Dziś, 5 listopada, burmistrz Głowna Grzegorz Janeczek spotkał się z mieszkańcami w sprawie drastycznych podwyżek opłat za śmieci.

fot. ljs

Przyszło około 100 osób, z których każda chciała wiedzieć, dlaczego od stycznia 2020 ma płacić blisko trzykrotnie więcej niż obecnie. Burmistrz przedstawił mechanizm, który spowodował, że musiał przedstawić Radzie Miejskiej takie a nie inne propozycje stawek. Mieszkańcy poruszeni skalą podwyżek zadawali szereg szczegółowych pytań.

Relacja z dzisiejszego spotkania w najbliższym, gazetowym wydaniu WG. 

30 komentarzy

 1. 1- Licznik wody ma wskazywać odpowiednią ilość, a nie zaiwaniać jak szalony , bo w ten sposób te 3 m na osobę każdy przekroczy wielokrotnie. Cóż to wymyślił ktoś mądry, żeby wydymać mieszkańców, domyślić się można kto.
  2- Nasi biznesmeni roku, obdarowywani nagrodami, od kilku lat zatrudniają na czarno cudzoziemców, Polakom pracy odmawiając. Zaproszenia do pracy wysyłane są legalnie przez Urząd Pracy. Ale to się załatwi odpowiednio. Tak samo ma się zakwaterowanie, bo właśnie urzędnicy są właścicielami kwater. Burmistrz boi się , niby taki bohater, a w gaciach pełno.
  3- Mieszkańcy Głowna chcą takich wysokich opłat, bo na spotkanie przyszło niewielu, wniosek taki, że 67 zł to za mało, powinno być nawet po 100. Nie można być birnym, bo Głowno jest piękne, to nasz dom. Nie możemy wpuścić tej dziczy i jeszcze za nich płacić.

 2. Panie Romanie,jak się nie ma nic do powiedzenia to robi się wrzutki polityczne,a ta naprawdę to nie samorząd jest winny tak drastycznych podwyżek tylko rząd, który podniósł opłatę środowiskową aż 12 razy, z24 do 270 zlotych. Bardzo bym chciał wiedzieć dokąd ten wzrost opłat powedruje

 3. tak wybraliście platfusa to placić

 4. Jeżeli mieszkańcy Głowna sami nie Zadbają o płatności za śmieci to rządzący tak ich wysoką,że się nie pozbieraja.Emerytury wzrosną o 50 zł,a za śmieci dodatkowo zapłacą 60 zł..Wg.mnie należy podjąć radykalne działania,by przeciwstawić się wyzyskowi tak przez rząd jak i samorząd. Przecież to widać jak jawnie ludzi robią w balona.Jezeli samorząd czy rząd chce od nas kupić od nas nie śmieci tylko surowce odpadowe w postaci papieru,szkła,złomu,puszek to możemy odsprzedac po umowionej cenię,a my za towary tj.opakownia już zapłaciliśmy w sklepie.Jest możliwość drastycznego obniżenia opłat za śmieci poprzez lokalne działania tj.np.założenie fundacji,która będzie zajmowała się skupem surowców wtórnych.Fundacja może pozyskać na swoją organizację środki unijne na teren,samochody itdPonadto każdy mieszkaniec Głowna przekazywał by 1% swoich podatków na rzecz fundacji,a te przekazane kwoty wracały by do nas w postaci mniejszych opłat za śmieci.Nalezy powołać 5 osobowy komitet w celu opracowania założeń i powołania fundacji.

 5. Czy wiadomo coś na temat kar dla ludzi którzy dymią z kominów zatruwając i rozsiewając raka? Podobnie z wyrzucaniem śmieci do lasu. Daj pan pieniądze na chociaż jedną foto pułapkę na all kosztuje 800 pln bo zniszczą nam miasto.

