Zalety i wady kredytu

Wzięcie kredytu ma oczywiście tę zaletę, że pozwala nam na natychmiastowe nabycie mieszkania, bez względu na to, czy nas na to stać, czy też nie. Musimy jedynie mieć odpowiednie zdolności kredytowe, czyli dać bankowi gwarancje, że kredyt będzie co miesiąc spłacany. Kredyt mieszkaniowy umożliwia szybką realizację zakupu mieszkania, gdy perspektywa odłożenia pieniędzy rozciąga się w nieskończoność. Kupno mieszkania na kredyt to również pomysł na lokatę kapitału. Możemy bowiem kupić mieszkanie, które będziemy następnie wynajmować. Wady kredytu są takie, jak i pożyczki. Niestety trzeba go spłacać. I to w dodatku z odsetkami, przez wiele lat. Po skalkulowaniu zwróconego kapitału wraz z odsetkami okaże się, że kwota spłaconego kredytu to dwu krotność rzeczywiście wziętych z banku pieniędzy. Musimy jednak pamiętać, że kredyt mieszkaniowy nie jest zwykłą pożyczką. Uzyskane tą drogą pieniądze, możemy przeznaczyć jedynie na zakup nieruchomości.

Jak wybrać dobrą ofertę?

Jeśli jesteśmy zmuszeni wziąć kredyt pod zakup mieszkania, to powinniśmy rozejrzeć się za jak najlepszą ofertą bankową. Przede wszystkim należy porównać kilka lub kilkanaście ofert. Najważniejsze kryteria to oprocentowanie, czyli procent, jaki w skali roku bank doliczy do spłacanego kapitału oraz prowizja. Bank bowiem już z samej racji udzielenia nam kredytu zażąda od nas zapłaty. Prowizja to czysty zysk banku stanowiący jego wynagrodzenie z tytułu udzielenia ryzykownego. Powinniśmy też zwrócić uwagę, czy bank nie nakłada na nas dodatkowych kosztów związanych z udzieleniem kredytu. Ważna jest też elastyczność kredytu oraz czy istnieje możliwość jego przewalutowania i czy operacja ta jest darmowa, czy też trzeba będzie ponieść tutaj koszta. Ostatecznie zwróćmy uwagę czy istnieje możliwość zwiększenia wartości kredytu i czy możemy go wcześniej spłacić. Warto przejrzeć kilka ofert z tego powodu, że nawet niewielkie różnice w oprocentowaniu kredytu w perspektywie czasu mogą oznaczać nawet kilkanaście tysięcy złotych różnicy.

Zdolność kredytowa

Aby móc podjąć kredyt w banku, musimy mieć odpowiednią zdolność kredytową. Transakcja kredytowa to przede wszystkim ryzyko banku i dlatego w jego interesie jest zawieranie umów kredytu z klientami godnymi zaufania. Sama zdolność kredytowa jest oceniana przez bank w sensie nadwyżki miesięcznych dochodów nad wydatkami. Najczęściej przyjmuje się, że klient musi mieć na swoje wydatki przynajmniej siedemset złotych na osobę. Resztę zarobków może poświęcić na spłatę kredytu. Sama zdolność kredytowa będziemy tym surowiej oceniania, im dłużej ma trwać spłata kredytu. Banki doskonale wiedzą bowiem, że zdolność kredytowa w miarę upływu czasu może ulec zmianie na lepsze lub na gorsze. W takim wypadku musi on wziąć pod uwagę więcej czynników w zakresie spłaty naszego kredytu.

Dowiedz się więcej: https://inwestujwnieruchomosci.pl/kredyt-mieszkaniowy-co-to-jest-i-co-trzeba-o-nim-wiedziec/

Komentowanie nie jest możliwe.