Dziś 18 grudnia radni miejscy przyjęli poprawioną uchwałę o powołaniu miejskiej spółki, która ma zająć się m.in. utrzymaniem dróg, Lasu Miejskiego i schroniska dla zwierząt.

Radni Mariusz Siewiera i Robert Wójcik w czasie zadawania pytań dyrektorowi ZUK Januszowi Michalakowi (siedzi tyłem).

Przypomnijmy, że spółka powstałaby poprzez wydzielenie jej z Zakładu Usług Komunalnych, przejmie ona część jego majątku, sprzętu oraz pracowników. Powodem powołania spółki jest chęć zlecania jej drobnych prac na terenie miasta, głównie drogowych, z czym ostatnio ratusz miał poważne problemy, a także możliwość odliczania podatku VAT.

Sesja nadzwyczajna obejmowała kilka uchwał. Na początku wpłynął wniosek, aby została ona przełożona w czasie, co bez zgody wnioskodawcy, czyli burmistrza, okazało się niemożliwe. Następnie wpłynął kolejny wniosek o przerwanie obrad przed rozpatrywaniem uchwały o spółce i wznowieniu ich w środę. Większość radnych wniosek ten odrzuciła.

Powyższe wnioski zostały zgłoszone ponieważ część radnych uznała, że mieli zbyt mało czasu, aby zapoznać się z materiałami dotyczącymi sesji.

Na temat spółki padło wiele pytań, przede wszystkim ze strony radnych: Mariusza Siewiery, Roberta Wójcika i Jakuba Wolskiego. Na wniosek tego pierwszego odczytano niemal komplet materiałów dotyczących jej powołania co wydłużyło sesję, ale pozwoliło też radnym lepiej poznać zagadnienie.

W końcu w głosowaniu 10 radnych było za, 2 było przeciw (Mariusz Siewiera, Jakub Wolski), a czterech wstrzymało się od głosu (Michał Trzoska, Robert Wójcik, Grzegorz Durka i Krzysztof Igielski).

Dyrektor ZUK Janusz Michalak powiedział nam, że jeśli uchwała nie zostanie zakwestionowana przez wojewodę i wejdzie w życie, spółka pod nazwą Zakład Utrzymania Miasta zacznie działać prawdopodobnie od 1 marca 2018 roku.

 

Tagi:

8 komentarzy

  1. Przy tej samej ilości pracowników którą przejęła spółka z ZUK nie można było połączyć tych stanowisk tylko tworzyć nowe, chociażby nowa sekretarka , która oprócz zaparzenia porannej kawy nie ma co robić a sekretariat służy za koleżeńskie pogawędki zapracowanych urzędniczek.. Radzę przejąc Panu od miasta te Spółkę i wtedy szybko zdobędzie Pan wiedzę co to jest rachunek ekonomiczny i jak się wydaje prywatne pieniądze.,

  2. Ktoś kto doprowadził do powstania tej spółki i tego co się dzieje dzisiaj z losami inwestycji miejskiej oczyszczalni powinien publicznie rozliczyć się przed nami ( mieszkańcami) a więc z tego: o jakie chodziło realne oszczędności z VAT-u przy realizowanej inwestycji a jakie planowane koszty działalności tej nowej Spółki. Pan Michalak zapomniał całkowicie o kosztach nadzoru eksperckiego oczyszczalni miejskiej, kosztach osobowych w Spółce : kadrowa, główna księgowa , sekretarka, 3 kierowników i nie nie wiadomo czy będą pracownicy fizyczni, chyba na zlecenie albo wolontariusze.

  3. Władek Siewiera? To Ty?

  4. jeszcze troche i sami się pozagryzają za co sie nie wezmą to spieprzą

  5. Jakie wyrzucenie ludzi na bruk? W zakładzie samorządowym jakim jest ZUK pracownicy byli lepiej chronieni, bo byli pracownikami samorządowymi. W spółce już tak nie będzie!!! Potwierdza to analiza SWOT, którą radni otrzymali w dokumentach.

  6. Nieudaczniki z Łowickiego PISu już pokazali swoje umiejętności próbując przejąć w beznadziejny sposób ŁSM,
    teraz ramię w ramię z PO i SLD głosowali przeciw spółce, czyli byli za wyrzuceniem ludzi z ZUK na bruk a miasto narazić na kolejne olbrzymie podatki ., ale przecież łącznie z szefem struktur nie mają pojęcia o co chodzi merytorycznie, Żal ludzi którzy myślą że głosują na PIS – Jarosława Kaczyńskiego a wychodzi PIsiaczek Kosioreczek i spółka aparatczyków

  7. Wydaje mi się, że przeciwko był też Trzoska