 6. Przepraszam miałem napisać rocznie -burmistrz 84,000 a przedstawiciel 87,000.

 7. Niestety ale o Piaskach bankowych tak po łepku ,Na wyświetlonej tablicy widniała data 2014 jako rozpoczęcie pracy związku międzygminnego Bzura ,a przecież związek miedzy gminny istnieje od 2009 roku i od początku mamy tam swego przedstawiciela.Pan burmistrz stwierdził ze wojewoda zablokował inwestycje to znów że firma Strabag zerwała umowę w 2018 roku ,tyle tylko ze nasz przedstawiciel od dawna mówił ze budowa już tuż jest na finiszu .a w ogóle to tam już tyle zrobiono ,tak nasypano ziemi i przeciągnięto kabel z prądem postęp przez te 10 lat że aż miło.Przedstawiciel a zarazem radny siedział cicho i nic w tym temacie nie powiedział to za co co miesiąc dostaje z tego związku 8 tysięcy i co robi by to wszystko ruszyło jak najszybciej. I nie pierwszoplanowe jest pytanie jak liczyć śmieci czy od wody czy od mieszkańca tylko kiedy miasto będzie mogło tam wywozić śmieci bo po to tam miasto przystąpiło by było o wiele taniej. Z drugiej strony jak się ma tym interesować nasz przedstawiciel w zarządzie tego stowarzyszenia kiedy w jego interesie jest by to przeciągało się jak najdłużej,tak podejrzewam. W BIP Głowno w oświadczeniach majątkowych Burmistrz który ma na głowie całe miasto rocznie bez ryczałtu na samochód 8400 a radny w Bzurze 8700 i żeby było śmieszniej sam go polecił radnym by zanim zagłosowali.

 8. Do jasnej ciasnej proszę nie mylić zameldowania z zamieszkaniem! To dwie różne sprawy!
  Po pierwsze – śmiem w to wątpić, że w Głownie JEST ZAMELDOWANYCH ponad 2500 Cudzoziemców. Bardziej prawdopodobne jest to że MIESZKA tylu Cudzoziemców – dane do jakich mam dostęp to potwierdzają.
  Druga sprawa: opłaty powinna być uiszczana za osoby ZAMIESZKAŁE a nie ZAMELDOWANE – dlaczego osoby zameldowane na stałe w Głownie maja płacić za wywóz śmieci skoro juz płacą np. w Łodzi gdzie mają swoje mieszkanie i są zgłoszeni do spółdzielni?
  Ponadto skoro więcej CUDZOZIEMCÓW mieszka tylko na terenie m. Głowno a nie sa ZAMELDOWANI to jets warte przemyślenia

  • Liczba ta ponoć padła na wczorajszym zebraniu, podana przez kierownik Referatu Spraw Obywatelskich. Ewentualne reklamacje trzeba kierować do niej. Jest prawdopodobna o tyle, ze dla cudzoziemców spoza UE istnieje obowiązek meldunkowy przy pobycie powyżej 30 dni. Dla tematu dyskusji maloistotne jest czy mówimy o formalnie zameldowanych czy zamieszkalych. Ważne jest, ze miasto zdaje sobie sprawę, ze w tysiące osób idzie liczba tych za których nie jest odprowadzania opłata. A liczba ta jest z pewnością wieksza także niż podane 2500.

 9. Władysław Marciniak

  Ja byłem. Niestety, spotkanie niezbyt udane, brak moderatora spotkania i dyskusji sprowadzał się w wiekszości do monologu jednej ze stron. I ta ucieczka od pytań. Nie uzyskałem istotnych odpowiedzi na zasadnicze pytnie co UM zrobił w sprawie uszczelnienia opłat smieciowych. Uzyskałem jednak potwierdzenie, że ustawa o utrzymaniu porządku w gminach jest raczej…… mało znana naszym włodarzom. Niewiarygodne, ale ani jednego przypadku w czasie obowiązywania ustawy Burmistrz nie skorzystał z art. 10 tejże ustawy. Czyli w Głownie nie ma żadnej patologii w kwesti śmieci i nieczystości płynnych! . Całkowity brak zrozumienia istoty problemu opłat śmieciowych. Otrzymałem informację, iz w Głownie zostało tymczasowo zameldowanych około 2500 cudzoziemców. Ale juz pytanie jak wykorzystano ten fakt przy opłatach śmieciowych spotkał sie z tłumaczeniem, iż kontrolowac cudzoziemców może Urząd ds. cudzoziemców, Straż Graniczna czy Policja. Rece opadaja – przeciez tu nie chodzi o kontrole cudzoziemców tylko o weryfikację właścicieli kwater. Opłat smieciowych nie ponoszą cudzoziemcy prosze szanownych urzedników. A zeby sie zameldować to chyba cudzoziemiec musi mieć zgode właściciela lokalu. Czyli urząd na tacy ma podawane adrsy gdzie przebywają cudzoziemcy. Co szkodziło i szkodzi weryfikować jakie deklaracje śmieciowe złozył wlaściciel skoro się zna adres? Czy tu nie wkraczamy już w odpowiedzialność urzedniczą za zaniechanie obowizków i działanie na szkodę budżetu miasta?

