Burmistrz Łowicza Krzysztof Kaliński unieważnił w środę 11 grudnia przetarg na wyłonienie firmy, która zajmie się w 2020 roku odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych z terenu miasta. Powodem decyzji jest wysoka cena za usługi.

Śmieci w workach. fot. zastępcze/NŁ

Przypomnijmy, że jedynym oferentem w przetargu był Zakład Oczyszczania Miasta z Łowicza, który odbiorem odpadów zajmuje się od początku wprowadzenia obowiązku realizowania go przez samorządy.

Zakład zaproponował za 12 miesięcy świadczenia tych usług w przyszłym roku kwotę 9 mln 14 tys. zł., czyli około 751 tys zł miesięcznie, dawało to stawkę wyjściową na jednego mieszkańca około 31 zł. Ratusz przewidywał wydatki na ten cel na poziomie 7 mln zł. To z kolei dawało stawkę miesięczną na mieszkańca około 24 zł.

Ratusz ogłosił już kolejny przetarg na świadczenie tej usługi, ale tylko na okres stycznia przyszłego roku.

10 komentarzy

 1. Anonimie chciałeś napisać,że w blokach koszty są mniejsze,gdyż zabierają zbiorowo i odchodzi dojazd do każdej posesji.Jak mamy płacić astronomiczne kwoty,to niech zabierają z poszczególnych mieszkań,tak jak z domków dwa razy w tygodniu lub taniej,a nie blokowiska będą płacić za innych.

 2. Masz rację.Deweloper buduje kolejny blok na Bratkowicach między 3A a Medykiem,kilku robotników,odpady budowlane,a nigdy nie widziałem tam kontenera.Za wszystko mają płacić mieszkańcy bloków?Niech burmistrz się ogarnie,nie po to go wybraliśmy,żeby nas pociągnął na dno.

 3. W gminach jest dużo taniej,a przecież trzeba tam dojechać,to samo w Łowiczu,dlaczego na osiedlach płacimy tyle samo co w domach,gdzie zabierają zbiorowo i koszty są mniejsze?Chyba dlatego,że burmistrz i radni nie mieszkają w blokach.A już z tą odpowiedzialnością zbiorową,to komedia.Niech Kaliński pozakłada kamery,gdyż prywaciarze podwożą samochodami pełne bagażniki worków,prędzej sądy będą miały co robić,niż ktoś zgodzi się płacić podwójną stawkę.Zadłużył miasto,tworzy znajomym stanowiska,a my mamy za to płacić?Najwięcej w całym regionie,więcej niż w Łodzi,Warszawie i gdziekolwiek indziej.

 4. W Łowiczu mamy tylko 24 225 mieszkańców? A Ci co pracują w wielu łowickich zakładach – przyjezdni to nie generują śmieci? Ilu ich jest ktoś wie? Dlaczego my mamy płacić za nich? 😠

 5. Bo ZOM musi się podzielić z firmami które nie brały udziału w przetargu – taki mały niepisany układzik! TAK DZIALA SYSTEM PRZETARGOWY W POLSCE

 6. Ale szopka. Wszyscy wiemy ze jak miasto nie podpisze umowy z ZOM Lowicz to oni splajtuja. Za miesiac ustala ze trzeba placic np. 29 zl i bedzie sukces ze hej.

 7. Brawo Burmistrz! Wsiąść się za tych prywaciarzy bo robią co chcą niedługo to sami będziemy wywozić śmieci na wysypisko a oni będą brać pieniądze!

 8. A jak zaczynaliśmy to najpewniej nic nie podrożeje a tu taka niespodzianka ale dziadostwo

 9. Janek z Gór 14

  SKANDAL – 31zł od osoby? Jeszcze posegreguj? Jeszcze 2-3 lata temu śmieci kosztowały 5 zł, dziś 15zł, w przyszłym roku 31zł. Ciekaw jestem ile będzie kosztowało w 2021r. Dziadostwo !!!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.