Burmistrz Krzysztof Kaliński zdaje się nie składać broni w temacie jednej z najbardziej koniecznych inwestycji dla miasta, której opozycyjna większość w Radzie Miejskiej na ostatniej sesji powiedziała “nie teraz” wobec pogarszającej się sytuacji finansowej miasta, które obecnie realizuje dwie duże inwestycje i cierpi na spadek dochodów spowodowanych kryzysem wywołanym pandemią. 

We wtorek, 2 czerwca w ratuszu miało miejsce spotkanie grupy miejskich radnych ze wszystkich klubów z burmistrzem, naczelnikiem Wydziału Inwestycji i Remontów Grzegorzem Pełką oraz kierownikiem kontraktu PKP PLK Centrum Nadzoru Inwestycji Markiem Osówniakiem, który zajmuje się nadzorowaniem mającej być realizowanej wspólnie z miastem inwestycji polegającej na budowie tunelu w miejscu przejazdu kolejowego w ciągu ulic: Mostowa – Armii Krajowej, Chełmońskiego, Nadbzurzańska. Burmistrz, naczelnik oraz kierownik kontraktu przekonywali do tego, aby jednak miasto przystąpiło do realizacji tunelu. – PKP naprawdę chce wydać te pieniądze – przekonywał Osówniak (chodzi o 5 mln zł, które zgodnie z umową z miastem ma dofinansować inwestycję, przy 20 mln zł z budżetu miasta).

Radny Robert Wójcik (Łowickie.pl) po wystąpieniu Osówniaka powiedział, że wszyscy zdają sobie sprawę z konieczności przeprowadzenia tej inwestycji, ale liczył, że jego pojawienie się w Łowiczu będzie związane z dobrą dla miasta nowiną – informacją o zwiększeniu finansowania inwestycji ze strony PKP. Niestety nic takiego nie padło.

Przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Wiśniewski powiedział natomiast, że umowa z PKP gdzie udziały w inwestycji są określone kwotowo, a nie np. procentowo jest dla miasta niekorzystna. – Jeśli koszty inwestycji po przetargu wzrosną to okaże się, że to miasto poniesie dodatkowe koszty a nie PKP, które swoim udziałem miało zapewnić udział w finansowaniu budowy samego tunelu pod torowiskiem.

Osówniak odpowiadając na pytania radnych powiedział nawet, że renegocjowanie podpisanej między miastem a PLK PKP umowy o finansowaniu co do wysokości udziału finansowania jest raczej nierealna. Umowy o podobnych warunkach PLK PKP podpisywało z innymi samorządami w kraju i wątpliwe jest to, aby odważyło się w przypadku Łowicza dokonywać zmian. 

Burmistrz Kaliński powiedział na zakończenie spotkania, że będzie jednak rozmawiał z PLK PKP na temat finansowania i realizacji tunelu Mostowa – Armii Krajowej. Umówił spotkanie pod koniec przyszłego tygodnia.

 

 

22 komentarze

 1. Radny PIS jest nawiedzony. Obywatele po to płacą podatki żeby im było lepiej.
  To tak jak wójt gminy Łowicz w czasie remontów na Arkadyjskiej nie zorganizował objazdów.
  Co go to obchodzi. Większość miast już dawno ma tunele lub wiadukty.
  Lepiej żeby innym krowa zdechła, a ja przy swoim.
  Wybierajcie dalej takich to gówna na głowę będą spadały, a małolata spod dyskoteki będzie bandyckie mandaty wlepiała.

 2. A ni go kijm , ani go gocom , nic im sie nie widzi.

 3. Bob Budowniczy

  Dno i trzy metry mułu. Most na Mostówce za chwilę klapnie A jemu się tunel marzy

 4. Bogusław

  Pisałem już w innym miejscu i powtórzę: ” jeżeli ten tunel nie powstanie teraz, kiedy PKP remontuje kompleksowo linię Sochaczew – Żychlin, to nie powstanie już nigdy, a przynajmniej nie w tym stuleciu. Jak można rezygnować z tej inwestycji w chwili, kiedy są najbardziej sprzyjające warunki do jej realizacji ? Kilkadziesiąt lat trwały starania o wiadukt nad przejazdem koło stacji kolejowej i tyle samo będzie trzeba czekać na tunel, jak nie powstanie teraz. ” To jest bardzo ważna dla inwestycja, będzie służyła pokoleniom. A za pieniędzmi trzeba się dzisiaj poruszać, a nie czekać i płakać , że nie ma. Państwo Radni, burza mózgów i środki się znajdą. Tylko chciejcie chcieć .

