W tym miejscu mieściła się Przychodnia Lekarska im. Dr. Stanisława Rotstada, zasłużonego lekarza powiatu łowickiego i naczelnego lekarza 10. Pułku Piechoty w Łowiczu – taką informację można przeczytać w otwartym niedawno po remoncie Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej przy Starym Rynku nr 17.

 

Dalej widnieje krótki życiorys Rotstada, zawarty w 13 zdaniach. Może wystarczająco długi, choć Rotstad żył 99 lat i do końca życia była aktywny. Ale chyba bardziej żal, że nie wyryty w kamieniu, lecz wydrukowany na płycie z tworzywa. Została ona oprawiona w ramkę i zawieszona w holu centrum, po prawej stronie od głównego wejścia od strony Starego Rynku. Przypomnijmy, że w styczniu tego roku, gdy na dobre trwał remont kamienicy przeprowadzony na zlecenie Starostwa Powiatowego w Łowiczu, na elewacji zewnętrznej odkryliśmy brak granitowej tablicy poświęconej Rotstadowi. Była ona odsłonięta w 100. rocznicę jego urodzin, w 1994 roku. Fundatorami tablicy byli lekarze skupieni w ówczesnym Polskim Towarzystwie Lekarskim. Było na niej wyryte: Przychodnia Lekarska im. Dr-a med. Stanisława Rotstada.   

 

Ze strony dyrektora centrum Jacka Chołuja usłyszeliśmy wówczas, że nie wiedział nic o zniszczeniu tablicy. Wykonawca remontu twierdził zaś, że była ona wmurowana i nie był możliwy jej demontaż, więc została rozkuta. Mimo to wykonawca – łódzka firma Pro-Fart Investment – zobowiązał się do odtworzenia tablicy, co zrobiono. Nie wróciła ona jednak na dawne miejsce. Dyrektor centrum wystosował natomiast pisma do fundatorów i do Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łowiczu z pytaniem o możliwość montażu tablicy na budynku administracyjnym ZOZ przy ul. Ułańskiej. Zarówno dyrektor szpitala Andrzej Grabowski, jak i jego brat Waldemar Grabowski, obecny przewodniczący Naczelnej Rady Lekarskiej w Łowiczu, uznali, że propozycja jest do przyjęcia, ponieważ przychodnia specjalistyczna, która wciąż nosi imię Rotstada, znajduje się obecnie przy ul. Ułańskiej 28, właśnie w budynku administracyjnym ZOZ. Dyrektor Centrum Promocji Jacek Chołuj zapewnia, że odtworzona tablica granitowa wkrótce zostanie przekazana dyrektorowi ZOZ.  

 

Ponieważ jednak elewacja tego budynku ma być remontowana, to montaż tablicy odłożony zostanie do czasu tego remontu. – Chodzi o to, aby jej znów nie zniszczyć podczas demontażu – mówi Waldemar Grabowski. A ten planowany jest w ramach kompleksowej termomodernizacji powiatowych budynków użyteczności publicznej. Dyrektor szpitala ma nadzieję, że nastąpi to jeszcze w tym roku.

(mwk)

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.