np.dni Glowna rozumiem ze część kosztow pochodzi z podatkow i sponsorów .Może warto lepiej egzekwować oplaty za smieci od osob ktore nie płaca.

 13. Ciekawe czemu osoby zameldowanie a niezamieszkałe maja płacić za Wywoz śmieci..

 14. Władysław Marciniak

  Ależ tu nie ma zadnej filozofii i wiedzy tajemnej: art. 5 i 6 Ustawy o zachowaniu czystości w gminach precyzują co jest obowiązkiem własciciela nieruchomosci. Art. 10 przywołanej ustawy mówi wprost iż Burmistrz, jako organ administracyjny, powinien egzekwować te przepisy. To, ze na posesjach leżą śmieci, na Targowej ścieki spływają do rzeczki to tylko wyraz NIEUDACZNICTWA naszych władz. Narzędzia są, tylko jest jakaś niemoc w ich stosowaniu.

 15. Klan w Radzie Miasta tak rzadzi.Nie ma w Glownie drugiej tak madrej rodziny jak Przewodniczacy Rady Miejskiej i jego siostra Pani Radna .

 16. Burmistrz ryzykuje po roku kadencji.Jak mieszkańcy się zmobilizują i złożą wniosek o referendum w sprawie odwołania Rady Miasta włącznie z Burmistrzem a na to trzeba zebrać 10 % podpisów mieszkańców z puli dopuszczonych do głosowania w ostatnich wyborach ta naprawdę źle wróżę.

 17. Jeszcze więcej kwater w mieście to wtedy , pewnie stówa od osoby ,,pęknie,, . No cóż jedni się bogacą a drudzy płacą .

 18. Tak horrendalna podwyżYka opłat za śmieci musi wiązać się z jakimś ucywilizowaniem tego co się dzieje w naszym miestaeczku. Konieczne kontrole tych, którzy podnajmują pokoje Ukraińcom , a przy okazji może ktoś wreszcie w tym mieście zadba o tak prozaiczną sprawę jak wywóz nieczystości ??? Na niektórych posesjach jest taki smród z nieszczelnych czy przepełnionych szamb, że ulicą przejść nie można . Co na to nasz szanowny Wydział Ochrony Środowiska ? Czy Państwo nie czują smrodu ? zapraszamy chociażby na ulicę Targową.

 19. Ja smieci nie produkuję na tony tylko co 3 ms wystawiam pół pojemnika i dla mnie ta opłata jest bardzo ciężka gdyż moja choroba i leki zabierają mi 3/4 dochodu już na jedzenie czasem brakuje a teraz to jakiś oblęd . Być może nie długo mi pozostanie się tu męczyć …….Płakać nad takim losem .

 20. Szanując demokratyczny wybór większości mieszkańców z ostatnich wyborów samorządowych, szanuję decyzję naszych reprezentantów co do podnoszenia nam cen wg własnego uznania. Tak głosowaliśmy, tak mamy. Czas na zmiany jest co 4 lata, a teraz szkoda nerwów.

  • Przepraszam,ale to chyba był przetarg ogłoszony, więc rozumiem,że została wybrana najtańsza oferta.Więc nie rozumiem co to ma wspólnego z wyborami.Czyżby inny burmistrz i radni z własnej kieszeni dopłacali?Niech jeszcze rząd dalej podnosi najniższe wynagrodzenia a za rok będziemy płacić po 100 pln.Zwłaszcza że prawdopodobnie od nowego roku a już na pewno po wyborach prezydenckich ceny prądu nas dobiją.Czyli bedą dalsze podwyżki….WSZYSTKIEGO

   • Bzdura. Tak wysoką podwyżkę generują osoby zamieszkujące, a nie zadeklarowane do odbioru śmieci, czyli ukraińcy. W Strykowie po niedawnej podwyżce wyszło 20zł od osoby. I co na to lewactwo?

   • Jakbyś się zainteresował tematem, to byś się dowiedział, że Stryków dopłaca do gospodarowania odpadami z budżetu, co jest niezgodne z obecną ustawą o gospodarowaniu odpadami. Tylko, że Stryków jest stać na dopłacanie.

   • Z wyborami to ma to wspólnego, że obecna wysoka opłata wynika w bardzo dużym stopniu z działalności (zarówno wieloletniej jak i w ostatnim czasie) obecnych władz (burmistrza i rady). Jeśli uważasz, że tak nie jest, to wytłumacz dlaczego będziemy drugą najdroższą gminą w Polsce? Dlaczego we wszystkich okolicznych gminach jest wyraźnie taniej? Dopłaty tego nie tłumaczą. Tam potrafili? Ta wysoka cena jest skutkiem działań władz miejskich i może być rozliczona w trakcie wyborów. Jeśli ktoś, jak Ty uważa, że to tylko rynek decyduje, a władze lokalne są bez winy i robią wszystko optymalnie, to będziesz mógł zagłosować za przedłużeniem ich kadencji. Ja uważam, że się w tym konkretnym punkcie nie sprawdzili więc ich nie poprę.