  • Bogusław ma 100 % rację. Jak nie teraz to nigdy. O tym się nie mówi ale przejazd na Seminaryjnej jest przewidziany do zamknięcia. Tunel na Mostowej jest zupełnie inną inwestycją niż modernizacja torów od Sochaczewa do Poznania i Arkadyjska. Jak nie w Łowiczu to inne miasta tylko czekają chętnie i wezmą tunel z pocałowaniem ręki.

  • Czy Bogusław zapoznał się z zadłużeniem Miasta?

   • Bogusław

    Tak, zapoznałem się. Wielkość zaciągniętych kredytów jest adekwatna do skali prowadzonych inwestycji. Świadczy o tym, że miasto żyje i się rozwija. To nie są pieniądze przejedzone, to są wydatki, które przyniosą korzyści pokoleniom, naszym dzieciom i wnukom. Żeby tu zostali, albo co najmniej chcieli zostać. I to jest najważniejsze. Czy Rada Miasta zleciła jakiś audyt, z którego wynikałoby, że nie stać nas na te inwestycję? Nie słyszałem, więc na razie sądzę, że jest to opinia wzięta z sufitu. Namawiam również nad rozejrzeniem się za możliwościami pozyskania środków zewnętrznych na te inwestycję ( może Marszałek Województwa się dorzuci, albo UE ?).

 5. Wojciech Grendek

  Słyszeliście że kadrowa łowickiej spółdzielni już dostała prikaz dla kogo przygotować umowę na stanowisko prezesa? Ale beka. Konkursy się jeszcze nie zakończył ale już wiadomo kto wygrał. Panie Mariuszku Klamczuszku, gratulujem.

 6. Mydlenie oczu… Nie nabierzemy się na takie sztuczki!

 7. Burmistrz ma zakończyć kadencje tunelem i tunelem zakończy. A to co z nasypu pod ten tunel wygrzebie tym miasto zasypie bo nie będzie już co zbierać. A my wyglądając światełka w tym tunelu będziemy spłacac pokornie potężne zadłużenie miasta.
  Ps. A jak się mają sprawy żłobka, przedszkola o którym tak głośno było? Nawet komisja była powołana, jakos sprawa ucichła…

 8. Może pora obniżyć pensje burmistrza i vice? Jak zaciskać pasa to może dla wszystkich??
  Burmistrz chce zwalniać pracowników w szkołach i przedszkolach a może zacznie oszczędności od siebie i swoich naczelników i dyrektorów. Spore oszczędności byłyby jakby zabrać premie naczelnikom i dyrektorom jednostek. 20-40 % premi za nicnierobienie jest niepoważne. Ludziom zabiera sie pracę za 1800 na rękę a premie dla swojaków są w wiekszej wysokości! Może pora pogonic darmozjadów

  • Burmistrz ma zakończyć kadencje tunelem i tunelem zakończy. A to co z nasypu pod ten tunel wygrzebie tym miasto zasypie bo już nie będzie co zbierać. A my będziemy stać przed tym tunelem i wyglądając światełka pokornie spłacać zadłużenie.
   Ps. A co się dzieje ze żłobkiem, przedszkolem? Nawet jakaś komisja była….

 9. Ojciec miasta

  Burmistrz namawia do tunelu, który sam zdjął.
  Może niech się sam namówi.

 10. Rządzący i radni!

  Czas zająć się poważnie szukaniem oszczędności w funkcjonowaniu Miasta, a nie otwieraniem furtki do wydawania kolejnych pieniędzy, bo przecież one pochodzić będą tylko ze zwiększonego kredytu!!!!!!!!!

 11. Może dokończcie wiadukt bo nie będzie ani tego ani tego!

 12. Dlaczego burmistrz nie mówi głośno o dzisiejszych zwolnieniach w łowickich przedszkolach i szkołach podstawowych!Tunel może poczekać nie jest pilny a te pieniądze można było przeznaczyć na wypłaty dla tych co dziś burmistrz zwolnił

  • Jakie pieniądze?!
   Dzięki ‘gospodarności’ obecnej władzy nie ma środków finansowych, żadnych.

  • Przecie nie dlatego zwolnił, że nie było na wypłaty. Nauczycieli jest po prostu za dużo , a dzieci za mało.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.