Zofia Rostad-Abadie, córka Stanisława Rotstada, odebrała dzisiaj, 8 maja, z rąk władz miasta przyznany pośmiertnie jej ojcu tytuł Honorowego Obywatela Łowicza.

Uroczystość w Muzeum w Łowiczu
Uroczystość w Muzeum w Łowiczu

Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Łowiczu, podczas której wręczono tytuł, odbyła się w sali barokowej Muzeum w Łowiczu. Zmarły w 1994 roku, wieku 99 lat Stanisław Rotstad, lekarz, żołnierz oraz humanista nazywany był łowickim Judymem.

Jego córka podczas gali opowiadała o tym, jak wielokrotnie była świadkiem sytuacji, gdy w środku nocy do lekarza przyjeżdżali rodzice z prośbą o pomoc dla chorych dzieci. – Zimą zakładał futro na piżamę i jechał ciemną nocą, aby uratować zdrowie, a często i życie – opowiadała.

W podobnym tonie wypowiadali się też inni znajomi lekarza, w tym np. dr Joanna Żukowska – lekarka, która sprawowała nad nim opiekę medyczną w ostatnich latach życia. – Dzisiejsza nobilitacja doktora jest tylko potwierdzeniem tego, jaki był, ale Państwo też mogą czuć się nobilitowani tym, że ktoś taki wśród was żył – zwróciła się do zgromadzonych lekarka.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła młodzież i nauczyciele Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Łowiczu. Obecni byli też przedstawiciele ZHP.

Postać Stanisława Rotstada jest symbolem tegorocznych łowickich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. 11 listopada 1918 Rotstad został uwieczniony na zdjęciu, w białej studenckiej czapce, podczas pełnienia warty przed Pałacem Radziwiłłowskim na Krakowskim Przedmieściu, w którym urządzono punkt zborny dla rozbrajanych Niemców.

O nadanie mu honorowego obywatelstwa wnioskowali harcerze, lekarze oraz członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty. Doktor Rotstad był bowiem w okresie międzywojennym pułkowym lekarzem w stacjonującej w Łowiczu jednostce wojskowej.

W Łowiczu znajduje się ul. Rotstada, według burmistrza za ok. miesiąc ma rozpocząć się budowa na niej nawierzchni.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości.

1 komentarz

  1. Łowicz gratuluje i pozdrawia.