– Wejdziemy do pierwszego poziomu zabezpieczenia szpitalnego. Nasza struktura jest optymalna, więc nie trzeba będzie w łowickim szpitalu żadnego oddziału ujmować ani dodawać – mówi Jacek Kaniewski, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łowiczu na temat skutków przyjętej 23 marca przez Sejm RP nowelizacji, która zakłada powstanie systemu PSZ – podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych, czyli sieci szpitali PSZ.

Szpital w Łowiczu. fot. archiwum NŁ

Nowe przepisy przewidują podział szpitali na 7 poziomów zabezpieczeń. Do pierwszych trzech stopni mają zostać zakwalifikowane placówki o zasięgu powiatowym, ponadpowiatowym oraz wojewódzkim, które mają izbę przyjęć lub szpitalny oddział ratunkowy (SOR) oraz co najmniej dwa oddziały spośród pięciu: interny, chirurgii ogólnej, położnictwa, neonatologii i pediatrii. Pozostałe stopnie grupować będą szpitale: pediatryczne, onkologiczne, pulmunologiczne i ogólnopolskie.  

W licznych wypowiedziach na ten temat minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podkreślał, że wprowadzenie sieci ma uporządkować system, wprowadzić jasne zasady, mniej biurokracji i zapobiec powstawaniu szpitali, w których są tylko takie oddziały, które się opłacają. – Ta ustawa stabilizuje sytuację szpitali, a przez to zabezpiecza interesy pacjentów – to często cytowana wypowiedź ministra, którą wypowiedział w sejmie w ubiegły czwartek, tuż przed głosowaniem nowelizacji ustawy.  

Na czym ta stabilizacja ma polegać i jak zmieni się finansowanie szpitali? – przeczytasz w najnowszym numerze Nowego Łowiczanina. 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.