  • Zainteresowany

   Czyli zaniedbania samorządu. Skandal.

  • Słyszałem z relacji o Pana pytaniach. Pełna zgoda co do treści. Choć tych cudzoziemców jest pewnie dużo więcej niż oficjalnie zameldowanych. Jeśli naprawdę miasto nie podjęło w naszej sytuacji żadnych interwencji to faktycznie skandal. Dla porównania fragment z raportu o systemie gospodarowania odpadami komunalnymi w pobliskich Brzezinach.

   Tytuł rozdziału: “Liczba właścicieli nieruchomości, którzy nie zawarli umowy, o której mowa w art. 6 ust. 1. W imieniu których gmina powinna podjąć działania, o których mowa w art. 6 ust. 6-12. ”

   Treść: “W 2018 roku wysłano 16 wezwań do złożenia deklaracji lub złożenia wyjaśnień. W omawianym okresie wydano 85 decyzji administracyjnej określającej wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. ”

   Może to niedużo, ale przynajmniej próbują coś robić.

  • Czy miasto ma uprawnienia do nakładania kar z art. 10?

   • Z tego co wiem, to mandat może wystawić jedynie policja lub straż miejska (wystarczy sprawdzić w google). Natomiast jak widać na podstawie Brzezin, miasto może wezwać do złożenia wyjaśnień lub wydać decyzję administracyjną. W Głownie najwyraźniej tego nie robią.
    Poza tym miasto może zgłaszać łamanie Ustawy i Policja nie może tego zignorować. Tego też nie robią.

  • Skąd takie dane, że w głownie jest ZAMELDOWANYCH ok 2500 tys cudzoziemców? Z głowy?

 10. Sprawdzic ilosc mieszkancow

 11. Co prawda nie byłem na tym spotkaniu, ale znam dość dokładną relację od jego uczestnika, z której wynika, że co najwyżej możemy spodziewać się, że system opłat będzie zmieniony na taki, który jest uzależniony od ilości zużytej wody, ale oczywiście nie ma nadziei na obniżenie kosztów gospodarki odpadami.
  Pewnie tego finalnie i tak nie wprowadzą, bo byłoby to w wielu wypadkach dużo bardziej niesprawiedliwe, chociaż ja zapłaciłbym nawet ok. 40% mniej.

  Chyba najważniejsza informacja jest taka, że władze miasta nie mają zamiaru w dalszym ciągu zrobić czegoś z niepłacącymi za śmieci, a skupią się na ściąganiu pieniędzy od tych, którzy płacą. Padały ponoć argumenty o braku możliwości, aby coś zrobić.

  Dla porównania jaka duża jest ta szara strefa sprawdziłem dane w Strykowie i Łowiczu (na podstawie dokumentacji przetargowej). Oto jak wyglądają. Wnioski, każdy sobie wyciągnie.

  Ilość mieszkańców w systemie śmieciowym:
  Głowno – 11 846
  Stryków – 11 815
  Łowicz – 27 908

  Ilość odpadów w 2018:
  Głowno – 5200 ton (info z Fejsa miasta) – 439 kg/osobę
  Stryków – 2440 ton – 207 kg/osobę
  Łowicz – 8094 tony – 290 kg/osobę

  • Są ludzie, którzy podejrzewają zmowę cenową firm zajmujących się odpadami. Coś w tym pewnie i jest. Gdyby jednak porównać koszt odbioru i zagospodarowania odpadów w Głownie i Strykowie, to wygląda to następująco (dane z przetargów).

   Roczna ilość odpadów:
   Głowno – 5200 ton
   Stryków – 2440 ton

   Cena kontraktowa (z przetargu):
   Głowno (2 lata) – 9 849 600 zł
   Stryków (1 rok) – 3 733 124 zł

   Kosz zagospodarowania tony odpadu:
   Głowno – 947 zł/tonę
   Stryków – 1534 zł/tonę

   Oczywiście bardzo dużo zależy od struktury odpadów, niemniej widać, że cena jednostkowa nie jest bardzo wysoka. Wysoka jest ilość odpadów na jednego płacącego.

  • Ilość mieszkańców?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.