– Rozważamy różne warianty, również zmianę zakresu modernizacji oczyszczalni – zadeklarował na dzisiejszej sesji, 27 lutego, burmistrz Krzysztof Kaliński. To pierwszy sygnał, że taka zmiana będzie możliwa i w ogóle brana pod uwagę. Według burmistrza i Janusza Michalaka jest jednak zbyt wcześnie, by mówić o szczegółach.

Sesja Rady Miejskiej w Łowiczu
Sesja Rady Miejskiej w Łowiczu

Przypomnijmy, że wczoraj informowaliśmy, że skierowana do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie prośba władz Łowicza w sprawie zwiększenia dofinansowania modernizacji oczyszczalni ścieków została odrzucona. Taką odpowiedź uzyskaliśmy od Sławomira Kmiecika, dyrektora Departamentu Promocji i Komunikacji Społecznej NFOŚiGW w Warszawie. Fundusz nie dysponuje większymi kwotami, by móc zwiększyć dofinansowanie ponad przyznane już 45 mln zł.

Oznaczałoby to konieczność zaciągnięcia przez miasto dużego kredytu i pożyczek na pokrycie zwiększonych kosztów inwestycji, a to z kolei oznaczałoby, że przez kilka najbliższych lat na nowe inwestycje miasto będzie miało zaledwie po 1 – 1,5 mln złotych rocznie. To z kolei by oznaczało, że zabraknie pieniędzy m.in. na dużą drogowo-kolejową inwestycję, która wpłynie na bezpieczeństwo i usprawnienie ruchu w Łowiczu – budowę tunelu pod torowiskiem na ul. Armii Krajowej.

Ograniczając zakres, a więc i koszt modernizacji oczyszczalni burmistrz liczy na to, że uda się “uratować” projekt tunelu pod torami, którego szacunkowy koszt wynosiłby ok. 25 mln złotych, z czego PKP PLK mogłaby pokryć 5 mln zł.

Radni opozycyjni pytali o to jakie warianty brane są pod uwagę, jednak nie uzyskali odpowiedzi. – Rozważamy różne. Musimy skonsultować się z projektantami dokumentacji – odparł burmistrz. Zadeklarował również, że z pełną odpowiedzialnością będzie mógł powiedzieć co dalej z oczyszczalnią w terminie do 19 kwietnia – czyli do ostatecznej daty rozstrzygnięcia przetargu i podpisania umowy z wykonawcą modernizacji.

– Zrobienie tego samego za mniejsze pieniądze nie wchodzi w rachubę. Jedynie co mogłoby być rozważane, to mniejszy zakres, czyli nie zrobienie czegoś po prostu – wyjaśniał Michalak. Według niego może być to możliwe przy założeniu, że osiągnie się zakładany wcześniej efekt ekologiczny.

Koniec złudzeń: Nie będzie wyższego dofinansowania na modernizację oczyszczalni

Łowicz podjął starania o budowę tunelu pod torami

13 komentarzy

 1. “Nowe PSL zapomniało, że w opozycji nie ma koalicji. W tym tygodniu podejmę decyzję, czy zostaję w PSL. Nie wyobrażam sobie głosować na LGBT i lewicę. PSL straciło szansę bycia centroprawicą taką jak za Witosa. Partia, której hymnem jest Rota, idzie razem z aborcjonistami, lewakami i komunistami, będzie razem z nimi walczyć z Kościołem, religią w szkołach i sprowadzać uchodźców. Zapowiada się ciekawy rok” – napisał na Facebooku Sławomir Świerzyński, lider Bayer Full.

 2. W 2016 r. powołano komisję d/s budowy tej oczyszczalni na czele której stoi p. burmistrz, w sumie chyba 14 osób z UM za dodatkowym wynagrodzeniem. Proszę napisać czy jakieś pieniądze ta komisja otrzymuje już i ile?

  • Tak z Internetu to się nie dowiesz. Ale już zapytanie o udzielenie informacji publicznej – muszą Ci z UM odpisać i to szybko. Proponuję tę ścieżkę

 3. Szybki jak Krzyś

  Sprawa ciągnie się już sporo czasu. Nasz szybki Krzyś dopiero teraz “rozważa warianty”, ale jeszcze nie powie jakie, bo nie rozmawiał z autorami projektu. Kryzys z dofinansowaniem nie jest wczorajszym, zaskakującym newsem. Dlaczego zatem KJK zrywa się dopiero teraz? Druga rzecz, to oferenci. Startowali w przetargu do całości. Mogą nie być zainteresowani zrobieniem tylko części. Pewnie przetarg trzeba unieważnić i rozpisać kolejny. Tracimy znowu czas i pieniądze. Pewny siebie w kampanii, a teraz jak dziecko we mgle. Nie wystarcza profesjonalizmu co?!

 4. Postaram się nie być złośliwy

  A co będzie z “górą frajdy” oraz kładką dla pieszych nad Bzurą?

 5. zaczyna się ściemnianie bo odciski uwierają. Trzeba z każdej inwestycji uczknąc by na wypłatę dla Siewiery było.

 6. Siewiera Ty zdrajco swoich wyborców. Siedzisz i nic nie robisz za moją ciężko zrobioną kasę. Nie poprę Cię więcej.

  • Zgadzam się i dołączam do opinii. Też tego pana nie poprę, powiem więcej: czekam na rezygnację ze stanowiska i przyznanie przed wszystkimi, że nie potrzeba nam tylu burmistrzów. Zwłaszcza, że KJK sam na sesji powiedział, że nie będą przedstawiać sprawozdań z pracy “vice”. Nie bo nie i już, nie ma takiego przepisu. A ja pytam – i co z tego, że nie ma? Macie coś do ukrycia?

 7. Mniejszy zakres. Jest taka możliwość? A co na to NFOŚiGW? A jak się zaczną czepiać, że dofinansowanie było na taki a nie inny zakres. Przyjadą, skontrolują, powiedzą pokażcie to i to i to bo daliśmy kasiorke. A tu nie ma. I co? Każą zwracać jeszcze z karami…Ciężki temat.

 8. Kartofel na medal

  Siewiera, ty “wielki fachowcu” po Szkole Głównej GOSPODARSTWA WIEJSKIEGO, a pamiętasz, jaka była sytuacja finansowa stadniny w Walewicach, gdy w niej pracowałeś?

 9. Kartofel na medal

  Siewiera, kiedy będą dostosowane autobusy do pociągów, dlaczego tak długo trwa budowa wiaduktu, kiedy będzie w końcu przebudowa oczyszczalni, dlaczego w mieście są takie drogie opłaty za odbiór śmieci, i co z salą widowiskową? Siewiera, co ty w ogóle robisz na tym stołku? Jakie są efekty twojej pracy – nie licząc oczywiście wydatków MIESZKAŃCÓW na twój drogi etat?

  • Tak jest.Może kto$ łaskawie poinformuje mieszkanców Łowicza??!!Może p.Siewiera się wypowie…