W niedzielę wieczór, 1 lipca, łowicka katedra wypełniła się po brzegi publicznością, która zapragnęła wysłuchać koncertu chóru Filharmonii Łódzkiej. Ponad godzinny występ zainaugurował tegoroczną już 19. edycję Wędrownego Festiwalu Kolory Polski.

Wielu ze słuchaczy przyjechało do Łowicza z okolicznych miasta, głównie Łodzi, Zgierza, ale także Warszawy. W katedrze przygotowano dla publiczności dodatkowe miejsca siedząca i wszystkie były zajęte, niewielka grupa musiała zadowolić się miejscami stojącymi.

W ramach festiwalu Kolory Polski, na terenie całego województwa łódzkiego odbędzie się 18 koncertów wykonawców, prezentujących różne style muzyczne. Chór w Łowiczu pierwszym utworem nawiązał do prymasowskiego miasta. Wykonał bowiem Magnificat, autorstwa Mikołaja Zieleńskiego, który tworzył w Łowiczu na przełomie XVI i XVII wieku. Utwór ten jest pierwszym zachowanym polskim utworem 12-głosowym na trzy chóry 4-głosowe.

Oprócz utworu Zieleńskiego chór wykonał utwory innych kompozytorów: Edwarda Elgara, Benjamina Britena, Antona Brucknera, Aleksandra Greczaninowa, Pawła Czesnokowa i Pietra Mascagni. Partie solowe koncertu wykonała sopranistka Patrycja Krzeszowska – Kubit solistka Teatru Wielkiego w Łodzi, dyrygowali zaś: Dawid Ber i Maria Hubluk-Kaszuba.

Już niebawem, bo 14 lipca Kolory Polski zapraszają do Nieborowa, gdzie na scenie plenerowej wystąpi Legend od Kazimierz, który zaprezentuje własne aranżacje i kompozycje inspirowane kulturą żydowską, bałkańską, Bliskiego Wschodu oraz Jewish Gybsy.

 

 

 

1 komentarz

  1. Iść na taki występ, żeby uciąć sobie drzemkę, to naprawdę super pomysł. Nie wpadłbym na to, jak co druga osoba z publiczności;)

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.