   • Lewak jak to lewak, rzuca hasła i tyle go widzieli.

   • ty kropka
    odpierdol się od Ukraińców BO ZA CIEBIE NYGUSIE ZPITALAJĄ
    Ty plac za swoje śmieci i poszukaj winnych śmieciarzy wokół siebie

    co za głupie gadanie debili ze za wiekszosc śmieci-podwyżki odpowiedzialni sa Ukraińcy
    ONI PRACUJA NA SIEBIE I NA NAS -WAS BARANY

    • Szanuj Polaków w Głownie. Ukraińcy zabrali pracę Polakom, obniżyli stawki ,oczywiście biznesmenom i rolnikom w to graj. A uczciwym Polakom nie podoba się to. Szanuj Polaków, bo w Ukrainie wojna i łapią na ulicy do wojska takich bohaterów jak Ty.

   • Ale jełop. Zacznij od nauki pisania.

  • Zainteresowany

   KPW – sądzisz, że burmistrz z innej partii politycznej miałby wpływ na wyniki przetargu? Szczerze wątpię.

   • Rusz głową. Nie o sam przetarg się rozchodzi, przynajmniej nie bezpośrednio.

   • Zainteresowany

    Jeżeli sugerujesz zmowę cenową u odbiorców, lub korupcję w samorządzie to wiesz co z tym zrobić.

   • Ja cały czas twierdzę, że wysoka cena to nie kwestia przetargu (a przynajmniej nie tylko), a calej polityki śmieciowej w dłuższym czasie. Burmistrz za to odpowiada niezależnie od okoliczności i partii politycznej. W Głownie przede wszystkim za to, że sluzby mu podlegle nie sa w stanie wyegzewyegzekwować oplat od bardzo dużej grupy, która dorzuca się do puli śmieci. Szacunkowo to przynajmnie ok. 5 tysięcy ludzi. Jak wytlumaczysz, że wszędzie w okolicy jest taniej lub dużo taniej? Dopłaty tego w pełni nie wyjaśniają.

   • Zainteresowany

    KPW – z Twoim ostatnim komentarzem w pełni się zgadzam.

   • Tylko o to mi chodziło. Nikt kto by został burmistrzem np. w te wakacje nie uzyskałby pewnie lepszego wyniku samego przetargu. Co więcej i tak byliśmy w komfortowej sytuacji mając aż 3 oferentów. Podobno w ostatnim roku ponad 50% gmin miejskich miało tylko jednego oferenta w podobnych przetargach. Dla porównania, 8-10 lat temu 92% gmin miało dwie lub więcej firm na swoim terenie zajmujących się odbiorem odpadów.

 21. Zainteresowany

  Teraz nie jest pora na tłumaczenie, tylko znalezienie możliwości samorządowej partycypacji w kosztach odbierania śmieci.
  Skoro samorząd zgodził się na takie podwyżki powinien znaleźć fundusze na dopłaty dla mieszkańców, których może być nie stać na ich uiszczanie.

  • Samorząd nie zarabia, tylko żyje z podatków. Docelowo płacący uczciwie podatki sfinansują opłatę śmieciową najuboższym oraz tym sprytnym, co nie zgłaszają zamieszkujących u nich osób.

   • Zainteresowany

    Dlatego też jestem za tym aby przeprowadzić kontrole u mieszkańców, którzy zarabiają na wynajmie pokoi pracownikom z Ukrainy, a nie płacą za ich śmieci.

   • UM twierdzi, że nie ma ku temu narzędzi, także donosić trzeba.

   • Zainteresowany

    Nie trzeba donosić, tylko np. sprawdzać ilość zużytej wody i porównywać ze stanami za poprzednie lata. Tych, u których ilość zużytej wody znacznie wzrośnie kierować do kontroli.

   • Jest kilka możliwości kontroli/sprawdzenia, które ma miasto. Nie są nawet specjalnie skomplikowane, choć mogą kosztować trochę czasu i wysiłku. Za to są z pewnością zgodne z prawem. Jeśli przedstawiciele miasta ich nie znają, to mogę podsunąć za umiarkowana oplata, za kolejną stawką nawet przeprowadzić :-).

   • To kontrole powinny być od największych biznesmenów roku zaczęte. Oni posiadają kwatery i dają zatrudnienie Ruskim , ciekawe ile osób zgłaszają. A prawda jest taka, że to niestety najubożsi mieszkańcy płacą uczciwie i finansują te nielegalne interesy biznesmenom roku.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.